СТОПА

Значення стопа це

СТОПА́1, и́, ж.

1. Кінцева нижня частина ноги людини та задньої кінцівки деяких наземних хребетних тварин. Сашко відсунув дикт і вийняв із схованки скриньку з приступкою для стопи зверху та двома щітками і набором баночок «гуталін» усередині (Смолич, V, 1959, 17); При ураженні шкіри стіп.. виявляється неможливим тривале перебування на ногах (Лікар. експертиза.., 1958, 122); У заглибині.. печери виявлено кістки стоп, гомілки і кистей рук неандертальської людини (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 15)

2. заст., поет. Нога.

◊ Від стіп (стоп) до голови́ — те саме, що З ніг до голови́ (див. голова́). Жах перейняв її від стіп до голови. Півнеба проковтнула мутно-чорна обважніла хмара (Хотк., II, 1966, 218); Іти́ стопа́ми (по стопа́х) кого — наслідувати кого-небудь у своїх діях, вчинках; На вели́ку (па́нську і т. ін.) стопу́; На вели́кій (па́нській і т. ін.) стопі́, діал. — багато, розкішно. — Я не жила сими часами на великій стопі, не бувала так часто в товариствах (Фр., VI, 1951, 383); Направля́ти (напра́вити, спрямо́вувати, спрямува́ти) [свої́] сто́пи куди, жарт. — іти, прямувати куди-небудь. Потресов і Струве направили свої стопи в будуар мадам Половцової (Бурл., Напередодні, 1956, 170); Па́дати (припада́ти) до стіп (до стоп) кому — те саме, що Па́дати в но́ги (до ніг) (див. па́дати).

3. рідко. Нижня частина гори. Хто не знає нашого розкішного Покуття у стіп Карпатських гір..? (Кобр., Вибр., 1954, 83); Юра йшов невеличкою сіножаттю, що простяглася між стопою гори, з якої він зійшов, і гостинцем, що йшов поперек села (Фр., IV, 1950, 418).

СТОПА́2, и́, ж. Одиниця виміру віршованих рядків; група складів з певним, незмінним для даного вірша розташуванням одного наголошеного і одного, двох чи трьох ненаголошених складів. Великоруський пісенний вірш збудований з правильних стоп: трохеїв, ямбів, дактилів та ін. (Муз. праці, 1970, 29); Стопаце група складів, в якій наголос займає певне місце і яка повторюється на протязі всього віршованого рядка (Укр. літ., 8, 1957, 115).

СТОПА́3, и́, ж., розм., рідко. Те саме, що стіс. За кілька хвилин виросла ціла стопа аркушів (Тулуб, Людолови, II, 1957, 311); Після остаточної обробки голубі стопи зошитів надходять на дільницю, де їх підраховують, упаковують (Веч. Київ, 13.VІІ 1957, 1).

СТОПА́4, и́, ж.

1. Стара (до запровадження метричної системи мір) російська міра кількості паперу, яка дорівнювала 480 аркушам.

2. Одиниця довжини у Чехословаччині (28,4 см — у Моравії, 29,6 см — в Чехії), Югославії (31,6 см), Польщі (28,8 см). — Кождий такий пушок — се ось такий здоровенний будяк, що запоганить квадратову стопу землі (Фр., IV, 1950, 325).

3. Російська міра місткості посудини для вина (близько 0,6 л.), якою користувалися до XVII ст.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 730.

Стопа, пи́, ж.

1) Стопа, ступня, слѣдъ ноги. Тілько ми поминули, — вони (лисиці) тоді повставали да так стопа в стопу і біжать. О. 1861. V. 70. Старий показав мені на дві стопи, висічені на тій скелі. Стор. II. 122.

2) Футъ. Пять стопів глини. Федьк. І. 75.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 209.

стопа Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
stopстопа

стопа Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
stopastopastopa

стопа Рід - іменник, жіночий рід, неістота, однина і множина

стопа Словоформи слова

Називнийстопастопи
Родовийстопистоп
Давальнийстопістопам
Знахіднийстопустопи
Оруднийстопоюстопами
Місцевийна/у стопіна/у стопах
Кличнийстопостопи

стопа Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

стопа в англійській розкладці - cnjgf

Цитати української літератури з використанням слова стопа

"І справді, що таке метр? — Віршовий розмір, — відповідає учень третьої групи, — стопа, як сказано в грецько-латинській науці про вірш"Хвильовий Микола - Думки проти течії

"Перед каждым из собеседников стояла высокая, золоченая стопа, но занятые своею беседой, они, казалось, совершенно забыли о них."Старицький Михайло Петрович - Молодость Мазепы

"Ствердивши, що стопа становить шосту частину високості тіла, застосували ту саму засаду до храмової колони, і таким чином колона грецька стала віддзеркаленням краси чоловічого тіла"Загребельний Павло Архипович - Диво

"Зрештою, і загальніші міри: локоть, стопа, сажень (доти сягне чоловік) мають явні сліди мірення людським тілом"Франко Іван Якович - Із секретів поетичної творчості

"Стопа в стопу ступав за родом рід."Вінграновський Микола Степанович - «На синю синь води лягла від хмари тінь…»