СКАРБНИК

Значення скарбник це

СКАРБНИ́К, а́, ч.

1. Той, хто відає коштами, цінними паперами та ін. у державних установах і громадських організаціях. — Кажу, втік ваш Драган — значить, втік. Недаром перед тим скарбника нашого намислив судити (Мур., Бук. повість, 1959, 247); При розподілі обов’язків головою було обрано студента третього курсу Степана Радченка, Запорожця скарбником (Бурл., Напередодні, 1956, 54); Скарбник банку; Скарбник колгоспу; * Образно. Скарбниками слави народу, літописцями назвав українських кобзарів Гоголь (Веч. Київ, 27.III 1967, 3).

2. іст. Той, хто забезпечував матеріальне і технічне постачання у військових частинах і установах. Вийшовши від Потьомкіна, Головатий попрямував до флігеля, де жив незмінний скарбник штабу Потьомкіна Василь Степанович Попов (Добр., Очак. розмир, 1965, 14).

3. іст. У Давній Русі та у давнину на Україні — той, хто відав скарбницею князя, монастиря і т. ін.; // Начальник приказу, який відав царською скарбницею в Російській державі XV-XVII ст.

4. заст. Чорт, який стереже закопаний скарб. — А скарбу, як хто закопає, береже скарбник: не попустить нікому заняти [зачепити]… (Гр., II, 1963, 332).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 253.

Скарбник, ка, м.

1) = Скарбівничий. Мир. ХРВ. 123.

2) Чортъ, живущій у богача, продавшаго свою душу аду, сторожащій и увеличивающій его богатство. Чуб. І. 193.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 132.

скарбни́к —

1) (від скарбни́ця) у Київській Русі та в старій Україні — той, хто відав скарбницею князя, монастиря і т. ін.;

2) (від скарб) у дохристиянських віруваннях — дух, охоронець скарбів, закопаних або захованих ким-небудь, пор. у Б. Грінченка «Під тихими вербами»: «А скарбу, як хто закопає, береже скарбник і не пропустить нікому заняти»; в Олександра Олеся: «І тільки скарбник, наче звір, Без шелесту ступає, І глибше в землю, серед гір, Великий скарб ховає»; закопані скарби наділяли незвичайними, надприродними властивостями; вони, вірили, були чистими й нечистими; перші, які закопувалися за складних житейських обставин, другі — від нечистої сили, закляті (про них казали, «що їх чорт присів»); на Гуцульщині до чистих зараховують скарби опришків; чисті скарби йдуть на користь, закляті приносять нещастя; закляті скарби описують українські письменники, зокрема Г. Квітка-Основ’яненко в оповіданні «От тобі й скарб»: «Один розказує, що ген там, у Маяцькій Засіці, які-то печери довгі та глибоко позавалювані бочками з грошами золотими, діжки з срібними рублями, казани з мідними п’ятаками, і що він против того скарбу знає замову і зараз усе може узяти»; пор. у М. Костомарова «Дитяча могила»: «— Чула я, — казала Кулина, — від старих людей, коли ще дівувала, що скарби не даються через гріхи наші. Можуть лише взяти його такі руки, котрі зроду не грішили»; «—Ну, жінко, тепер нечиста сила творитиме нам різнії перешкоди, лякатиме несусвітними страхами, але ми боятися не повинні. Бо все це тільки мана. Коли нічого не злякаємось, то скарб здобудемо»; «— Скарб! — скрикнули водно обоє. І справді, трохи підкопавши, об’явили вони великого залізного казана».

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 546.

скарбник Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Treasurerказначей

скарбник Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
skarbnykskarbnykskarbnyk

скарбник Рід - іменник, чоловічий рід, істота

скарбник Словоформи слова

Називнийскарбникскарбники
Родовийскарбникаскарбників
Давальнийскарбникові, скарбникускарбникам
Знахіднийскарбникаскарбників
Оруднийскарбникомскарбниками
Місцевийна/у скарбнику, скарбниковіна/у скарбниках
Кличнийскарбникускарбники

скарбник Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
826

скарбник в англійській розкладці - crfh,ybr

Цитати української літератури з використанням слова скарбник

"То приходив до Горбушi старий скарбник нагадати про себе"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"А то був змій-перелесник; виліз та до неї вночі… З того часу став літати до неї і жити як чоловік із жінкою, а вона зсохла, змарніла і вмерла… А скарбу, як хто закопає, береже скарбник: не попустить нікому заня-ти… А дома живе домовик…"Грінченко Борис Дмитрович - Під тихими вербами

"Старий козацький скарбник Захарко ходив навколо могили свого пiдступного вбивцi i мстиво сварився кулаком"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Старий козацький скарбник Захарко ходив навколо могили свого підступного вбивці і мстиво сварився кулаком."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки