УПИВАТИСЯ

Значення упиватися це

УПИВА́ТИСЯ1 (ВПИВА́ТИСЯ), а́юся, а́єшся, недок., УПИ́ТИСЯ (ВПИ́ТИСЯ), уп’ю́ся, уп’є́шся, док.

1. П’ючи вино, горілку і т. ін., п’яніти, ставати п’яним. З того часу щовечір вона була й п’яна; а вирве вдень годинку, то і вдень уп’ється (Вовчок, І, 1955, 267); — Коли б не впиться, — сказала Кайдашиха і оддала хазяйці чарку (Н.-Лев., II, 1956, 281); Хропе сторож, що упився з нагоди приїзду паничів (Довж., І, 1958, 222); А гості впилися, сидять посовілі (Перв., II, 1958, 387); * Образно. Десь з середини серпня дощі почали лити через день, земля так впилася вологою, що лежала п’яна, сита, врунилась (Збан., Курил. о-ви, 1963, 177).

2. перен. Насичуватися чим-небудь, вбирати щось у великій кількості. Лежать неозорі колгоспні лани, — і озимі, і ярі, — лежать колгоспною любов’ю викохані, сонцем упиваються… (Вишня, І, 1956, 371); О хмари, не пливіть… зелені Поля ще не впились, Хай ллються ще струмки студені (Рильський, І, 1960, 94).

◊ Упива́тися (упи́тися) кро́в’ю (кро́ві) див. кров.

3. чим, рідко чого і без додатка, перен. Дуже втішатися чим-небудь, мати насолоду від чогось. Я люблю тебе, пташино, Як щебечеш між квітками, — Мовчки слухаю й радію, Упиваючись піснями (Гр., І, 1963, 109); Іди ж, Насичуйся весною, упивайся, Вбирай у себе голоси та барви (Рильський, І, 1956, 77); Прага співає, дзвенить, тріумфує, впиваючись радістю весни й перемоги (Гончар, III, 1959, 458); Лови летючу мить життя! Чаруйсь, хмілій, впивайся І серед мрій і забуття В розкошах закохайся (Олесь, Вибр., 1958, 41); [Хвора:] Якби вдалось моє велике діло, Я б упилася щастям перемоги, — Не спогадом, надією жила б (Л. Укр., І, 1951, 120); Ти жити хтів хоть хвилю так, як другі, Хоть капельку солодощі життя Закоштувати, дихнути свобідно Хоть раз, упитись жару й забуття (Фр., XIII, 1954, 407).

УПИВА́ТИСЯ2 див. впива́тися1.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 458.

Упиватися, ваюся, єшся, сов. в. упитися, уп’юся, єшся, гл.

1) Напиваться, напиться, упиваться, упиться. Дай, Боже, пить, та не впиваться. Ном. Мені любо дівочою красою впиватись. К. Досв. 90.

2) Впиваться, впиться, вцѣпляться, вцѣпиться. Як п’явка впивсь. Ном. Кинулася до Ганнусі і в коси впилася. Шевч.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 344.

упиватися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
revelупиваться

упиватися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
upyvatysiaupyvatysiaupyvatysya

упиватися Рід - дієслово, недоконаний вид

упиватися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаупиваюсяупиваємося
2 особаупиваєшсяупиваєтеся
3 особаупиваєтьсяупиваються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаупиватимусяупиватимемося
2 особаупиватимешсяупиватиметеся
3 особаупиватиметьсяупиватимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідупивавсяупивалися
Жіночий рідупивалася
Середній рідупивалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа упиваймося
2 особаупивайсяупивайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часупиваючись
Минулий часупивавшись

упиватися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
954

упиватися в англійській розкладці - egbdfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова упиватися

"Та й подумати: хiба можна огидну сивуху порiвнювати з небесним нектаром? Не той напiй! Не тiсу чудодiйноу якостi! Самi знасте, самогон будь-який волоцюга залюбки хлеще, а нектаром дозволено упиватися лише блаженним"Ячейкин Юрий - Бiблiйнi пригоди на небi i на землi

"Підмогоричив кого треба, та й амінь! Дбати, щоб горілки не пили? Ну, це вже Зінько абищо вигадує! Увесь світ п’є, а ми самі його не переробимо! Та й не можна без горілки: упиватися не треба, а як закон велить на весіллі пити, то треба"Грінченко Борис Дмитрович - Під тихими вербами

"Герман не любив упиватися, але нині прецінь треба було покріпити свою силу, треба запити щасливу нахідку нової матки, треба, впрочім, «заморити черв’яка», що без перерви вився в його нутрі, без перерви шпів і прожирав його супокій"Франко Іван Якович - Boa cоnstriktor