ТІКАТИ

Значення тікати це

ТІ́КАТИ, ає, недок., розм. Рівномірно, розмірено постукувати (перев. про годинник, годинниковий механізм). Тихо-тихо так у кімнаті; тільки годинник тікає та іноді скрипне перо на папері… (Хотк., І, 1966, 43); Тиша заколисувала думки, увагу, гнітила, чулося навіть, як у кишені тікав годинник (Минко, Повна чаша, 1950, 244).

ТІКА́ТИ, а́ю, а́єш, недок.

1. Бігти, намагаючись уникнути якоїсь небезпеки, врятуватися від переслідування і т. ін. Він тікав тепер щосили, немов сповнивши якийсь страшенний злочин, бажав сховатися десь (Фр., VII, 1951, 351); Всі тікали, хто куди. Я теж не дурний чекати дядька Логовника, який так хотів підписатися комусь з нас на спині, й побіг борозною (Томч., Жменяки, 1964, 190); Щосили кинулися тікати олені (Трубл., Вовки.., 1936, 38); * У порівн. Ніхто не примічав, що Йосип, як тілько вийшов з двору, то, не озираючись, подрав чимдуж, наче тікав від кого (Мирний, IV, 1955, 38); // перен. Швидко віддалятися від чогось на значній швидкості (про машини, судна і т. ін.). Віяв горішній вітер, і лодії [човни з вітрилами] швидко тікали від Вітачевої гори (Скл., Святослав, 1959, 125).

2. Поспішно відступати. Козаки кинулись і швидко наздогнали польське військо: шляхта дійшла до такого безладдя, що покидала ридвани й вози, шаблі та рушниці й тікала світ за очі (Н.-Лев., VII, 1966, 253); — Еге ж, страх неприємна річ.. Інакше, звідки, скажімо, паніка на війні, коли цілі полки, корпуси тікають, як череда? (Головко, II, 1957, 586); // Рятуватися втечею, маючи страх перед ким-, чим-небудь. Пани тікали, никли перед лицем народу, як солома в огні (Коцюб., II, 1955, 78); — Треба глянути, чи на конях збруя справна, а то, може, назад тікати доведеться, — клопотався Охрім (Тют., Вир, 1964, 174).

◊ Душа́ тіка́є в п’я́ти — те саме, що Душа́ у (під) п’я́ти хова́ється (див. душа́); Хоч з (із) ха́ти тіка́й — нема сили терпіти щось; нестерпно. — Така в мене нечисть завелася на горищі, спати не дає, жити заважає, змучила мене, заморочила, хоч із хати тікай (Тют., Вир, 1964, 85); Хоч тіка́й на край сві́ту — заходити кудись дуже далеко. — Ох! Доленько моя! А мій?! Як оце вип’є, то й не приведи господи… хоч тікай на край світу (Коцюб., І, 1955, 438).

3. Самовільно, потай залишати кого-, що-небудь, приєднуватися до когось, направлятися кудись. — Добривечір, Василино! Куди це ти йдеш проти ночі? — спитав у неї Лейба. — Може, тікаєш од пана? (Н.-Лев., II, 1956, 84); Маруся не встала й до вечері. Важко було би бачити мужа. Він ще міг би запитати, чого вона така смутна, а вона могла би відповісти: «Бо сеї ночі тікаю з опришком у гори» (Хотк., II, 1966, 132); З околишніх сіл без кінця раз у раз озброєні хлопці тікали до нас (Сос., І, 1957, 451); Козаков ішов, ступаючи на п’яти, подавшись усім корпусом вперед, і розповідав, що він тікає з госпіталю (Гончар, III, 1959, 9); // Здійснювати втечу з тюрми, каторги, з-під варти і т. ін. Він доводив нам, що його вдача вимагає якоїсь дії, а не сидіння в тюрмі, і що він ладен хоч зараз тікати геть під три чорти (Досв., Вибр., 1959, 136); // Залишати яку-небудь справу, заняття, припиняти свою роботу, діяльність де-небудь. — З вашого села я нікуди не піду. Мене ніхто сюди не посилав, я прийшов добровільно, а добровольці не тікають (Тют., Вир, 1964, 142); // Залишати місцеперебування, направлятися кудись через певні обставини. Як у пеклі жилося тоді Тарасові в батьківській хаті,.. іноді тікав на кілька день аж у друге село (Мирний, V, 1955, 309); Вона все тікала з хати, щоб не бути вкупі з старими (Коцюб., II, 1955, 26); — Сядь, Юрку, хоч на хвилинку. Коли не сядеш, квочка буде тікати з гнізда, курчат не висидить (Томч., Жменяки, 1964, 177); Шевченко ходив мовчазний, насупивши свої кошлаті брови, або тікав у кубрик, до матросів (Тулуб, В степу.., 1964, 267).

4. перен. Швидко переміщаючись, віддалятися, зникати. Заспокоювалася [Маруся] поволі. Немовчно тікали маленькі хвилі пересохлого потоку, і кожна з них уносила з собою крапелиночку дівочого горя (Хотк., II, 1966, 120); Був захід весь од вибухів багряний, — і навіть хмари, й ті корились нам, тікали вдаль, розвіяні в покорі (Сос., ІІ, 1958, 325); // Швидко зникати з поля зору (про предмети, повз які хтось, щось рухається). Прудка течія зносила їх [Івана і Соломію] вниз, і видко було, як тікали од них білі береги з чорними вербами (Коцюб., І, 1955, 385); Телеграфні стовпи нескінченним струнким рядом тікали вдалину (Довж., І, 1958, 75); // перен. Простягатися, пролягати кудись. Каро вдихнув на повні груди густе осіннє повітря і пішов стежечкою, що тікала в глиб лісу (Рибак, Що сталося.., 1947, 28); // перен. Швидко зникати, пропадати. Блідніть, зорі зелені, ховайся, місяцю ясний, тікай, нічний тумане! (Донч., VI, 1957, 43); Річка набрякала туманом, півні скльовували зорі з неба, а по Беєвій горі на північ тікали тіні (Тют., Вир, 1964, 304); // перен. Не триматися в пам’яті, не пригадуватися в потрібний момент. Одна думка обганяла другу; одна одну випереджала, наче гралися наввипередки; ..вони од його [Чіпки] тікали, зникали (Мирний, І, 1949, 385); Вона хвилювалася, говорячи. Слова тікали від неї, мова плуталася і переривалася (Собко, Справа.., 1959, 244).

◊ Земля́ тіка́є (тіка́ла) з-під ніг у кого: а) про стан, коли хтось не може стояти, падає. Земля тікала з-під ніг, і Хмельницький упав горілиць, уп’явшись в чорні сволоки стелі широко розплющеними очима, котрі вже тепер нічого не бачили (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 632); б) про чиєсь хитке, непевне становище. Імперіалісти СІІІА бачать, що земля тікає у них з-під ніг, що зникають їхні надії на прибутки (Смолич, VI, 1959, 473); Сон [десь] тіка́є (тіка́в) від кого див. сон1; Сон тіка́є (тіка́в) з оче́й те саме, що Сон [десь] тіка́є (тіка́в) (див. сон1). Сон тікав з очей. Навпаки, свіжість і запашність ночі бадьорила нерви (Смолич, І, 1958, 81).

5. від когочого, заст. кого, чого. Уникати кого-, чого-небудь, утікати зустрічі з ким-небудь; ухилятися від чого-небудь. — Чого це він неначе одмикує та тікає од мене? (Н.-Лев., III, 1956, 340); Зо мною холодні, од мене видимо тікають, а я втрачаю помалу дар слова і всю вимовність слова вкладаю в очі, у вираз обличчя. Я зв’язав свої очі з життям панни Анелі, з її найменшим рухом (Коцюб., II, 1955, 256); [Василь:] Чого ж ви людей цураєтесь, світу тікаєте? (Мирний, V, 1955, 98); — Дай же, мій батьку, обняти тебе… Не тікай від обіймів (Зеров, Вибр., 1966, 251); [Батура:] Роман я напишу, неодмінно напишу, але щоб не стати героєм власного твору, та ще в надто поганому світлі, я мушу якнайшвидше звідси виїхати.[Верба:] Розумію! Тікаєш від того, чого шукав роки!… (Корн., II, 1955, 249); * Образно. Лінь тікає діла, Як сонечка тьма; Лінь — се одур тіла; Одур — лінь ума (Граб., І, 1959, 567); // перен. Не зосереджувати свою увагу на чомусь неприємному, обтяжливому, гнітючому. І думається мені: коли такий наш фатум неминучий, то даремне й тікати від нього (Л. Укр., V, 1956, 436); Чомусь саме сьогодні нараз перед ним з’явилось те питання, від котрого він так ніби тікав досі, хоч і передчував, що воно колись прийде (Хотк., І, 1966, 42); Став тоді хлопець в самій уяві своїй вигадувати всякі пригоди й переживати їх, тікаючи од неприємної дійсності в привабні мрії (Головко, ІІ, 1957, 375).

6. Припиняти спільне життя з ким-небудь, покидати своє подружжя. А що, як і тут їй скажуть:.. Таких, мовляв, що від чоловіків тікають, нам тут не треба (Хотк., II, 1966, 176); — Скільки разів сама тікала до батька від сього Тимоша, а ще говориш про любов (Гончар, Тронка, 1963, 128).

7. тільки наказ. сп., також у сполуч. зі сл. з моїх очей, мені з очей, розм. Уживається як наказ або прохання відступити, відійти, завернути, піти назад, і т. ін. — Тікай, бо, їй-богу, пхну. Я не подивлюсь тобі в вічі, — крикнула Мотря й замахнулась на Карпа віхтем (Н.-Лев., II, 1956, 273); — Мамо, тікайте, не заважайте, мамо! (Довж., І, 1958, 369).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 136.

Тікати, ка́ю, єш, гл.

1) Бѣжать, убѣгать. Тікають не від калача, а від бича. Шейк.

2) Тікай! Уходи, прочь! А тікай, бо мені сюди треба. Полт. у. Геть, тікай собі! Полт. г. Тікай з моїх очей! Стор. МПр. 35.

Тікати, каю, єш, гл. Бѣгать тічкою. Вовки од Ганни Зачаття аж до Водохрища тікають, а на Водохрещі розскакуються. Васильк. у.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 265.

тікати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
runбежать

тікати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
tikatytikatytikaty

тікати Рід - дієслово, недоконаний вид

тікати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатікаютікаємо
2 особатікаєштікаєте
3 особатікаєтікають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатікатимутікатимемо
2 особатікатимештікатимете
3 особатікатиметікатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідтікавтікали
Жіночий рідтікала
Середній рідтікало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа тікаймо
2 особатікайтікайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній частікаючи
Минулий частікавши

тікати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

тікати в англійській розкладці - nsrfnb

Цитати української літератури з використанням слова тікати

"— Тікати зовсім не треба, — вимовив спокійно Петро, зшкрібаючи рештки мила й обполіскуючи бритву"Багряний Іван Павлович - Огненне коло

"Цього разу ми намислили тікати вдвох"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Але в цю мить мені страшенно хотілося похвалитися перед хлопцями, які бачили, як хвилину тому я перелякався і хотів тікати додому"Воронина Леся - Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку № 9

"— Чого так? — питає Катранник; все думає: може, і нам треба сім’єю тікати, поки не пізно."Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь

"Не витримавши напруження і побоюючись за родину товариша, Андрій вирішує тікати з села"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"Марта Кирилівна пригадала, що Бичковський колись не зваживсь з нею тікати та повінчатись"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Навіжена

"— Але вже знаємо, що би нас ждало, коли б прийшла думка тікати з бурси."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"— Треба тікати! — тітка Павлина похапцем одягла рюкзак."Дімаров Анатолій Андрійович - Друга планета

"Несподіванка козацького наскоку та велика пожежа у місті отруїли жахом турецьке військо, і, не встоявши проти запорожців, вони почали тікати назад до замкової брами."Кащенко Адріан Феофанович - Над Кодацьким порогом