САМІТНИЙ

Значення самітний це

САМІ́ТНИ́Й, і́тна́, і́тне́, поет. САМІ́ТЕН, і́тна, і́тне, рідше САМО́ТНИЙ, а, е.

1. Який стоїть, розташований і т. ін. окремо, ізольовано (про предмет); одинокий. Ударив грім над сусідньою горою. Огненний стовп піднявся на тім місці, де стояла суха, самітна ялиця (Хотк., II, 1966, 220); В степу стояло, наче вилите з сяйва, самітне дерево (Перв., Материн.. хліб, 1960, 10); За озером, на галявині, стояв самітний оборіг з сіном (Томч., Готель.., 1960, 13); У лозах самотний [монастир] стоїть (Шевч., II, 1953, 18); // Лише один; єдиний. Велика кімната.., посередині кімнати самітний стіл і за столом самітна істота (Ю. Янов., V, 1959, 120); Крізь вікна падало на подвір’я тьмяне світло самітної лампочки (Гжицький, У світ.., 1960, 274); // рідко. Безлюдний. Товариші за час тої розмови йшли самітною дорогою через поля (Фр., II, 1950, 8).

2. Який залишився, живе і т. ін. наодинці, без нікого (про людину); сам. Ніде не видно було ні душі.. Він був самітний серед цієї окопаної та обкладеної колючим чагарником діброви (Л. Янов., І, 1959, 302); Блукав цілу нічку у мріях По вулицях я самітний (Л. Укр., IV, 1954, 86); Тамара стояла самітна (Хижняк, Тамара, 1959, 128); Сучасна буржуазна література, коли вона обмежується тільки співчуттям до простих людей, по суті визнає їх безсилими, безпомічними і залишає людину самітною перед лицем загадкової долі (Талант.., 1958, 156).

3. Який не має сім’ї, рідних, близьких; одинокий; сам. — Я його розважатиму, я йому догоджатиму,— веселіш йому у хаті буде зо мною, як тепер самітному (Вовчок, І, 1955, 236); Там, по теплих хатах, вони милися, голилися, залицялися до самітних козачок (Тют., Вир, 1964, 460); // у знач. ім.. самі́тни́й, мі́тно́го, ч.; самі́тна́, мі́тно́ї, ж. Людина, що не має родини або не живе в родині; // Який відбувається, протікає без сім’ї, рідних, близьких. Нехай же стріну я самітен час гіркий, Не бідкавшись нічим (П. Куліш, Вибр., 1969, 397); Самітна старість; // рідко. В якому живе одинока людина. — Він,— мотивувала вона цю пораду,— сам один, безженний [неодружений], буде, певно, рад, як сестра заживе в нього, оживить його самітну хату та перейме почасти його газдівство в свої руки (Коб., II, 1956, 311).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 27.

Самітний, а, е. = Самотний. Зося не придатна до самітного тихого життя. Левиц. І. 340. Не кидай же хоть ти мене, Катрусю, самітної-бездітної зозулі. К. Бай. 18.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 98.

самітний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sireсир

самітний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
samitnyisamitnyisamitnyy

самітний Рід - прикметник

самітний Словоформи слова

Називнийсамітнийсамітнасамітнесамітні
Родовийсамітногосамітноїсамітногосамітних
Давальнийсамітномусамітнійсамітномусамітним
Знахіднийсамітний, самітногосамітнусамітнесамітні, самітних
Оруднийсамітнимсамітноюсамітнимсамітними
Місцевийна/у самітному, самітнімна/у самітнійна/у самітному, самітнімна/у самітних

самітний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

самітний в англійській розкладці - cfvsnybq

Цитати української літератури з використанням слова самітний

"Зістанеш ти самітний та німий,"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Зриви й крила

"Просто перед ним захоплено цвіло ясно-синє небо, і тільки самітний жайворон висів у ньому, ллючи додолу тепле срібло співу."Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"В городі в темну ніч самітний Вертер"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Романтизм

"Самітний друже, мов у ночі пояс,"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Запрошення

"Давно, дуже давно жив собі самітний пес"Усна народна творчість - Чому пес живе коло людини?

"сам, самітний, поєдинчий, —"Бажан Микола Платонович - Політ крізь бурю

"І кожному болить, що він такий самітний, і ніхто не співчуває йому — ніхто і ніде"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"Та ніколи не був так самітний, як тепер, як от сього вечора"Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Чи не самітний і він у світі, як он та бідна, як казала: на весь ліс, всю гору? Чи не подібна його доля до її? «Мавро!» — зойкнуло нараз тужно-сумно його молоде серце і свідомо забажало любові"Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...

"І ось таки на роздоріжжі самітний кущик зеленого бур’янцю…"Багряний Іван Павлович - Розгром