РОЗДЯГАТИ

Значення роздягати це

РОЗДЯГА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., РОЗДЯГТИ́ і РОЗДЯГНУ́ТИ, дягну́, дя́гнеш; мин. ч. роздя́г, ла́, ло́ і роздягну́в, ну́ла, ло; док., перех.

1. Знімати, скидати з кого-небудь одяг. — Куди ти? — хрестить і перейма [Чіпку].. Мотря. Почне його умовляти; роздягає його, роззуває… (Мирний, І, 1959, 156); Фросина Варфоло-міївна й Тася вже роздягали й вкладали спати Петрика (Дмит., Розлука, 1957, 215); Роздягли братчики Кирила Тура, а в Петра аж мороз пішов поза шкурою, як побачив він білу його сорочку, що сестра-жалібниця шила й мережила, усю в крові (П. Куліш, Вибр., 1969, 147); Швейка роздягнули догола, потім дали якийсь халат і повели купатися (Гашек, Пригоди.. Швейка, перекл. Масляка, 1958, 36); // безос. Він катапультується, тобто вистрілює себе з літака разом із сидінням… Але довелось це робити при такій великій швидкості, що й шлемофон зірвало, роздягло й роззуло — саме шмаття лишилось на льотчикові від його бриджів та від чобіт… (Гончар, Тронка, 1963, 22); // Знімати, скидати одяг із себе; роздягатися. *Образно. Білу роздягла земля сорочку, З лиштвою зелену одягла (Дор., Літа.., 1957, 18); // перен. Розкривати справжню суть кого-небудь. Весело чути, коли людська насмішка безжалісно роздягає когось із знайомих, але не доведи господи, коли вона починає шмагати тебе (Стельмах, Хліб.., 1959, 115); Так гарно висміє [Турган], що спочатку й не зрозумієш, що то тебе роздягли прилюдно (Збан., Сеспель, 1961, 38).

◊ Роздяга́ти (роздягти́, роздягну́ти) очи́ма кого — уявляти кого-небудь без одежі, голим. Юля розуміла брутальність їхніх натяків і бачила, як вони роздягають її очима (Тют., Вир, 1964, 404).

2. перен. Позбавляти землю, дерева і т. ін. зеленого вбрання. Щовесни вбираються [тополі] в зелень, а щоосені знову роздягають їх до білокор’я пронизливі норди та ости… (Гончар, II, 1959, 8); Домна Федорівна роздягла ще одну головку капусти і кинула її на шатківницю (Логв., Літа.., 1960, 16).

3. перен., розм. Руйнуючи, розорюючи, спустошувати, призводити до бідності, злиднів. Землю рідну до сучка роздяг [Феттах], Загарбавши долини хліборобні І женучи туркмен за Копет-Даг (Турч., Земля моя.., 1961, 53).

4. розм. Грабувати, знімаючи верхній одяг. Спиняють [бандити] пішого, спиняють і проїжджого. Допитують, б’ють нагаями, роздягають (Ковінька, Кутя.., 1960, 66); У Шульги першого забрали гроші і ту заяву, що її везли до Харкова. Роздягли потім і інших (Шиян, Баланда, 1957, 51); Його [купця] хоч догола роздягни, він однак багатий буде… (Горький, II, перекл. Ковганюка, 1952, 300).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 674.

Роздягати, га́ю, єш, сов. в. роздягти, гну, неш, гл. Раздѣвать, раздѣть. Од всіх в світлиці зачинившись, себе там стала роздягать. Котл. Ен. V. 20.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 44.

роздягати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
stripраздевать

роздягати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozdiahatyrozdiahatyrozdyahaty

роздягати Рід - дієслово, недоконаний вид

роздягати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особароздягаюроздягаємо
2 особароздягаєшроздягаєте
3 особароздягаєроздягають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особароздягатимуроздягатимемо
2 особароздягатимешроздягатимете
3 особароздягатимероздягатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідроздягавроздягали
Жіночий рідроздягала
Середній рідроздягало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа роздягаймо
2 особароздягайроздягайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часроздягаючи
Минулий часроздягавши

роздягати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

роздягати в англійській розкладці - hjplzufnb

Цитати української літератури з використанням слова роздягати

"Ліна ненавидить свою «професію», але їй страшенно подобається одягати і роздягати людей"Симоненко Василь Андрійович - Білі привиди

"— Не треба її роздягати, — несподівано сказав Ібрагім."Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"— Ми, художники, вмiємо "роздягати" людське обличчя."Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"— Слухайте, Павле… Прошу мене не роздягати, — казала вона між іншим"Самчук Улас Олексійович - На твердій землі

"Не було ж на парткомі й мови про те, щоб собор роздягати! Ніякі збори не приймали ухвали, щоб зносити його! Без таблиці тієї, кимось давно прибитої, став одразу він якийсь беззахисний, безборонний, списаний із життя, приречений на злам"Гончар Олесь Терентійович - Собор

"треба було з ними роззнайомитись, не наступаючи на мозолi їхнiм фраєрам, зробити портрет, а тодi вже роздягати i малювати"Логвин Юрий - Дiвчата нашої країни

"Де ж таки роздягати молодицю при людях, — говорили молодиці до хазяйки."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хрестини

"- Ми, художники, вмiємо "роздягати" людське обличчя"Загребельный Павел - Дума про невмирущого

"Хазяїн став осторожно його роздягати, поки не добрався до болючого місця"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Володька проймає сором, він бачить двоє струнких, з розпущеними, довгими косами, зовсім без одягів дівчат, а тут ще одна з них підбігає до нього: «Володьку! Роздягайся! Швидше!» — і починає хутко-хутко роздягати його"Самчук Улас Олексійович - Волинь