РІЙ

Значення рій це

РІЙ1, ч. 1. род. ро́ю і роя́. Сім’я бджіл або інших подібних комах, які з маткою утворюють окрему групу. — А пасіку на кого кинемо, Свириде? Роя дожидаю, повинен рій сьогодні бути (Мирний, І, 1954, 280); Радіосигналізатор повідомляв про сформування нового рою у вулику (Хлібороб Укр., 5, 1966, 47); * У порівн. Усіх [рідних] одірвали від Кармеля, укинули його у візок і повезли шляхом, а все-усе село знялося, наче рій, і гудучи дивилося услід (Вовчок, І, 1955, 362); Громада загуділа, як рій. Кожний мав щось казати, щось вигукувати (Коцюб., І, 1955, 114).

Ро́єм рої́тися — у масі рухатися без упину. Школа була ще зачинена, і дзвоник не дзвонив, а дітвора, проте, купчилася коло його, роєм роїлася і гула (Дн. Чайка, Тв., 1960, 98).

2. род. ро́ю. Безліч літаючих комах, зграя птахів. Задушливий пекучий день наприкінці травня. Повітря дрижить над землею розтопленим склом, і в його переплетених струменях в’ються незчисленні рої мошки та комарів (Тулуб, Людолови, І, 1957, 28); // Велика кількість сніжинок, іскор і т. ін., що кружляють у повітрі. Гралися рої сніжин довкола електричного ліхтаря на подвір’ї (Сміл., Сашко, 1954, 249); І раптоміскор налітає рій. То поїзд лине з гуркотом і свистом (Рильський, І, 1960, 201).

3. род. ро́ю, перен. Велика кількість, дуже багато кого-, чого-небудь. Ніхто не обізвався до неї [баби]. Тільки вітер стукав дверима по покинутих хатах, корови блукали по дворах та гризлись собаки поміж роями сухого листу (Коцюб., II, 1955, 77); Голову посів рій думок, нових, тривожних, вигадливих, що опановують людину в розпуці (Досв., Вибр., 1959, 190); Галичани турляли драбини дрючками, сипали цілий рій стріл (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 310); Було підраховано кількість енергії, яка необхідна для викидання в космічний простір величезного рою комет.., метеорів і метеорного пилу (Знання.., 4, 1966, 5).

РІЙ2, ро́ю, ч. Найменший військовий підрозділ, частина взводу. Юнак став командиром рою третьої роти протитанкових рушниць (Скл., Орл. крила, 1948, 43); Командири батальйонів знімали, по черзі з переднього краю в тил акремі рої, формували штурмові групи (Гончар, III, 1959, 208).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 573.

Рій, роя, м. Рой. Не гуди, рою, понад головою. Мет. 169. Сідайте, щоб рої роїлись і старости садились. Ном. № 11862. За думою дума роєм вилітає. Шевч. 230. Ум. Ройо́к, роєчок. Та осядь, осядь, тихий роєчку, у вишневому садочку. МУЕ. III. 97.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 23.

рій

1) найменший військовий підрозділ, частина взводу (чоти);

2) бджолосім’я.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 502.

рій Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Royрой

рій Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
riiriiriy

рій Рід - іменник, чоловічий рід, неістота ( про комах),іменник, чоловічий рід, неістота ( військовий підрозділ)

рій Словоформи слова

Називнийрійрої
Родовийрояроїв
Давальнийроєві, роюроям
Знахіднийрійрої
Оруднийроємроями
Місцевийна/у роїна/у роях
Кличнийроюрої

рій Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
312

рій в англійській розкладці - hsq

Цитати української літератури з використанням слова рій

"Фантастичний рій величезних оранжевих стріл наближавсь до посадок з блискавичною швидкістю."Довженко Олександр Петрович - Україна в огні

"В ній збудилося прецінь стільки голосів, зовсім так, мовби в її серці ожив рій бджіл; шукав виходу і не міг його найти, а вона або удавиться, або оглухне…"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"А вони кругом його, як той рій, заходили! Крутяться, немов завірюха знялася."Мирний Панас - Морозенко

"Тих ситих слів неситий рій."Вінграновський Микола Степанович - «Вже все прощально…»

"Громада загуділа, як рій! Кожний мав щось казати, щось вигукувати."Коцюбинський Михайло Михайлович - Ціпов’яз

"Як против сонця рій гуляє."Котляревський Іван Петрович - Енеїда

"Плеяд увесь рій, і Гіяди, й Медвідь, що то дехто"Франко Іван Якович - Із секретів поетичної творчості

"Метушилось все, як рій,"Олесь Олександр - Наші предки — слов’яни

"Вишні розсипались, наче рій бджіл"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Макар Іванович бігав по хаті в сильному роз’ятренні, наче з відкритки тої знявся рій віс та покусав його"Коцюбинський Михайло Михайлович - Хо