ХАЗЯЙСЬКИЙ

Значення хазяйський це

ХАЗЯ́ЙСЬКИЙ, а, е.

1. Прикм. до хазя́їн 1-4. Сомко почав саджати гостей своїх за довгий стіл. Шрама й Череваня посадив на покуті, сам сів на хазяйському місці, кінець стола (П. Куліш, Вибр., 1969, 89); Двір заріс густою зеленою травою; не топче його хазяйська худоба та птиця (Н.-Лев., І, 1956, 108); Гостей сливе нема.. Тільки хазяйський син з кимсь розмовляє в кутку (Коцюб., II, 1955, 242); // Який походить із заможного роду; багатий, заможний. Старі відбивали його, щоб не женився на наймичці, а взяв собі хазяйську дочку, щоб і за нею було що-небудь (Мирний, IV, 1955, 355); Перша красуня на ввесь двір, біля якої упадало немало гожих хлопців, навіть і хазяйських синів із села, вона обрала собі до пари немолодого вже (років на десять старшого за неї) парубка (Головко, А. Гармаш, 1971, 386); // Повен достатків, добре збудований, опоряджений. На Западинцях не видно було ні однієї хазяйської, доброї хати (Н.-Лев., II, І956, 317); // Добре опоряджений. Один квартал села має вже тротуари, а вся центральна вулиця — акуратну хазяйську бруківку (Ю. Янов., I, 1958, 575).

&́9671; Ді́ло хазя́йське — діло твоє (ваше і т. ін.), тобі (вам і т. ін.) видніше, роби, як знаєш (хочеш і т. ін.), робіть, як знаєте (хочете і т. ін.). — Прошу вас! З чого ж почнемо? — То вже діло хазяйське.— Почнемо ми, значить, із борщу! Ходімо до вашого ресторану… (Вишня, І, 1956, 370).

2. Власт. хазяїнові (у 1-4 знач.); такий, як у хазяїна. Червоногарячий гарний одеський пояс одрізняв його од простих рибалок, та гордий, сміливий вид і темні розумні очі виявляли щось хазяйське, отаманське (Н.-Лев., II, 1956, 221); Він був тихий, неговіркий, завжди заклопотаний своєю зброєю, яку полюбив, мабуть, справжньою хазяйською любов’ю, як любив дома косу, заступ, граблі, все, чим мав трудитися (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 188); Вживаючи заходів для прискорення науково-технічного прогресу, треба зробити все, щоб він поєднувався з хазяйським ставленням до природних ресурсів (Матер. XXIV з. КПРС, 1971, 65).

&́9671; Хазя́йське о́ко — пильний, господарський нагляд. Пропадало добро без хазяйського ока (Коцюб., II, 1955, 83); Хазя́йським о́ком огля́нути (оки́нути) — уважно, по-господарському оглянути що-небудь. Хазяйським оком Віктор оглянув кімнату, придивляючись, чи все на місці, потім звернувся до братів: — Корові давали жому? (Автом., Коли розлуч. двоє, 1959, 151); Ціла зграя псів і вороння з гарчанням і моторошним кряканням кинулася врозтіч, побачивши на дорозі вершника, що під’їхав до воріт, спішився і хазяйським оком окинув пусте подвір’я (Кол., На фронті.., 1959, 68); Хазя́йські ру́ки — дбайливі, роботящі руки господаря. Хата хоч старенька, та чепурна, біла, — видно, біля неї ходили хазяйські руки (Мирний, II, 1954, 35).

3. Пов’язаний з діяльністю хазяїна (у 1-4 знач.), з хазяйством (у 3 знач.). Довгенько ще вони стояли, судачили, рахували, поки не перевели розмову на врожаї, на посіви та на другі хазяйські турботи (Мирний, І, 1949, 414); [Любов:] Я ж сказала, що даю хату на вечірку, значить, хазяйська частина справи вся на мені, а решта ваше діло (Л. Укр., II, 1951, 19); Ми увійшли до ванькирчика, бідно вмебльованого двома топчанами [тапчанами], сільської роботи ослончиками і великим столом, один кінець якого служив для писання, а другий призначався для всяких хазяйських потреб (Коцюб., І, 1955, 254); Грабарі збиралися біля вогнища і варили кашу. Старші, повечерявши, ще деякий час гомоніли про хазяйські справи та згадували старовину (Голов., Тополя.., 1965, 53).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 10.

Хазяйський, а, е.

1) Хозяйскій. Хазяйське око товар живить. Ном. № 9972.

2) Хазяйський син, хазяйська дочка́. Сынъ, дочь уважаемаго хозяина, уважаемыхъ родителей.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 383.

хазяйський Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
masterхозяйский

хазяйський Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
khaziaiskyikhaziais'kyikhazyays'kyy

хазяйський Рід - прикметник

хазяйський Словоформи слова

Називнийхазяйськийхазяйськахазяйськехазяйські
Родовийхазяйськогохазяйськоїхазяйськогохазяйських
Давальнийхазяйськомухазяйськійхазяйськомухазяйським
Знахіднийхазяйський, хазяйськогохазяйськухазяйськехазяйські, хазяйських
Оруднийхазяйськимхазяйськоюхазяйськимхазяйськими
Місцевийна/у хазяйському, хазяйськімна/у хазяйськійна/у хазяйському, хазяйськімна/у хазяйських

хазяйський Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1036

хазяйський в англійській розкладці - [fpzqcmrbq

Цитати української літератури з використанням слова хазяйський

"Плуг, правда, добрий був, хазяйський,— тільки й багатства"Багряний Іван Павлович - З оповідань старого рибалки

"Та цитьте, ради бога, який тут розбійник? Це я, хазяйський син!"Карпенко-Карий Іван - Сто тисяч

"Усі вже знали, що Толя хазяйський синок, а деякі навіть побігли за його папою."Винниченко Володимир Кирилович - Федько-халамидник

"Коло неї садок славний, город хазяйський"Вовчок Марко - Пройдисвіт

"Життя й хазяйський клопіт потроху стерли й заступили згадки про Омелька"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Біда бабі Парасці Гришисі

"— Не чіпай його, він теж хазяйський син! — муркнув Трохим."Винниченко Володимир Кирилович - Голос

"Де-де? Щоб син хазяйський та узяв убогу? Щоб Прокіп засватав Гафійку? Ну, що ж, таки було"Коцюбинський Михайло Михайлович - Fata morgana

"От і слава богу! Я рада, що такого зятя мати буду: поштивий, добрий і хазяйський син."Карпенко-Карий Іван - Мартин Боруля

"Розумна була животина: зараз прибігла, зачувши хазяйський посвист."Куліш Пантелеймон Олександрович - Чорна Рада

"З дворів доносився хазяйський оклик"Мирний Панас - Повія