СКАРБ

Значення скарб це

СКАРБ, у, ч.

1. Коштовності, гроші, цінні речі. Усі скарби з своїх скарбниць оддав би [Саіб] за волю (Н.-Лев., IV, 1956, 34); Черевань доскочив собі незчисленного скарбу (П. Куліш, Вибр., 1969, 49); Їхала, кажуть, одна скупа пані і везла з собою усі свої скарби великі — така вона скупа була, що ніколи зроду не розлучалася з тими скарбами своїми ні вдень, ні вночі (Вовчок, І, 1955, 358); // Коштовності, гроші і т. ін., сховані в потаємному місці, закопані в землю. В оцім яру є озеро й ліс попід горою, А в лісі скарб (Шевч., І, 1963, 116); — Піди, сину, аж до моря, До гирла Дунаю, Та викопай мої скарби, Бо я помираю (Рудан., Тв., 1959, 86); Не раз в дитинстві тобі захоплювали дух перекази про скарби, закопані тут запорожцями (Гончар, Тронка, 1963, 217); * У порівн. Ці два слова [одібрати землю] досі лежали на споді кожного серця, як захований скарб (Коцюб., II, 1955, 73); // перев. мн. Природні багатства надр, лісів, морів і т. ін. — В тій нашій рідній подільській землі лежать величезні скарби і ждуть тілько вмілої руки, котра б зуміла покористуватись ними (Фр., II, 1950, 369); Свої скарби розкрив Донбас (Рильський, І, 1956, 183); — Дивлюся я на оці лани, як буйно все росте у нас. Скарби які!.. (Коп., Вибр., 1953, 346); Дуже важливою проблемою є освоєння невичерпних скарбів океану (Знання.., 10, 1967, 12).

◊ Ні за які́ ска́рби́ [в сві́ті] — ні в якому разі, ні за що. На лице дівчини, що йшла обік нього, не був би глянув ні за які скарби в світі (Фр., VII, 1951, 247).

2. перев. мн., чого, які. Духовні та культурні цінності, які створила людина. [Нартал:] Ти показав мені ще інші скарби,— світ філософії, науки, хисту,— і я, нещасний варвар, думав щиро, що я римлянином навіки став (Л. Укр., II, 1951, 431); Соціалізм уперше в історії забезпечив трудящим масам доступ до скарбів людської культури, створив усі умови для її бурхливого розвитку (Ком. Укр., 12, 1961, 27); Яке щастя! У мене на руках неоціненні скарби — «Кобзар» Тараса Григоровича Шевченка і твори Миколи Васильовича Гоголя (Ковінька, Кутя.., 1960, 91); Пісенний скарб нашого народу майже незліченний: повністю його важко зібрати навіть у найбільшому і найповнішому виданні! (Мас., Життя.., 1960, 120); Мовні скарби.

3. перен. Хто-, що-небудь надзвичайної цінності, з винятковими достоїнствами, якостями і т. ін. Робітник охочий, веселий, жартовливий [жартівливий] та співучий, у котрого «очі грають» і «жили ходять» при роботі, є великим скарбом (Фр., III, 1950, 126); — Тут у мене скарб. Не вірите? Насіння многолітньої пшениці везу (Донч., VI, 1957, 429); На лиці [Груні] було тільки й скарбу, що великі чорні очі (Чорн., Красиві люди, 1961, 60); // Людина або річ особливо потрібна, дорога для когось. Ви [книжки] мені скарб найдорожчий, ви слава моя щонайбільша (Зеров, Вибр., 1966, 377); Рушниця стара, облізла, але для Романа вона — безцінний скарб (Донч., II, 1956, 289); // Багатство розуму, почуттів і т. ін. Тридцять п’ять літ Ви [М. Лисенко] наділяли всіх багатством своєї душі і склали в серцях наших цілі скарби (Коцюб., III, 1956, 252); Ні,.. Немає в серці сили, Бо ми з душі скарби свої Потроху розгубили (Сам., І, 1958, 139); Дьяконов за юнацькою своєю безтурботністю і не підозрював, які скарби таїть у собі душа цього простого, завжди трохи замкнутого, роботящого батарейця (Гончар, II, 1959, 61); В свій дитинний вік відрадний Носив я в серці скарб чуття (Зеров, Вибр., 1966, 420); // у сполуч. із сл. мій, розм., рідко. Пестливе звертання до дорогої, любої людини. [Неріса:] Дозволь мені вступити до театру.. [Антей:] Моя кохана! Скарбе мій! Не дам, не дам тебе юрбі тій безсоромній! (Л. Укр., III, 1952, 427).

4. розм. Господарські речі; пожитки, майно. Те, що предки потом збили, Скарб, худобу накопили — Все козак прогайнував (Бор., Тв., 1957, 80); Прикотив [Ференц] звідкись свій дитячий візок з різним скарбом: сувої полотна, фарби, папір… Іншого майна у Ференца не було (Гончар, III, 1959, 229).

Ха́тній (дома́шній) скарб — речі домашнього вжитку. Настрічу нам попадаються хури, наладновані .. горшками, жінками, скринями і іншим домашнім скарбом (Коцюб., II, 1955, 237).

5. заст. Кошти. Буду я з тебе великії скарби мати (Сл. Гр.); Голова зараз почув, де раки зимують, і почав з писарем потроху обкрадати громадський скарб (Н.-Лев., II, 1956, 259); // у знач. присл. ска́рбом. На чиї-небудь кошти. Козацьким скарбом будували [церкви] (Сл. Гр.).

6. заст. Скарбниця (у 1 знач.). — Як старшина з гетьманом розпорядила, так і зосталось. Давай посполитий до скарбу і подачку [податок] од диму, давай і підводу, і греблі по шляхах гати (П. Куліш, Вибр., 1969, 118).

7. заст. Поміщицьке володіння, маєток на Правобережній Україні. Тато з сином служили в скарбі і пасли оба воли (Україна.., І, 1960, 219).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 252.

Скарб, бу, м.

1) Сокровище, кладь. Колись наші діди над сією річкою козакували, да в сій річці скарби поховали; як будете скарби находити, будем з вами пополам ділити. ЗОЮР. І. 55.

2) Богатства, финансы, средства. На церкви накладали…, которі давнім козацьким скарбом будували. Макс. (1849), 47. Буду я з тебе великії скарби мати. Мет. 393.

3) Казна. Левч. 55. Казенное учрежденіе. А то робили ми в Раківці, мур становили у скарбу. Грин. II. 94.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 132.

скарб

1) заховані в землі чи в іншому місці великі цінності — гроші, коштовності, самоцвіти, прикраси, зброя, цінні речі; скарби з’являлися в бурхливі часи історії, під час воєн, облоги міст та інших екстремальних подій; люди закопували цінності, а потім гинули, а закопані речі ставали скарбами; знайдено багато скарбів часів переселення народів, княжих часів, періоду Козаччини (відомі скарби: Перещепинський, Чорної Могили, Кульобський, Чортомлицький та ін.); по всій Україні були поширені вірування в чарівні скарби (див. скарбни́к2); коли хто копає такий скарб, не можна нічого лихого казати, бо скарб розсердиться, не можна його хрестити, бо зникне; може приймати різні постаті — діда, що просить дівчину, щоб втерла йому ніс, та втирає, і він розсипається грішми; уосібнення скарбів, за В. Гнатюком, — парубок, кінь, корова, білий баран, білий собака, гуска, гадюка, кобиляча голова, півень, свиня, щука в колодязі; Генера́льний скарб див. Військо́ва скарбни́ця.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 545-546.

скарб Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
treasureсокровище

скарб Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
skarbskarbskarb

скарб Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

скарб Словоформи слова

Називнийскарбскарби
Родовийскарбускарбів
Давальнийскарбові, скарбускарбам
Знахіднийскарбскарби
Оруднийскарбомскарбами
Місцевийна/у скарбіна/у скарбах
Кличнийскарбескарби

скарб Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
514

скарб в англійській розкладці - crfh,

Цитати української літератури з використанням слова скарб

"Він радісним оком оглянув той скарб, між тим коли невсипуща корба витягала догори вже другу подібну груду"Франко Іван Якович - Boa cоnstriktor

"Хима аж упріла, їй аж душно стало від одної думки, що її скарб, її п’ятизлотник, який вона так довго ховала, який марила віддати лиш коханій унучці, міг би перейти в жидівські руки."Коцюбинський Михайло Михайлович - П’ятизлотник

"Ви знайдете, куди подiти такий скарб!."Бердник Олесь - Подорож в Антисвiт

"Найкращий скарб душі моєї."Вороний Микола Кіндратович - Іванові Франкові

"У гетьманській столиці залишилась із невеликим козацьким загоном дружина Виговського, містився головний склад козацької артилерії та державний скарб"Антонович Володимир Боніфатійович - Юрась Хмельниченко

"Ступнув до ящика, одразу побачив свій скарб, забрав, гордовито сховав у нагрудну кишеню."Гончар Олесь Терентійович - Берег любові

"Найкраще нам буде, як нічого не платитимемо в скарб королеві."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"Це грав оркестр, iнструменти для якого було придбано за скарб агентового дiда: жовтенята знайшли його й здали державi.."Костецкий Анатолий - Суперклей Христофора Тюлькина, або 'Вас викрито - здавайтесь!'

"Але тепер цей скнара Iуда всенький лiс перерис, шукаючи скарб"Ячейкин Юрий - Слiдство веде прокуратор

"— А ти наш цілий скарб, тому й назвали тебе Золотою."Іваничук Роман Іванович - Манускрипт з вулиці Руської