РАНОК

Значення ранок це

РА́НОК, нку, ч.

1. Частина доби після ночі, початок, перші години дня. Був ранок. Сонечко зійшло, Збудилось соннеє село (Рудан., Тв., 1956, 77); Пароплав виходить із гавані. Ранок застає його у вільному морі (Ю. Янов., II, 1958, 134); Здорова свіжість літнього ранку промивала безсонні очі бійців, обвівала спалені, запорошені обличчя (Гончар, III, 1959, 60); * Образно. Кічкас [на Дніпрі] був ранком електрифікації. Каховка і Кременчукїї великий день (Рудь, Гомін.., 1959, 38); * У порівн. Хороша вона була, молода і свіжа, як ранок (Вовчок, VI, 1956, 239).

◊ Бі́лий ра́нок див. бі́лий; Від (од, з) ра́нку [й (та)] до ра́нку — протягом усієї доби, довго. Від ранку й до ранкустук, грюк, хлюпанина (Мирний, III, 1954, 255); А як з ранку та до ранку стали люди обридать, Ох зробив собі землянку, Оха більше не видать (Л. Укр., І, 1951, 273); До́брий ра́нок; До́брого ра́нку див. до́брий; З (од, від) ра́нку до но́чі (ве́чора, смерку́, смерка́ння) — протягом усього дня, довгого часу. Робить [Павло] з ранку до ночі, без одпочинку (Вовчок, І, 1955, 178); Вони не покладали рук од ранку до вечора (Н.-Лев., III, 1956, 296); Наче й мотаєшся по району з ранку до смерку, а все ж таки не косиш, не молотиш (Цюпа, Краяни, 1971, 67); Під вогнем бійці на переправі, і на тійна правійстороні теж вогонь від ранку до смеркання (Гонч., Вибр., 1959, 213); На ра́нок — ранком. Коли це на раноклетить у Піски сам справник, летить стряпчий, летить становий (Мирний, І, 1949, 304); Одно́го ра́нку див. оди́н; Познача́ється на ра́нок див. познача́тися.

2. Публічне ранкове зібрання, де виконуються літературні, музичні та інші твори. Полтавське громадянство влаштовувало недільні літературні ранки для бідного населення і для учнів (Збірник про Кроп., 1955, 312).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 451.

Ранок, нку, м.

1) Утро. Ой, журавко, журавко, чого кричиш по ранках? Чуб. V. 461. Я завше Бога прошу з вечора до ранку. Мет. 59. Що-ранку. Каждое утро. Що-вечора, що-ранку, то й надінеш новодранку. Ном. № 11241. Ум. Раночок. Чуб. V. 586. Мил. 148.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 6.

ра́нок — після ночі — початок дня, перші його години; як і кож­ний початок, провіщав щось зле або добре: «Як буде зранку, так і до останку», «Як піде горе зрання, то аж до смеркання».

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 495.

ранок Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
morningутро

ранок Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
ranokranokranok

ранок Рід - іменник, чоловічий рід, неістота,іменник, жіночий рід, неістота

ранок Словоформи слова

Називнийранокранки
Родовийранкуранків
Давальнийранкові, ранкуранкам
Знахіднийранокранки
Оруднийранкомранками
Місцевийна/у ранкуна/у ранках
Кличнийранкуранки

ранок Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

ранок в англійській розкладці - hfyjr

Цитати української літератури з використанням слова ранок

"Ранок з-над лугу жаринками тліє."Буряківець Юрій Дмитрович - Україні

"Ім’я випливло несподівано над ранок, і Вовчий Хвіст уголос проказав:"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"А чи добрий у мене ранок,"Костенко Ліна Василівна - Сходить сонце

"У хаті було так ясно, світло і тихо, як буває тільки під час хвороби, коли на ранок спадає температура."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Ранок свіженький та росистий, вітрець повівний."Вовчок Марко - Як Хапко солоду відрікся

"Ранок зі своєю поміччю наспів для нього запізно."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Сонце вже зiйшло, але ранок ще був досить прохолодним, i воно, велике i блiдо-червоне, зависло десь пiд високим попелясто-блакитним куполом неба"Сушинский Богдан - Рiка далеких мандрiв

"Тільки ніяк не міг вгадать, що тепер надворі: чи вечір, чи ранок, чи вдосвіта"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Вітрогон

"А вдалині край степу, за селом, біліє вузенька смужечка поміж хатами й садами — то повертається із своєї мандрівки по всіх усюдах на землі новий ранок."Тютюнник Григір Михайлович - Степова казка

"А на ранок до них усе ж таки пробилася кума з Літок"Загребельний Павло Архипович - Диво