РІЗКА

Значення різка це

РІ́ЗКА, и, ж.

1. Зрізаний з якого-небудь дерева або куща тонкий, гнучкий прутик. Вона підійшла з кухонним ножем до розквітлої черешні і власноручно зрізала кілька гнучких, тонких різок (Донч., III, 1956, 37); Носять школярі сухі розсохлі різки, кладуть на купки (Ков., Світ.., 1960, 120); // Один або кілька зв’язаних прутиків, якими карають кого-небудь. — От не мовчи-но мені, от тільки не мовчи, я-а-а-а тобі!скрикнула Мартоха й замахнула різкою (Л. Укр., III, 1952, 632); Та й вибили поповича Дрібними різками… (Щог., Поезії, 1958, 479); // перев. мн. Покарання, удари такими прутиками або довгою гнучкою палицею. — Ще в бурсі було сяк-таквчителі добре приганяли, а я дуже боявся каторжної різки! (Н.-Лев., І, 1956, 127); Уява вже вималювала жахливу рекрутчину, муштру, різки (Рибак, Помилка.., 1956, 120); В усьому христолюбивому воїнстві панують німецькі різки-шпіцрутени, муштра, мордобій, тупа палочна дисципліна, але тут, в оцих лінійних батальйонах, вона доведена до абсурду (Тулуб, В степу.., 1964, 28).

Дава́ти (да́ти, вси́пати) рі́зок — бити, карати кого-небудь. Він [пан] тільки тішив себе тією думкою, що дасть Миколі кілька сотень різок, помститься над ним і оддасть його в москалі (Н.-Лев., II, 1956, 253).

2. Дрібно порізана, посічена солома для годівлі худоби; січка. Різка грубих кормів у запареному вигляді в суміші з іншими кормами охоче поїдається тваринами (Соц. твар., 1, 1956, 40).

3. Пристрій або інструмент для різання чого-небудь. — Говори, говори! Я так люблю тебе… слухати!Ярослав не відає, на який рахунок прийняти оце щире зізнання,на свій особистий чи на всю злагоджену колону кормопереробних машин з бункерами, транспортерами, мийками, різками, дробарками, запарниками… (Вол., Місячне срібло, 1961, 247); Він уявив собі нову ферму. Ось з бункера транспортером подається в різку корм, потім іде в запарні котли (Веч. Київ, 10.І 1961, 1).

4. заст., розм. Міра землі, що дорівнювала 2,5 морга.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 564.

Різка, ки, ж.

1) Вѣтка тонкая, прутъ. Чухрає різки з берізки, кидає конику під ніжки. МУЕ. III. 115. Ой різко, різко гільчаста О. 1862. IV. 26.

2) Розга. Битому і різку покажи, то він боїться. Ном. № 5801.

3) Сѣчка, рубленная солома для скота.

4) Мѣра земли: 2 1/2 морга. Валт. у.

5) Раст. Najas major АН. ЗЮЗО. І. 129.

6) Складка, сгибъ, сборка, морщина. Шух. І. 13.

7) мн. Родъ игры. Ив. 36. Ум. Різочка.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 22.

різка Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sharpрезкая

різка Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rizkarizkarizka

різка Рід - іменник, жіночий рід, неістота,прикметник

різка Словоформи слова

Називнийрізкарізки
Родовийрізкирізок
Давальнийрізцірізкам
Знахіднийрізкурізки
Оруднийрізкоюрізками
Місцевийна/у різціна/у різках
Кличнийрізкорізки

різка Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

різка в англійській розкладці - hsprf

Цитати української літератури з використанням слова різка

"І та обстава, блискуча й різка, чудово приставала до темних південних блискучих очей, до чорних брів в молодих паннів"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Над Чорним морем

"Остра і різка була бесіда Максимова"Франко Іван Якович - Захар Беркут

"Вона була дражливіша, як уперед, ба не раз аж різка"Кобилянська Ольга Юліанівна - Людина

"За ними вже різка і росяна яйла —"Зеров Микола Костянтинович - На верхів’ях Качі

"А з того корита ми брали колачі, а колачі стояли перед музиками, а молоді в квітках любилиси і ішли до слюбу, і котиласи весна, як море, як потопа; то тогди, пташко, твій спів спливав у моє серце, як різка вода в новий збанок…"Стефаник Василь Семенович - Сини

"— І йому не завадила б приставлена нянька або й різка."Нечуй-Левицький Іван Семенович - На гастролях в Микитянах

"Леон прикусив губи на ті слова, — Германова різка відправа вколола його дуже, але він чув, що не може на неї нічого відповісти, і мовчав."Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Лгнесі подобалась така різка одвертість молодого оператора."Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"Володимир був білий як стіна, а та зморшка між брів більше не розгладжувалася, глибока й різка"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Отеє й є та поправка, якої потребує різка Лессінгова дистинкція"Франко Іван Якович - Із секретів поетичної творчості