РОЗГАДУВАТИ

Значення розгадувати це

РОЗГА́ДУВАТИ, ую, уєш, недок., РОЗГАДА́ТИ, а́ю, а́єш, док.

1. перех. і без додатка. Орієнтуючись на окремі характерні ознаки або керуючись якими-небудь відомостями, усвідомлювати, осягати розумом що-небудь. Дівчачу натуру трудно розгадати (Кв.-Осн., II, 1956, 36); [Колос:] Надто рисковано, якщо вони розгадають наш хід (Корн., II, 1955, 45); Коли Надя Волошко так несподівано й поспішно вийшла з кімнати, Андрій Осокін ще довго стояв біля стола і намагався розгадати, що могла означати така її поведінка (Ткач, Плем’я.., 1961, 194); Біля поваленого хліва горів вогонь.. Звідти доносився тихий, одноманітний речитатив, і тяжко було розгадати, чи то співає хтось, чи плаче (Тют., Вир, 1964, 362); // Спостерігаючи за чиїмись діями, вчинками, вдивляючись в когось, прислухаючись до чиєїсь мови, намагатися зрозуміти, оцінити кого-небудь. Досі він вважав, що володіє фаховим даром журналістаз першого погляду розгадувати і визначати людей (Гончар, Земля.., 1947, 64); Вона дивилась на нас своїми блискучими очима, ніби намагалася протяти ними наші погляди, щоб розгадати, хто ми були (Досв., Вибр., 1959, 86); Ніде, ні в яких інших обставинах не можна так легко й так швидко розгадати людину, як у вагоні (Кол., На фронті.., 1959, 180); // в кому кого. Вбачати, вгадувати. Далекозорі й розумні сучасники поета швидко розгадали в ньому [М. Ю. Лєрмонтові] Пушкінового наступника (Рильський, III, 1956, 193); // Вгадувати чиї-небудь думки, наміри, виявляти чиюсь вдачу і т. ін. Найтаємніші козачі прийоми розгадував [Вишневенький] (Ле, Наливайко, 1957, 48); Лорістон намагався розгадати думки Кутузова (Кочура, Зол. грамота, 1960, 356); Максим.. пильно стежив за кожним словом Форста, намагаючись зрозуміти й наперед розгадати кожен його підступний намір (Коз., Блискавка, 1962, 261); // Розкривати смисл, значення чого-небудь неясного, незрозумілого. Не взявсь я до марудної роботиРозгадувати значення тих літер (Рильський, Мости, 1948, 12); Ієрогліфидивнії знаки. Не мені розгадати їх суть (Воронько, Тепло.., 1959, 106); Хто може підслухати, хто розгадає таємну мову природи? (Тют., Вир, 1964, 72).

2. перех. Знаходити відповідь на щось загадане (загадку, кросворд, ребус і т. ін.); відгадувати. Як розгадаєте ви казку, Свою калиточку трусніть І бубликів велику в’язку Веселій бабі перешліть (Гл., Вибр., 1951, 196); Бабина смерть загадала йому загадку, котру він ніяк не міг розгадати… (Мирний, І, 1949, 156).

3. тільки недок., неперех. Розмірковувати, думати над чим-небудь. Тимчиха забула гроші рахувати, розгадуючи. Тримала їх у жмені і далеко гадками літала (Стеф., І, 1949, 43); — Сіла я, знаєте, на припічку та й розгадую, що би цей сон міг значити (Март., Тв., 1954, 80); — Чи не Левко зі своїми верховодами подарував панові червоного півня?розгадували деякі дядьки (Стельмах, І, 1962, 623).

4. тільки док., неперех., з інфін. Роздумати робити що-небудь. — Іван мав трьох синів, а якби роздав помежи них свій грунт та й він би був зарібником та й єго [його] сини. Та й тому розгадав іти до Америки (Стеф., III, 1954, 141).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 643.

Розгадувати, дую, єш, сов. в. розгада́ти, да́ю, єш, гл.

1) Отгадывать, отгадать, разгадать, истолковать. Бабусенько-голубонько, розгадай мені сон. Чуб. Т. 769. Дівчачу натуру трудно розгадати. Кв. I. 22. Розгадати загадку.

2) Раздумывать, раздумать, вспомнить. Задумався, розгадав всьо, що коли учинив, взяв го такий жаль. Гн. II. 143.

3) Раздобывать, раздобыть, найти. Котл. Ен. IV. 51.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 37.

розгадувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to solveразгадывать

розгадувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozghaduvatyrozghaduvatyrozhaduvaty

розгадувати Рід - дієслово, недоконаний вид

розгадувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особарозгадуюрозгадуємо
2 особарозгадуєшрозгадуєте
3 особарозгадуєрозгадують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особарозгадуватимурозгадуватимемо
2 особарозгадуватимешрозгадуватимете
3 особарозгадуватимерозгадуватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідрозгадуваврозгадували
Жіночий рідрозгадувала
Середній рідрозгадувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа розгадуймо
2 особарозгадуйрозгадуйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часрозгадуючи
Минулий часрозгадувавши

розгадувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

розгадувати в англійській розкладці - hjpufledfnb

Цитати української літератури з використанням слова розгадувати

"Як вони туди дiстаються, лишається загадкою, її нiхто не наважується розгадувати, бо тi, хто спускається в пiдземелля, рiдко повертаються назад"Росоховатский Игорь - Бiлi звiрi

"Це робить його мову цікавою, бо примушує розгадувати, що він хоче сказать."Винниченко Володимир Кирилович - Божки

"Може, це був якийсь вигук, що його часто чув Кунанбаєв від слідчого, але розтлумачив по-своєму, — промовив замислено Гостицький і додав: — Але це належить не стільки до сфери юстиції, скільки до звичайних кросвордів, а я не мастак їх розгадувати."Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Кінний міліціонер

"Мiй дiд так i каже: "Вчись розгадувати шлях звiрiв, розумiти їх повадки""Сушинский Богдан - Рiка далеких мандрiв

"Як тiльки залишуся на самотi, вiдразу вiзьмуся розгадувати"Жилинскайте Витауте - Подорож у Тандадрику

"Ви не вмієте розгадувати сни? Дивне бачив я сю ніч!."Гончар Олесь Терентійович - Микита Братусь

"Нестримна радість охопила Найду, і, підігрітий першим успіхом, він іще з більшим запалом узявся розгадувати зміст таємничої записки."Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"Проте розгадувати такi загадки вiн не любив"Сушинский Богдан - Забутi письмена