ФІКСУВАТИ

Значення фіксувати це

ФІКСУВА́ТИ, у́ю, у́єш, недок., перех.

1. Встановлювати, закріплювати що-небудь у певному положенні. Фіксувати хвору кінцівку.

2. Відзначаючи, виділяти, закріплювати що-небудь у свідомості, в пам’яті, у викладі тощо. Доконечна передумова для формування письменника: вміння спостерігати і точно фіксувати спостережене (Рильський, III, 1956, 411); Усе фіксує наша увага: чужинські яскраві кольори, чужий, ворожий зміст, чужу мову (Ле, Мої листи, 1945, 43); Мертві малюнки на плівці оживають, і їх фіксує око, як знайомі подихи життя (Ю. Янов., II, 1958, 98); Батько [І. Карпенка-Карого].. фіксував в своєму мозку все, що цікавого траплялося йому чути від батька свого, селян тощо (Життя К.-Карого, 1957, 276); // Відображати, закріплювати за допомогою запису, малюнка, фотографії тощо. Можна свідомо не вдаватися до багатьох можливостей кіно в тих випадках, коли воно, уподібнюючись друкові, фіксує на плівці театральну п’єсу (Довж., III, 1960, 161); Менше, ніж іншим жанрам, пощастило на виставці портрету. Він часто невиразний, банальний або просто фіксує натуру, не піднімаючись до узагальнення, не розкриваючи характеру (Мист., 2, 1966, 7).

3. Зосереджувати на чомусь, спрямовувати на щось (погляд, увагу тощо). — Я — жінка. І мені прикро, коли фіксують увагу на моїй фізичній ваді (Головко, І, 1957, 448).

4. Записувати, реєструвати. З оповідань Київського літопису, які головним чином констатують факти, фіксують події, постає картина напруженого, сповненого суперечностей життя феодальної Русі незадовго перед страшною катастрофою — татарською навалою XIII ст. (Іст. укр. літ., І, 1954, 36); Сучасна техніка створила такі прилади, які можуть фіксувати радіоактивний розпад одного окремого атома (Наука.., 10, 1960, 14).

5. Визначати, встановлювати що-небудь. Командир ждав обчислень штурмана, який, нахилившись над пеленгатором, вимірював кути і фіксував секундоміром час проходження «Кайманом» різних точок, позначених ним на карті (Трубл., Шхуна.., 1940, 273); Він [геолокатор] дозволяє фіксувати глибину водоймища й умови залягання порід та руд на глибині (Знання.., 3, 1966, 6).

6. фот. Обробляти фіксажем. Зображення на плівці й на фотопапері обов’язково треба фіксувати (Наука.., 8, 1963, 11).

7. мист. Покривати фіксативом. Фіксувати малюнок (портрет).

8. фізл. Те саме, що засво́ювати 3. Він [люпин] має властивість фіксувати азот атмосфери, перетворювати його у грунті на легкорозчинні сполуки (Наука.., 9, 1970, 34); У процесі фотосинтезу рослини фіксують вуглекислоту — її вуглець перетворюється на вуглець органічних сполук. Це основа життя на Землі (Наука.., 9, 1974, 2).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 589.

фіксувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to fixфиксировать

фіксувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
fiksuvatyfiksuvatyfiksuvaty

фіксувати Рід - дієслово, недоконаний вид

фіксувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особафіксуюфіксуємо
2 особафіксуєшфіксуєте
3 особафіксуєфіксують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особафіксуватимуфіксуватимемо
2 особафіксуватимешфіксуватимете
3 особафіксуватимефіксуватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідфіксувавфіксували
Жіночий рідфіксувала
Середній рідфіксувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа фіксуймо
2 особафіксуйфіксуйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часфіксуючи
Минулий часфіксувавши

фіксувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

фіксувати в англійській розкладці - asrcedfnb

Цитати української літератури з використанням слова фіксувати

"Як тільки електронний перетворювач почав фіксувати Макодзьобові думки на екрані, назва теми попливла вгору і зупинилася під верхнім пругом"Бережний Василь Павлович - Під крижаним щитом

"Було ж таке, а чим це відрізняється від того? І, власне, нема чого так уже фіксувати увагу на своєму вчипку"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"В Петровій уяві помчали один за одним зримі образи, наче кадри кінофільму, і мчали вони з такою швидкістю, що він ледве встигав фіксувати на них увагу"Бережний Василь Павлович - Істина поруч

"— Нам треба йти, їх вбили учора вдень, тож незабаром повинні під’їхати гебісти… фіксувати новий злочин "буржуазних націоналістів""Білий Дмитро Дмитрович - Басаврюк ХХ