ТОВКТИСЯ

Значення товктися це

ТОВКТИ́СЯ, чу́ся, че́шся, недок.

1. Битися чим-небудь з ким-небудь. Тут їх чиновники тузились, Як півні за гребні возились; Товклись кулаччям по зубах (Котл., І, 1952, 279); Пархоме, в щасті не брикай!.. Чи п’яний під тином хропеш, Чи до господи лізеш рачки І жінку макогоном б’єш, Чи сам товчешся навкулачки,Ори і засівай лани, Коси широкі перелоги, І грошики за баштани Лупи — та все одкинеш ноги! (Г.-Арт., Байки.., 1958, 82); // Битися об щось. Великі, грізні хвилі серед того каміння ревли та товклися сердито (Фр., IV, 1950, 419); Шелестить, плюскочеться сніг, трясуться колеса, товчуться об твердий клінкер (Збан., Сеспель, 1961, 367); // Швидко, посилено битися (про серце). [Рябина:] Серце товчеться, мов навіжене.. Пропаду, пропаду я тепер! (Фр., IX, 1952, 83); Коли ж вона обізвалася, що батько кличе його [Славка], то він жахнувся. З переляку товклось йому в грудях серце, аж дух запирало (Март., Тв., 1954, 230).

2. Вертітися, соватися на невеликому просторі; лежачи або сидячи, часто змінювати положення тіла. Через годинку панотець хріп, а паніматка товклась по перині (Свидн., Люборацькі, 1955, 42); Вутанька внесла знадвору в’язку свіжої соломи, кинула з розгону серед хати, аж морозний дух пішов від неї на піч до Василька. Хлопець, здається, цього тільки й ждав: стрибнув десь згори просто в золоту кучугуру, з радісними вилясками став товктися в ній та перекидатися, тішачи дорослих своїми телячими пустощами (Гончар, II, 1959, 161); Вночі парубок не заснув жодної хвилини. Він товкся на своєму твердому ложі,.. виходив надвір, тинявся навколо бурдюка, прислухаючись до нічних шумів (Добр., Очак. розмир, 1965, 44).

3. Неспокійно поводитися, щось робити, зчиняючи шум. Часом хазяїн вибирався на ніч на поле, під клуні. Тоді знов хазяйка товклася цілісіньку ніч, боялась, стогнала, охала і човгала шкарбунами од вікна до вікна (Коцюб., II, 1955, 74); Син товкся в своїй кімнаті, навмисне хряпав там чимсь, стукав (Загреб., Спека, 1961, 291); Петро.. шмигнув у двері. Сергій Іванович прокинувсь, звів голову. До кімнати входить Петро.Що ти товчешся, як домовик. Цілу ніч! (Головко, І, 1957, 457).

4. Старанно, запопадливо займатися чим-небудь (звичайно в домашньому господарстві). А той, про кого дівчина думала, тим часом товкся та клопотавсь по господарству (Гр., II, 1963, 118); Данилкова мати, хоч і бідна господиня,.. той двір обмете і обмиє, і хату обмережить цяточками й рожами, коло печі цілісінький день товчеться, і нема ні в кого на селі такого хисту прикрасити піч (Ю. Янов., II, 1958, 184); Від світанку до глухої ночі товклася [Христя] у Жежериному обійсті то біля свиней, то біля корів, а то — на кухні, де поралася неговірка, висушена працею і хворобами господиня (Речм., Весн. грози, 1961, 69); День і ніч Антон і Катерина, недосипаючи та недоїдаючи, мов пекельні, товклися на своєму шматку поля (Чорн., Визвол. земля, 1959, 7).

5. розм. Перебуваючи де-небудь, топтатися на місці або ходити в різних напрямках на невеликому просторі. Та не пройшов [Дідушок] і десяти кроків, як знов довелося зупинитись. Біля воріт товкся гурт людей (Гжицький, Опришки, 1962, 8); В цьому павільйоні з ранку до вечора було завізно,товклися люди, шумно виявляла своє захоплення молодь, під ногами дорослих шмигала галаслива дітвора (Д. Бедзик, Серце.., 1961, 111); // перен. Перебувати в кого-небудь довгий час; стирчати. Малював картини [Сава Петрович]. Пік, як коржі. Цілими днями товклися в нього натурщиці з місцевих дачниць (Головко, II, 1957, 411); Цілими днями товчуться в нього на подвір’ї його шкільні товариші, яким він допомагає, особливо з фізики та математики (Гончар, Тронка, 1963, 87); // перен. Літати, кружляти над чим-небудь, перебуваючи в безперервному русі. Зараз мати й син дивляться одне на одного, потім на ріку, над якою товчуться клубки комах і пролітають птиці (Стельмах, II, 1962, 210); * Образно. Не чути було мінометів, танків, літаків. Знахабнілі мессери товклися буквально над головами (Коз., Гарячі руки, 1960, 140).

◊ Товкти́ся на [одно́му] мі́сці — не просуватися вперед у якій-небудь справі. Не зовсім він [Мартин] і дурний, усяке майстерство знає, — не вчивсь, а хату собі укрив сам, не вчивсь,а плотничить [теслярує].. Правда, робив він цеє непроворно, мляво, довго, або товчеться на одному місці,шкрябається, як курка лапою, або стоїть — потилицю чухав, поки надумається, що робить (Григ., Вибр., 1959, 346); Товкти́ся, як Ма́рко в пе́клі (по пе́клі, по пе́клу) див. пе́кло.

6. Пас. до товкти́ 1, 2.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 164.

Товктися, вчуся, чешся, гл.

1) Толочься, толкаться, слоняться. Товчеться, як Марко по пеклу. Стор. Товчеться по хаті, як курка з первим яйцем. Харьк. г.

2) Тузить другъ друга. Біда навкулачки, товчеться. Ном. № 2169.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 270.

товктися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to Tolosaтолочься

товктися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
tovktysiatovktysiatovktysya

товктися Рід - дієслово, недоконаний вид

товктися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатовчусятовчемося
2 особатовчешсятовчетеся
3 особатовчетьсятовчуться
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатовктимусятовктимемося
2 особатовктимешсятовктиметеся
3 особатовктиметьсятовктимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідтовксятовклися
Жіночий рідтовклася
Середній рідтовклося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа товчімося
2 особатовчисьтовчіться
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній частовчучись
Минулий частовкшись

товктися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

товктися в англійській розкладці - njdrnbcz

Цитати української літератури з використанням слова товктися

"I ми любили товктися бiля них i слухати, як вони жартують"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"I ми любили товктися бiля них i слухати, як вони жартують"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"— Горiлка дає блиск очам i на якийсь час молодить коня, — зi знанням справи пояснює дядько Трохим, який дуже полюбляв товктися по ярмарках."Стельмах Михайло Панасович - Щедрий вечір

"І бачив Вперед, як в мляві мозки задимлених людей ввірвалась ця думка і стала неспокійно і гостро товктися об другі думки; і бачив Вперед, як думки ці й собі стали рухатись жваво, неспокійно, а очі їм стали глибшими, стурбованими, напруженими."Винниченко Володимир Кирилович - Дим

"Почалося так: прибігають, задихавшись, до мене в яблуневий квартал наші джигуни-піонери (я їм не бороню товктися в саду, хай привчаються):"Гончар Олесь Терентійович - Микита Братусь

"Таке військо в городі товктися довго не могло, воно не повинне стояти на місці."Загребельний Павло Архипович - Диво

"І ми любили товктися біля них і слухати, як вони жартують"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Отож буде можна з ним в Самборі поговорити і не треба товктися до Ходорова"Чайковський Андрій Якович - Чорні рядки

"— А так! І справді, і чого його товктися на місці, — загомоніли інші і тих голосів усе прибавлялося й прибавлялося, хоча загалом говорили без ладу і без складу, що і сам дідько не розбере."Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Надвечір, коли почали да камери залітати мотилі вечірні й товктися несамовито головою в молочний пухир біля стелі, прийшли два сержанти при зброї, понурі й суворі, забрали його й повели…"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський