РАБСТВО

Значення рабство це

РА́БСТВО, а, с.

1. Становище, положення раба (у 1 знач.). Уклін народові, що скинув рабства пута, Що звівся в шелесті квітучих верховіть! У нього вірний шлях, душа його розкута (Рильський, III, 1961, 151); Ні, ніколи я не буду рабом. Краще смерть, аніж рабство (Збан., Єдина, 1959, 274); — Чи й справді це я?.. Яке щастя, що не гнию в ямі, не нидію в рабстві. Що я жива й отака-от! Ой!дивувалась Уляна, торкаючи легенько свої брови, обличчя, груди (Довж., І, 1958, 329); Вихідним пунктом розвитку, який створив як найманого робітника, так і капіталіста, було рабство робітника (Маркс, Капітал, т. І, кн. І, 1952, 715).

Продава́ти (віддава́ти і т. ін.) у (в) ра́бство кого — робити кого-небудь рабом (у 1 знач.). Захоплених [у полон] жителів продавали [пірати] в рабство (Іст. стар. світу, 1957, 158).

2. Перший в історії людства суспільний лад, при якому виробники — раби були у повному, неподільному розпорядженні рабовласників. Навіть при рабстві і при кріпосному праві ніколи не було такого страшного пригноблення робочого люду, до якого доходять капіталісти.. (Ленін, 4, 1969, 278); Плантаційне рабство, яке гальмувало розвиток всієї країни [Північної Америки], було скасоване (Нова іст., 1956, 189).

3. перен.. Цілковите, абсолютне підкорення чужій волі, чужому впливові. — Ти йдеш чи ні? Марко заблимав повіками і деякий час здивовано дивився на Тимка. Побачивши холодну каламуть у очах товариша, зрозумів, що трапилося щось надзвичайне, і якимось несмілим, мученицьким тоном, в якому почувалася вся гіркота відданого рабства, сказав:Іду вже, чого кричиш? (Тют., Вир, 1964, 95).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 425.

Рабство, ва, с. Рабство. О. 1562. IX. 28. Неначе присудили її зумисно на темноту й рабство. Левиц. Пов. 254.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 1.

рабство Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
slaveryрабство

рабство Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rabstvorabstvorabstvo

рабство Рід - іменник, середній рід, неістота

рабство Словоформи слова

Називнийрабстворабства
Родовийрабстварабств
Давальнийрабствурабствам
Знахіднийрабстворабства
Оруднийрабствомрабствами
Місцевийна/у рабствіна/у рабствах
Кличнийрабстворабства

рабство Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
725

рабство в англійській розкладці - hf,cndj

Цитати української літератури з використанням слова рабство

"Що значить рабство, із життя;"Багряний Іван Павлович - Антон-Біда — Герой Труда

"Заради чого всі його битви? Щоб щезали отак люди? Щоб маркграфи гнали в рабство сусідів-слов’ян, пов’язаних, мов мисливські пси? Зникли дорогі для неї люди"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"Підсудний Грибовський! На підставі якого вчення ви діяли? В ім’я чого ви брехали, провокували на зраду, на продаж України, нашої нації в рабство на загибель?"Довженко Олександр Петрович - Повість полум'яних літ

"- I рабство в них буде? "Бережной Василий - Пiд крижаним щитом

"I навiть тодi, коли бiокiбери приступають до своїх обов'язкiв, люди ставляться до них, як до приладiв: вiдпрацював - геть на демонтаж! Будь-яке рабство завершується повстанням: це - закон"Бердник Олесь - Вiдслонити завiсу часу !

"потрапляє в ярмо свого егоїзму, в рабство власної розбещеності та різних примх… Себелюбцем, рабом своїх забаганок, черстводухом жорстоким — хотів би ти стати таким?"Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"А яка народжувалася з рабства, долаючи рабство і досягаючи найвищих висот влади? Радив би вам подбати про увагу до цієї жінки"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"— Ваша світлосте, коли скасоване рабство?"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Перегукуються, висміюють своє полуничне рабство:"Гончар Олесь Терентійович - Собор

"Для неї це все міщанство, рабство"Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля