РЯДНО

Значення рядно це

РЯДНО́, а, с.

1. Вид простирадла або покривала з ряднини (у 1 знач.). Як же вона була уражена гірко, коли, з її пряжі виткавши рядна, мати поділила між усіма (Мирний, І, 1954, 61); Марія застеляє свіжим рядном тапчанчик.., кладе подушку й друге, грубше рядно (Стельмах, І, 1962, 650); // Різнокольоровий килим або ковдра з грубої вовни. Вовняне рядно горіло на постелі жовтогарячою та зеленою барвами (Коцюб., І, 1955, 53); * У порівн. На землю сходить ніч і зоряним рядном вона вкриває все (Сос., II, 1958, 14).

◊ Мо́крим рядно́м на кого — зненацька, несподівано (звичайно приголомшувати лайкою, докором і т. ін.). Іван Петрович до секретаря, а секретар — мокрим рядном на Івана Петровича (Мирний, І, 1954, 156); Вона на мене мокрим рядном, що стільки грошей перевів (Гр., І, 1963, 480); Мо́крим рядно́м накри́ти (вкри́ти, напа́сти, напну́ти, обпа́сти, напа́стися, наки́нутися і т. ін.): а) вилаяти кого-небудь (звичайно зненацька). Він так на дочку обрушився, як мокрим рядном накрив (Григ., Вибр., 1959, 248); Килина так і вкрила мокрим рядном Зарубу за те, що на фермах і досі немає усіх машин (Кучер, Трудна любов, 1960, 482); — Підгляда [полковий писар ], щоб мокрим рядном на нас напасти (Кв.-Осн., II, 1956, 160); Стара напнула її мокрим рядном. Най вона виб’є собі з голови і Гната, і любощі, бо то дурниця! (Коцюб., І, 1955, 52); Обпала [дружина] мокрим рядном свого чоловіка за його нехтування приписами лікарів (Ю. Янов., Мир, 1956, 23);— Тепер ти бачиш сам, що мокрим він рядном Напався на тебе (Г.-Арт., Байки.., 1958, 52); б) піймати, захопити на чому-небудь зненацька. — Я сигналізуватиму про всяку небезпеку, я не дам війтові накрити нас мокрим рядном (Д. Бедзик, Студ. Води, 1959, 93).

2. розм. Оберемок, купа чого-небудь, що вміщується в одному рядні. Насилу добилися до соломи. Ряден з п’ять її утягла Христя в хату (Мирний, III, 1954, 10).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 923.

Рядно, на, с.

1) Толстая пеньковая ткань, родъ плотной и толстой дерюги; родъ простыни или одѣла изъ такой ткани. Нас. 168. Тягни рядно на двох одно. Ном. № 12793. Виткала пятеро ряден. Черниг. у. Накрити мо́крим рядном. Наброситься — и слова не дать сказать. Ном. № 3420. Ум. Ряденце.

Рядно нар. Нарядно. В дорогім одіянії він рядно ходив. Гол. ІІІ. 267.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 92.

рядно́ (зменшене — ряде́нце) — старовинне простирадло або по­криваю з ряднини. Тягни рядно на двох одно (приказка); фразе­ологізм: накри́ти мо́крим рядно́м — несподівано накинутися на кого-небудь, не даючи сказати слова на виправдання. Накрив мокрим рядном та ще й помелом (при­слів’я).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 517.

рядно Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Ryadnoрядно

рядно Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
riadnoriadnoryadno

рядно Рід - іменник, середній рід, неістота

рядно Словоформи слова

Називнийряднорядна
Родовийряднаряден
Давальнийряднуряднам
Знахіднийряднорядна
Оруднийрядномряднами
Місцевийна/у рядніна/у ряднах
Кличнийряднорядна

рядно Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

рядно в англійській розкладці - hzlyj

Цитати української літератури з використанням слова рядно

"Павлик заховав під рядно руки й злякано дивився на Захарка."Черкасенко Спиридон Феодосійович - Маленький горбань

"— Не пізнаєте, поки сама не признаюся, — несміло мовить Христя, скидаючи рядно."Мирний Панас - Повія

"Яка там свитка, думаю: рядно, тільки що не таке дране, як дотепер"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Попрощавшись з покійною, її загорнули, в рядно, що на ньому винесли з хати й спустили в яму"Кащенко Адріан Феофанович - Під Корсунем

"Роби, що велять! Візьми рядно велике квітчасте та гарненько закрий сіно, щоб панич у реп’яхи не вбрався."Карпенко-Карий Іван - Мартин Боруля

"Все взяли: картоплю, цибулю, огірки, хліб, казан, велику дерев’яну миску, волок, рядно, косарський прилад, граблі, — все вже на возі."Довженко Олександр Петрович - Зачарована Десна

"Тільки діда не покинули самого, сховали в рядно"Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"— Скільки йому? Почому? — і кинув на рядно"Вінграновський Микола Степанович - Сіроманець

"На цю солому кинув просте рядно, поклав укривало."Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"— Служив їм, служив, а дяка? Ворогів нажив пів-села — оце така заслуга; не бійся, як здихала я з дітьми, коли ти тікав з комуною, батько, спасибі їм, за рядно аж три пуди жита дали…"Косинка Григорій Михайлович - Політика