СПЕРЕЧАТИСЯ

Значення сперечатися це

СПЕРЕЧА́ТИСЯ, а́юся, а́єшся, недок.

1. Вести суперечку (у 1 знач.), доводячи що-небудь. Ми вдвох, ходячи по хаті, говоримо, сперечаємося, та так завзято, як ніби від нашої суперечки залежить щастя громадське (Коцюб., І, 1955, 467); Другий зять не сперечавсь з тещею, мовчав собі та читав книжки (Н.-Лев., III, 1956, 203); Довго довелося генералові сперечатися з Обручовим. Обручов боявся відступити від букви закону (Тулуб, В степу.., 1964, 241); Ми маємо право і повинні сперечатися про долю і шляхи нашого радянського мистецтва, нашої радянської літератури (Рильський, IX, 1962, 176); Хлопчик знав, що батькове слово завжди тверде й розсудливе і що сперечатися з батьком не можна (Донч., V, 1957, 33); // Заперечувати проти чого-небудь, не давати своєї згоди на щось. У Марії Павлівни часом збирались її товариші на пораду, Микола Васильович ніколи не сперечався проти таких зборів у його домівці (Л. Укр., VIII, 1965, 205); «А що буде, як Денис мене свататиме, а мати моя буде так сперечатись, як.. Терпилиха?»несподівано майнула думка в Насті (Н.-Лев., VI, 1966, 355).

Не спереча́юся; Не бу́ду спереча́тися — уживається для вираження згоди з ким-небудь. — Ет, балаканина! Зрештою, за поетів не буду сперечатися, вам се ліпше знати (Л. Укр., III, 1952, 703).

2. Відстоювати своє право на що-небудь, на володіння чимсь. Подано автомобілі — розвезти акторів по домівках. Дехто почав сперечатися за місця в машинах. Кожний хотів їхати в першу чергу (Ю. Янов., II, 1958, 60); Командири батарей люто сперечалися за кожний шмат землі: вже не вистачало місця для артилерійських вогневих (Гончар, III, 1959, 404); // чому, рідко. Чинити опір чому-небудь; противитися. [Маруся:] Стривай, Микито! Бог один бачить, що ти робиш з моїм серцем! Не маю сили сперечатися твоїй волі… (Кроп., І, 1958, 99).

3. перен. Не поступатися перед ким-, чим-небудь якимись якостями, властивостями; суперничати. Ти усміхнулася,— і враз Все змерхло перед милим зглядом; З огнем очей сяйний алмаз Не міг сперечатися рядом (Граб., І, 1959, 229); Міські ліхтарі сперечаються з місяцем (Сос., І, 1957, 88).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 499.

Сперечатися, ча́юся, єшся, гл. Спорить. Та се було тоді, як ми з ним сперечалися за землю. Уман. у. Стара Тихониха трохи сперечалась, а батько згодився. Левиц. І. 1. 20.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 174.

сперечатися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to argueспорить

сперечатися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
sperechatysiasperechatysiasperechatysya

сперечатися Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид

сперечатися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасперечаюсясперечаємося
2 особасперечаєшсясперечаєтеся
3 особасперечаєтьсясперечаються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особасперечатимусясперечатимемося
2 особасперечатимешсясперечатиметеся
3 особасперечатиметьсясперечатимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідсперечавсясперечалися
Жіночий рідсперечалася
Середній рідсперечалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа сперечаймося
2 особасперечайсясперечайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній чассперечаючись
Минулий чассперечавшись

сперечатися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

сперечатися в англійській розкладці - cgthtxfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова сперечатися

"(До речі — решта моїх товаришів, що сиділи на нашій підводі, не втручалися в суперечку: вони добре знали гостроголового і його крутий норов, і вони не мали охоти сперечатися з ним)"Хвильовий Микола - Мисливські оповідання добродія Степчука

"А юрюки стали сперечатися"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Яка я дитина, коли в третiй клас ходжу? Але зараз сперечатися з мамою не став, бо чудово розумiв: доля граченяти в її руках"Костецкий Анатолий - Постукай у моє вiкно

"Не находив потрібним далі сперечатися і Бродський"Хвильовий Микола - Ревізор

"Вона піде проти вітру… здається, управо більш гнеться куня… Вона нічого не казатиме Остапові, бо він почне сперечатися, дратуватися."Коцюбинський Михайло Михайлович - Дорогою ціною

"Не будемо ж ми сперечатися з піонервожатим"Ячейкін Юрій Дмитрович - Мої і чужі таємниці

сперечатися з ним не легко"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові

"Яворович усвiдомлював, що це рабська психологiя, але чомусь не мав найменшого бажання сперечатися з Рожевим, доводити йому ганебнiсть таких думок"Бережной Василий - Iстина поруч

"Але нащо нам сперечатися? Ми з тобою маємо однакові переконання"Загребельний Павло Архипович - Диво

"Але що вдієш: якщо мама вирішила, то не мені сперечатися з нею"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем