УХИЛЯТИСЯ

Значення ухилятися це

УХИЛЯ́ТИСЯ, я́юся, я́єшся, недок., УХИЛИ́ТИСЯ, я́люся, и́лишся і УХИЛЬНУ́ТИСЯ, ну́ся, не́шся, док., від кого — чого і без додатка.

1. Відступати, відхилятися, відскакувати тощо назад чи вбік від кого-, чого-небудь. Пробігає [Любов] біля Ореста, умисне чіпляє його вуалем [вуаллю]. Орест хоче затримати її, вона зручно ухиляється і збігає на веранду (Л. Укр., II, 1951, 62); Маруся висмикнула.. пужално й почала ним штурхати козака в спину, зганяючи його з санок. Той жартома ойкав, ухиляючись од дівочих штурханів (Добр., Очак. розмир, 1965, 207); Корабель ішов.. перевантажений до краю. А йому ж ще належить маневрувати в морі, відстрілюватись зенітками від літаків, ухилятись від ворожої торпеди (Кучер, Голод, 1961, 22); Гримнув, не пам’ятаючи себе, Гарасим і звів рушницю, щоб прикладом почастувати сина. Сидір ухилився і спішно подався в саму гущавину (Л. Янов., І, 1959, 355); Хоче [Іван] обняти її; Хвенька.. ухильнулася і, граючи очима, стала біля порога (Мирний, V, 1955, 244); Замигтівши дзигою, ухильнувсь [Яцько] від смертельного удару… (Крот., Сини.., 1948, 188).

2. від чого, перен. Намагатися не робити чого-небудь, не брати участі в чомусь, відсторонятися від чогось; уникати. Раїса виразно бачила, що він ухиляється од давніх бесід та суперечок (Коцюб., І, 1955, 329); [Данильченко:] Як ви думаєте, чому це вона, видимо, ухиляється від зустрічі зі мною? (Коч., II, 1956, 445); Вже двічі на слід банди натрапляв червоноармійський загін, але банда ухилялась від бою, рятуючись втечею (Цюпа, Три явори, 1958, 17); — Каргат нічого не розказав мені про себе. Дипломатично ухилився від цього (Шовк., Інженери, 1956, 26); Стояв перед ним не просто один з полонених, а той, що насмілився ухилитись від наказу (Коз., Гарячі руки, 1960, 71).

Ухиля́тися (ухили́тися) від [прямо́ї] ві́дповіді — навмисно не давати відповіді на запитання або говорити про щось інше. — Старшина Разуєв тричі бував у мене вдома, вечеряв. Я всіляко намагався вияснити його родовід, та Разуєв ухилявся від відповіді (Логв., Давні рани, 1961, 24); — І мені треба з Артемом побачитись. — Накоїв уже, мабуть, щось? — краючи хліб, глянув Юхим. — Та знаєте… — ухилилась од відповіді Докія Петрівна, — недарма ж і приказка є: малі діти — малий клопіт… (Головко, II, 1957, 249); — Чень, ви чули про мене щось погане? — Не зовсім, — ухилилась від прямої відповіді Оля (Гур., Новели, 1951, 101).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 527.

Ухилятися, ляюся, єшся, сов. в. ухилитися, люся, лишся, гл. Уклоняться, уклониться. Шукали його вхопити, і вхиливсь од рук їх. Єв. І. X. 39. Плигав, вертівся, ухилявся. Котл. Ен. VI. 26.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 368.

ухилятися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to avoidуклоняться

ухилятися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
ukhyliatysiaukhyliatysiaukhylyatysya

ухилятися Рід - дієслово, недоконаний вид

ухилятися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаухиляюсяухиляємося
2 особаухиляєшсяухиляєтеся
3 особаухиляєтьсяухиляються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаухилятимусяухилятимемося
2 особаухилятимешсяухилятиметеся
3 особаухилятиметьсяухилятимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідухилявсяухилялися
Жіночий рідухилялася
Середній рідухилялося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа ухиляймося
2 особаухиляйсяухиляйтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часухиляючись
Минулий часухилявшись

ухилятися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
954

ухилятися в англійській розкладці - e[bkznbcz

Цитати української літератури з використанням слова ухилятися

"Навіть хлопці почали ухилятися від Тереньового товариства"Винниченко Володимир Кирилович - Терень

"I не маєш права ухилятися чи там вiдбиватися нi в якому разi"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"— Якщо спробуєте ухилятися від сплачування, вас заберуть на примусові відробітки."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Вiн чув тiльки голос Галi i поспiшав до нього, намагаючись використати кожну хвилину i не ухилятися анi на сантиметр вiд правильного шляху"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту

"Парубійкові дико щастило в останній момент ухилятися від небезпеки"Гаврош Олександр Дюлович - Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу

"I не маєш права ухилятися чи там вiдбиватися нi в якому разi"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Галина не мала у собі сили ухилятися обіймів козака"Кащенко Адріан Феофанович - У запалі боротьби

"І не маєш права ухилятися чи там відбиватися ні в якому разі"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Людина ж безкарно не може довго ухилятися з тих чи інших причин від участі в подіях, успіхах і нещастях життя"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"— Ви мусите їх визнати як державу по Білу Церкву, а нам данину за чотири роки по сто тисяч злотих щорічно і наперед не ухилятися від плати."Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)