ТАНУТИ

Значення танути це

ТА́НУТИ, ну, неш; мин. ч. тав і та́нув, ла, ло; недок.

1. Перетворюватися на воду внаслідок дії тепла (про сніг, лід і т. ін.). Сніг дедалі все більше тав, брався водою (Мирний, III, 1954, 68); Весняний подих точив зашкарублу крижану кору, що вкрила землю, і вона танула (Досв., Вибр., 1959, 156); Під його руками на корі тихо шиплять і тануть синюваті зернятка паморозі (Стельмах, 1, 1962, 263); Люда бігла, на її обличчя падали лапаті сніжинки, танули і котились по щоках, як сльози (Зар., Світло, 1961, 14); // Переходити з твердого стану в рідкий внаслідок дії тепла; топитися. Теплий дух воску, що танув, стікаючи вниз, підняв у його грудях гірке щось і каламутне, яке не мало слів (Коцюб., II, 1955, 279); Золото твердість свою утрачає, стає рідиною [у вогні]. Мідь переможена тане (Зеров.Вибр., 1966, 138); // Підтавати під впливом тепла. В торгових рядах — гори товарів.. Величезними білосніжними плахами тануло сало на куркульських возах (Гончар, І, 1959, 37).

2. Розчинятися в рідині (про сіль, цукор і т. ін.). Іван спостерігав, як у склянці танув цукор (Чорн., Визвол. земля, 1959, 20).

◊ [Так і] та́не (та́нуть і т. ін.) в (у) ро́ті що — про щось дуже смачне, перев. солодке, яке швидко розчиняється в роті. Нарешті подали пиріг.. Солодкий, начинка з варення, а в роті так і тане (Багмут, Опов., 1952, 7); Вистояні, прибиті морозцем [ягоди ожини], були такі смачні і холодні, що так і танули в роті (Тют., Вир, 1964, 437).

3. Згоряючи, топлячись, зменшуватися (про свічку). Уже лежало татуня тіло на столі, і свічка танула помалу над ним (Сос., II, 1958, 379).

◊ Та́нути, мов (на́че, як і т. ін.) сві́чка (сві́чечка) — швидко втрачати сили, здоров’я від хвороби, горя; марніти. Дивлюсь я — тане, тане моя Одарка, як воскова свічечка. Сидить було цілісінький день, і словечка не промовить (Вовчок, І, 1955, 45).

4. перен. Зменшуватися в кількості, числі, об’ємі. Пише він листа з Берліна,.. Що долари і фунти Тануть (Олесь, Вибр., 1958, 322); Юрба танула, і незабаром нікого не лишилося біля кобзаря (Рибак, Помилка.., 1956, 157); Ворожі сили в знемозі тануть у бою (Гонч., Вибр., 1959, 194); Стадо потроху тане, розтікається по вулицях, дворах і завулках (Тулуб, В степу.., 1964, 42); // Поступово зникати з поля зору, ставати непомітним, невиразним. Прудко пливе човен, тане вдалині й обертається в цятку… (Коцюб., І, 1955, 387); Без кінця мрячило.. далекі дерева, телеграфні стовпи, скирти — все розчинялося в імлі, тануло (Гончар, III, 1959, 215); // Розвіюватися в повітрі (про дим, хмари, туман і т. ін.). Хмарок рожевих цілий рій В безодні синій тане, гасне (Стар., Поет. тв., 1958, 25); Дим од махорки волохатий пливе і тане (Сос., II, 1958, 445); Туман тікав і танув на очах (Смолич, Світанок.., 1953, 601); // Поступово затихаючи, ставати нечутним (про звуки). Пливуть і тануть передзвони, Байдужі до житейських справ… (Рильський, Дал. небосхили, 1959, 85); Із голубого неба долітає повний жалю журавлиний трубний клич, який то гучнів, то завмирав, танучи в голубій безвісті (Тют.. Вир, 1964, 11).

5. перен. Поступово зменшуватись, слабшати, зникати (про почуття, силу тощо). Чув [Йон], що в його серці тане завзятість, поступаючись місцем згоді зі своєю долею… (Коцюб., 1, 1955, 251); До берега лишалося ще миль зо три. Але сили Гейкові танули (Ткач, Жди.., 1959, 23); Відчув [Юрко], як ота перша ніяковість почала танути, розпливатись (Коз., Вибр., 1947, 11); // Розвіюватися (про сумніви). Сумніви Маркові танули під одвертим поглядом бригадира (Кир., Вибр., 1960, 378).

6. перен., розм. Розчулюватися, зворушуватися, мліти. Христя запримітила, як від того погляду [панича], наче сніжинка від теплого духу, тала пані (Мирний, III, 1954, 159); — А ми вас тут ждемо, ждемо,танучи від хвилювання, каже вона (Гончар, II, 1959, 89); В запалі суперечок Надія ставала особливо гарною: щоки рум’янились, очі палахкотіли,і Лебідь часом, здавалося, танув під вогнем її погляду (Баш, Надія, 1960, 130).

◊ Се́рце (серде́нько) та́не (та́нуло) чиє, рідко в кому — хтось розчулюється, мліє. [Поет (З болем):] Та гарні тії мрії. Такі хороші та знадні, аж тане серденько в мені! (Л. Укр., І, 1951, 302); Олімпіада Никанорівна любила красивих людей, а Чумак виявився якраз таким парубком, перед якими в молодості тануло її серце (Збан., Переджнив’я, 1955, 40).

$ Та́нути, мов (на́че, як і т. ін.) сніг (лід) на со́нці (від со́нця); Та́нути, мов (на́че, як і т. ін.) віск на вогні́ (на со́нці): а) втрачати сили, здоров’я; марніти. Втративши майже всю кров, він [Орлюк] якось немовби втратив злість, засумував і, танучи, як віск на сонці, упав (Довж., І, 1958, 287); б) розчулюватися, зворушуватися, мліти. Од його погляду дівчата тали, як весною од сонця сніг (Стор., І, 1957, 135).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 34.

Танути, ну, неш, гл. Таять. Віск од жару тане. К. Псал. 149.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 246.

танути Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
meltтаять

танути Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
tanutytanutytanuty

танути Рід - дієслово, недоконаний вид

танути Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатанутанемо
2 особатанештанете
3 особатанетануть
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особатанутимутанутимемо
2 особатанутимештанутимете
3 особатанутиметанутимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідтавтали
Жіночий рідтала
Середній рідтало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа танімо
2 особатанитаніть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній частанучи
Минулий частавши

танути Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

танути в англійській розкладці - nfyenb

Цитати української літератури з використанням слова танути

"Сторожкий вираз його обличчя одразу почав танути, очi заяснiли: астронома втiшив Нескубин вигляд"Бережной Василий - Космiчний Гольфстрiм

"I люди почали смiятися з кумедноу халепи невдахи-мандрiвника, i почала танути його слава провiсника i заклинателя долi"Ячейкин Юрий - Бiблiйнi пригоди на небi i на землi

"Справді, минула хвилина–друга — і темрява в очах почала танути"Бережний Василь Павлович - Брате мій, Орле

"Та й хто б же тут міг обізватися рідною мовою? Знову кинув погляд на кулю — вона почала танути…"Бережний Василь Павлович - Істина поруч

"А потiм i сама Земля почала поволi розпорошуватися i танути у часi! "Ячейкин Юрий - Дивовижнi пригоди капiтана мiжзоряного плавання Небрехи

"Усе повторювалось двічі й тричі, безліч разів, мов у тому зачарованому колі, що його нарисовував старійшина київських волохів Стан, коли сонце на Великдень починало танути: так було торік, так буде й наступного літа, й через п’ять і п’ятсот літ"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Лишаючись на самотi в кiмнатi, я задивлявся в якусь точку i сидiв нерухомо, поки не починало сутенiти, поки форми тiєї речi, на яку я дивився, не починали танути i зникати в темрявi"Гуляшки Андрей - Коштовний камiнь

"Справдi, минула хвилина-друга - i темрява в очах почала танути"Бережной Василий - Брате мiй, Орле

"Тоді дід почав танути на очах: ослабла рука, що стискала кийка, обличчя розм'якло і стало добродушно-нетямкувате, а очі зробилися тим, чим повинні бути: яскравим відбитком сяйва, що текло сьогодні щедро на землю."Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Ще кiлька секунд, i страх почав танути, наче крижина у теплiй водi"Бережной Василий - Людина-маятник