СТРАЖДАТИ

Значення страждати це

СТРАЖДА́ТИ, а́ю, а́єш, недок.

1. від чого і без додатка. Зазнавати сильного фізичного болю, мучитися від нього. Ще не зараз і вмерла [Явдоха Зубиха]. Що вже страждала! (Кв.-Осн., II, 1956, 223); Страждаючи.. від нестерпного зубного болю, Паскаль у відчаї взявся за проблему циклоїдної кривої, яка дуже цікавила його, і… розв’язав її (Наука.., 10, 1965, 17); // Відчувати наслідки чого-небудь (перев. негативного). Перші дні він страждав від утоми, яку привіз сюди з собою (Сміл., Сад, 1952, 118); Набравши великий запас прісної води, Бутаков рушив на розшуки «Николая», команда якого, напевно, теж страждала від спраги (Тулуб, В степу.., 1964, 397).

2. на що, чим. Мати яку-небудь хворобу, недугу; хворіти. — Мій брат завжди страждав на меланхолію,— з елегантною жартівливістю втрутився господар дому (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 69); Серцевими хворобами страждають люди будь-якого віку. У молодих найчастіше зустрічається ревматизм, запалення оболонок серця, неврози (Наука.., 11, 1962, 38); Особливо небезпечне купання у холодній воді для людей, які страждають хронічними захворюваннями (Веч. Київ, 25.IV 1968, 4).

3. від чого і без додатка. Зазнавати моральних мук, переживань. — Все-таки будь ти до матері справедливою і хоч трошечки поблажливою. Кінець кінцем, від усього цього в першу чергу і найбільше страждала вона сама (Головко, II, 1957, 588); Вчительку боляче вколола думка,.. що вона, класний керівник, не зуміла завоювати довір’я цієї дівчинки, яка глибоко в собі ховає своє горе, і від того, що не вміє нікому звіритись, ще більше страждає (Донч., IV, 1957, 197); Людина, виявляється, може страждати не тільки від непосильної праці.. Вона страждає також тоді, коли не знаходить справжнього діла (Ком. Укр., 1, 1965, 57); // розм. Нудьгувати, томитися, кохаючи кого-небудь. — Галю, зірочко моя!.. Не можна мені без тебе пробути… Усе тобі розкажу, як я страждаю без тебе (Кв.-Осн., II, 1956, 332); Куди б не скинув я оком, Образ твій мріється всюди. Вік буду нишком страждати,.. Нишком про тебе гадати (Граб., І, 1959, 358); // за кого. Болісно переживати чию-небудь невдачу, чиєсь нещастя і т. ін. [Марфа:] Мало я за Кузьму страждаю, так ще ти з трамвая плигаєш (Корн., І, 1955, 167).

4. за кого — що. Зазнавати утисків, переслідування і т. ін. через кого-, що-небудь, в ім’я когось, чогось. [Руфін:] Чи й Муцій Сцевола був одержимий, ти як гадаєш? [Кай Летіцій:] Той страждав за цноту, а сі за бузувірство (Л. Укр., II, 1951, 369); — Ти, синку, страждаєш за людей. Хтось за них повинен страждати, щоб вони кращими були (Стельмах, II, 1962, 209).

5. від чого. Зазнавати шкоди, збитків. Ні від чого не страждає так проста сільська людина, як від страшної руїни (Сміл., Сад, 1952, 79).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 748.

Страждати, даю, єш, гл. Страдать. Страждала твоя мати так довго. Кв.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 212.

страждати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sufferстрадать

страждати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
strazhdatystrazhdatystrazhdaty

страждати Рід - дієслово, недоконаний вид

страждати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особастраждаюстраждаємо
2 особастраждаєшстраждаєте
3 особастраждаєстраждають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особастраждатимустраждатимемо
2 особастраждатимешстраждатимете
3 особастраждатиместраждатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідстраждавстраждали
Жіночий рідстраждала
Середній рідстраждало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа страждаймо
2 особастраждайстраждайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часстраждаючи
Минулий часстраждавши

страждати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
936

страждати в англійській розкладці - cnhf;lfnb

Цитати української літератури з використанням слова страждати

"Я вже спішу страждати і любить —"Вінграновський Микола Степанович - Вінок на березі юності

"світом — бачити ті самі сни, радіти й плакати, народжуватися щоразу й страждати, долати перешкоди й гинути, заламувати руки у відчаї і виявляти незламну волю до життя."Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Щоб менше страждати, треба менше хотiти"Загребельный Павел - Дума про невмирущого

"А то чого це стiльки людей має страждати через одну бабу»."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Щоб менше страждати, треба менше хотiти"Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"Подумайте, скільки трапляється порядним людям страждати через ціх мерзенних дівок!"Винниченко Володимир Кирилович - Чесність з собою

"Тут б’ється й пульсує живе, конкретне почуття прийдешніх днів комунізму, про які так зворушливо говорять двоє персонажів поеми: одне питає, чи будуть люди страждати при комунізмі, а друге відповідає: будуть, бо будуть же любити…"Рильський Максим Тадейович - Олександр Довженко

"— А може, я хочу страждати? — посуворів Художник"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"— Боже мій, яке трагічне непорозуміння! Чому саме мені судилося так страждати за революцію? Чим я провинився?"Хвильовий Микола - Іван Іванович

"Щоб не страждати самому, показав жеребчика Павлові"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир