РАК

Значення рак це

РАК1, а, ч.

1. зоол. Покрита панцером безхребетна прісноводна тварина класу членистоногих з великими клішнями біля голови і черевцем, схожим на хвіст. Не минуло й години, а Гава мав уже цілу копу здоровенних раків в торбі (Фр., III, 1950, 51); Діти печерували у Боровиці раки, лапаючи руками під каміннями (Н.-Лев., II, 1956, 137); Василько впіймав у картуза чорного вусатого рака (Донч., Пісня.., 1947, 61); * У порівн. Івась, узявшись за землю руками, ліз задом як рак і страшно бризкав ногами (Мирний, І, 1954, 249).

Рак-самі́тник — один з видів десятиногих раків, що ховає своє м’яке черевце в черепашку і виставляє з неї тільки клішні та передні пари ніжок.

Ви́шептавсь як рак у то́рбі див. ви́шептатися; Годува́ти ра́ків див. годува́ти; До́ки (коли́, по́ки, як) рак сви́сне — у невизначеному майбутньому, невідомо коли; ніколи. [Варка:] Доки рак свисне, аж тоді тобі Конаш віддасть останні [гроші] (Кроп., II, 1958, 191); Цар вернеться, коли рак свисне! (Укр.. присл.., 1955, 338); — Е, чого захотіла! Клуб юннатів!роздратовано промовив Тарас, для якого клуб юннатів теж був мрією.Як рак свисне (Мокр., Острів, 1961, 6); Зна́ти (чу́ти), де ра́ки зиму́ють див. зимува́ти; Пекти́ (напекти́, спекти́) ра́ків (ра́ка) — червоніти від сорому, ніяковості і т. ін. І директор, і вчителі запитально дивились на Курила. А він пік раків посеред кімнати (Збан., Курил. о-ви, 1963, 174); Напік же пан Терешко раків, як і сам розглядів, що справді салдат [солдат] намальований, і що увесь базар з нього глузує! (Кв.-Осн., II, 1956, 20); Государ всія Русі спік рака, обличчя хутко спаленіло плямами, котрі дедалі гарячіше проступали крізь тоненьку шкіру вилиць та щік (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 557); Піти́ ра́ків (ра́ки) лови́ти див. лови́ти; Показа́ти, де ра́ки зиму́ють див. зимува́ти; Почервоні́ти як рак — дуже засоромитися, зніяковіти. — Але ж парубок який!весело відповів Каленик Романович.З шибки вирізав круг, як під циркуль! — Від такої рекомендації Рубін почервонів як рак, і опустив голову (Сенч., Опов., 1959, 18); Сі́сти (лиши́тися) як (на́че і т. ін.) рак на мілині́ (на мілко́му) див. мілина́ і мілки́й; Черво́ний мов (як, на́че і т. ін.) рак — про людину, в якої через надмірне збудження, хвилювання і т. ін. червоніє обличчя від великого припливу крові. Від люті став Штрайбель червоний як рак… (Нех., Хто сіє вітер, 1959, 206); Як ра́ки з мішка́ див. мішо́к.

2. у знач. присл. ра́ка, ра́ком, розм. Низько нахилившись, упершись руками в землю.

◊ Догори́ ра́ком — вверх основою, дном і т. ін. Одинадцять твоїх самольотівяк корова язиком злизала! А вісім згорілих танківце тобі жук на паличці? А шістдесят п’ять машин догори раком? (Ю. Янов., І, 1954, 67); Ла́зити ра́ка див. ла́зити; Лі́зти ра́ком див. лі́зти: Става́ти (ста́ти) ра́ка (ра́ком) див. става́ти.

3. перен. Прикріплений до жердини гачок, яким витягають воду з криниці. Учитель прийшов з довгою тичкою, на одному кінці якої був прикований залізний «рак», що ним витягають відра (Кучер, Трудна любов, 1960, 491).

РАК2, у, ч.

1. мед. Злоякісна пухлина на зовнішніх або внутрішніх органах людини чи тварини. До всебічних наукових досліджень з проблеми раку залучаються найвидатніші радянські вчені (Наука.., 8, 1956, 39); Лікування раку провадиться комплекснопоряд з хірургічною операцією застосовується рентгенотерапія, а також хіміотерапія (Веч. Київ, 3.ХІ 1958, 2).

2. Хвороба рослин, яка виявляється в утворенні наростів, напливів або ран на їх стеблах і корінні. Рак сосни спричинюють іржасті гриби (Лісівн. і полезах. лісорозв., 1956, 145); Чорний рак (антонів вогонь) належить до небезпечних хвороб яблуні й груші, зустрічається іноді і на інших плодових культурах (Захист рослин.., 1952, 504).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 443 - 444.

Рак, ка, м.

1) Ракъ. Не буде риба раком. Ном. № 5644. Вчепився як рак. Ном. № 3997. Напекти раків. Покраснѣть отъ стыда. Напік же пан Терешко раків, як і сам розглядів, що справді салдат намальований і що увесь базарь з нього глузує. Кв. І. 23. Наловити раків. а) Утонуть. б) = Раків напекти. Раків через його наловили та таких уже великих, що де їх і ловити — изъ-за него сильно пришлось краснѣть. Зміев. у. Він знає, де раки зімують. Онъ не промахъ. як рак свисне. Никогда. Ном. № 5492. Рака стати = Раком стати. См. Стати. хата рака стала — разваливаясь, раскарячилась. Г. Барв. 371.

2) Насѣк. = Раглик. Вх. Пч. І. 6.

3) Родъ желѣзной подковы съ 4-мя зубцами, подвязываемой подъ подошву, что бы не скользить по льду и пр. Шух. I. 176.

4) Бревно съ ножками, родъ козелъ, ставящихся на дно рѣки при ея загачиваніи и служащихъ основаніемъ для плотины. Шух. I. 113.

5) мн. Родъ вышивки на сорочкахъ. Чуб. VII. 427. Ум. Рачок.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 4.

рак

1) покрита панцером безхребетна прісноводна тварина класу членистоногих з великими клішнями біля голови і черевцем, схожим на хвіст; кольором вона темна, але в окропі робиться чер­воною, тому й кажуть: «Почерво­нів, як рак» або «Напік раків»; рак посувається досить повільно, тому й жартують: «Пішов, як рак по дріжджі»; клішнями рак міцно тримає те, що піймає, тому висту­пає символом настирливості, в’їд­ливості («Вчепився, як рак»); рак на відміну від риби менше ціну­вався, тому постала приповідка: «На безриб’ї і рак риба»; за леген­дою, коли Бог сотворив усі водяні тварини, риби поплили вперед, а рак позадкував, і очі Бог дав йому ззаду, тому жартують: «Змилувався Бог на рака, дав йому очі там, де срака»; Д. Яворницьким зафіксо­вано звичай «женячко рака», що побутував у Подніпров’ї в день Петра-Павла (ловили рака й рачиху, одягали обох як «молодих», вінчали навколо столу, а потім це «женіння» святкували). Не буде ри­ба раком (М. Номис);

2) (з великої літери) одне з 12 сузір’їв зодіа­ку; відповідно його астрологічний знак (символ), що припадає на 21 червня — 22 липня;

3) Рак-Небора́к — персонаж народних казок; у переносному значенні — бідна, нещасна людина; бідолаха, горо­паха. Я Рак-Неборак, як ущипну, буде знак! (примовлянка).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 494-495.

рак Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
cancerрак

рак Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rakrakrak

рак Рід - іменник, чоловічий рід, істота,іменник, чоловічий рід, істота ( тварина),іменник, чоловічий рід, неістота,іменник, жіночий рід, неістота

рак Словоформи слова

НазивнийРакРаки
РодовийРакаРаків
ДавальнийРакові, РакуРакам
ЗнахіднийРакаРаків
ОруднийРакомРаками
Місцевийна/у Ракуна/у Раках
КличнийРакуРаки

рак Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
312

рак в англійській розкладці - hfr

Цитати української літератури з використанням слова рак

"Старий рак з однією клешнею за щось сварив маленьких рачків"Малик Галина Миколаївна - Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії

"- Рак - дуже пiдступна хвороба, в органiзм людини пробирається тихцем.."Бережной Василий - Експеримент 'Корона'

"Леон почервонів як рак, а й будовничого товсте лице налилось кров’ю"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Татарин, навантажений добичею, лізе, як рак"Чайковський Андрій Якович - За сестрою

"А бесіда була, видно, гарячою, бо за якийсь час Сперанський кулею вилетів звідти, червоний як рак, і тут-таки за будь-здоров вибанігував свого ординарця, що перший попався йому на очі"Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці

""Ходив рак сiм рокiв по воду та прийшов додому"Ячейкин Юрий - Бiблiйнi пригоди на небi i на землi

"— Тiльки ж не пiди, неначе рак по дрiжджi, — застерiгає мати, щоб я не длявся"Стельмах Михайло Панасович - Щедрий вечір

"— Один вчений намагався на конгресі довести, буцім рак — природний процес"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові

"Він спочатку позеленів, як живий рак, а потім почервонів, як зварений"Ячейкін Юрій Дмитрович - Мої і чужі таємниці