СТАНОК

Значення станок це

СТАНО́К1, нка́, ч.

1. Зменш.-пестл. до стан1 1. Як стеблиночку, тонку та високу, обгорнуло сиве та шнурком мережане сукно стрункий її станок (Вас., І, 1959, 241); Дівки чорноокі заводять танок, Світло червонить гнучкий їх станок (Пісні та романси.., II, 1956, 253).

2. заст. Те саме, що ста́ник

1. Да оце їй і буханчик унесуть, а хто полотенка на станок, а хто на рукава (Барв., Опов.., 1902, 115); Це не була ще зовсім стара жінка, але й не молода.. Станок сорочки був міткалевий, підтичка з полотна (Хотк., І, 1966, 103).

3. заст. Половина плахти.

СТАНО́К2, нка́, ч. 1. військ. Металева основа, на якій укріплюється гармата, кулемет і розміщуються прицільні, поворотні і т. ін. механізми. Кулеметний станок.

2. спец. Пристрій, на якому закріплюються частини агрегату, механізму і т. ін.

3. с. г. Відгороджене місце для тварини в стайні, корівнику і т. ін.; стійло. Він відчинив двері конюшні, ішов між станками, гладив коней по гривах і долонею ляпав по шиях (Чорн., Потік.., 1956, 289); Доярка доглядала корів, чистила їх, очищала від гною станки (Хлібороб Укр., 3, 1965, 16); Підійшовши до загороди, Сагайдак якусь мить озирав кнура, що наїжачившись стояв у кутку станка (Добр., Тече річка.., 1961, 37).

4. с. г. Пристрій, в який ставлять тварину для огляду, лікування, підковування і т. ін., не даючи їй вільно рухатися. Через деякий час Мануйло з’явився в сараї.. Біля Варвариного станка пристояв, задивившись, як стриже [овець] (Гончар, Таврія, 1952, 159).

5. спец. Пристрій, який служить опорою під час деяких навчально-тренувальних занять. Станок для вправ балерин.

6. Підставка, на якій художник, скульптор установлює, закріплює картину, скульптуру для роботи над ними. Почала Тамара глину брати, станок зсувать не два рази, не п’ять, то приглядатися, то відступати, різцем — вчорашнє, зайве одкидать… (Тич., II, 1957, 296).

7. Частина декораційної установки, яка служить для створення на сцені різних підвищень, площадок і т. ін. Основа мистецтва Ф. Ніродаживописно-об’ємне рішення декорацій.. Художник варіює куліси, падуги, станки, що створює цікаві можливості для мізансцен (Мист., 5, 1965, 20).

8. рідко. Те саме, що верста́т 3. Та сама хата,.. тільки краще споряджена… В одному кутку гончарський станок (Л. Укр., III, 1952, 44); У другій хаті, де стояв столярський станок, вчився майструвати сімнадцятилітній невисокий сирота Григорій Шевчик (Стельмах, II, 1962, 388); На нашому заводі, Що зветься «Світлий шлях», Вона одна працює На чотирьох станках (Бойко, Ростіть.., 1959, 40); Дитинства друг, Євсєєв Павка, токарний вже збира станок (Сос., II, 1958, 372).

9. заст. Пристрій для покарання різками, канчуками і т. ін. — Одного я в господа бога молив, однієї ласки просивдати на них [кріпаків] усіх одну спину, щоб як одного вчистив, то всім зразу дошкулив! А то руки свої пооббивав, б’ючись.. Колись.. сам справляв сю роботу, а тепер у кожному селі свій станок завів… А все не помага! Не виб’єш із їх бісових лобів тієї волі (Мирний, IV, 1955, 220).

СТАНО́К3, нка́, ч., заст. Невелике селище в Сибіру.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 649.

Станок, нка, м.

1) Ум. отъ стан. Чуб. VII. 426.

2) Рама или подставка на колесахъ подъ большимъ сундукомъ. Вас. 150.

3) Половина плахти (изъ двухъ полотнищъ). Вас. 169. Ум. Стано́чок.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 197.

станок Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
machineстанок

станок Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
stanokstanokstanok

станок Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

станок Словоформи слова

Називнийстанокстанки
Родовийстанкастанків
Давальнийстанкові, станкустанкам
Знахіднийстанокстанки
Оруднийстанкомстанками
Місцевийна/у станкуна/у станках
Кличнийстанкустанки

станок Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

станок в англійській розкладці - cnfyjr

Цитати української літератури з використанням слова станок

"— …Нужно, наконец, сознать, — шекеряючи каже Джемс, — за что ми, рабочiє, прiшлi на село… Знаєм, к нам много прiмазалось грязних рук, но ето будет потом — вияснiм, но я променял станок на вiнтовку не для себя, а для всех рабочiх i крестьян"Косинка Григорій Михайлович - Анкета

"Він не хотів почекати, поки я доб’юсь слави, і навіть дарував мені мій станок, чемодан з білизною та три бюсти товаришів, аби я тільки «очисти»» йому ательє."Винниченко Володимир Кирилович - Олаф Стефензон

"Колись сам ходив біля того, сам справляв сю роботу, а тепер у кожному селі свій станок завів… А все не помага! Не виб’єш із їх бісових лобів тієї волі та мандрів… Ніяк не виб’єш!.."Мирний Панас - Лихо давнє й сьогочасне

"Як і Степан Трохимович, він тільки знав з одного боку станок, з другого — своє кармазинівське господарство"Хвильовий Микола - Оповідання про Степана Трохимовича

"Він і далі ніколи туди не ходив, а згодом перестав і сторожувати, бо вже давненько зладнав собі токарний станок: навчився точити веретена й полумиски."Білик Іван Іванович - Похорон богів