ПІДБИВАТИ

Значення підбивати це

ПІДБИВА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ПІДБИ́ТИ, підіб’ю́, підіб’є́ш, док., перех.

1. також без додатка. Прибивати що-небудь зі споду чогось або що-небудь до чогось. Брати зупинилися біля одного перегнутого шевця, який сидів на довбаному стільчику і міцними бруслиновими гвіздками підбивав якомусь здоровому дядькові відірвану підметку (Стельмах, II, 1962, 155); — Ви думаєте, що він мені хоч до однієї пари туфель підметки підбив? (Руд., Вітер.., 1958, 122); Сидить Скиба на стільчику біля лави, чобота підбиває (Головко, І, 1957, 312); // Приладновувати, прикріплювати що-небудь з вивороту чогось. — Я ж казав тобі, Григоре, ще вчора шлею буланому повстю підбити (Крот., Сини.., 1948, 56); // Підставляти підкладку або хутро до верхньої одежі. * Образно. На козакові шапка бирка, зверху дірка, травою пошита, вітром підбита (Сл. Гр.).

2. Ударом знизу вверх штовхати що-небудь. Завбудинку простяг до Альоші руку, провів теплою долонею по обличчю і злегенька підбив йому щелепи (Мик., II, 1957, 182); // у сполуч. із сл. кашкет, шапка і т. ін. Сунути головний убір вгору, спереду назад. Найстарший [хлопчик] був одягнений у батьківську заячу вушанку, яку йому часто доводилося підбивати знизу засніженим рукавом, бо вона наповзала на очі (Руд., Остання шабля, 1959, 48); Карпо Кирилович підбив кашкета, витер хусточкою спітніле чоло (Мушк., Чорний хліб, 1960, 7); // у сполуч. із сл. волосся, вуса і т. ін. Рухом руки угору підправляти зачіску, вуса тощо. Вийшов [Петро], став, підбив волосся.. і почав. Про бригаду і про трактор (С. Ол., Вибр., 1959, 88); Енергійним порухом голови він відкинув хутряний комір і підбив зігнутим пальцем зрошені вуса (Панч, Гомон. Україна, 1954, 7); // Розтрушуючи, підкидати вгору траву, солому і т. ін. [Д е н и с:] Бери лиш граблі та починай громадити, та, гляди, перевертай траву щоразу, та підбивай вгору (Кроп., II, 1958, 430); Дід уже сам підбив, підбив снопа й одкотив геть бичем з току (Головко, І, 1957, 379).

3. Легкими ударами, поштовхами робити пухкою, м’якою перину, подушку і т. ін. Господарка, років під сорок, стелила ліжко, підбивала подушку (Томч., Готель.., 1960, 9); // Вітром розвівати, розпушувати (пір’я, волосся і т. ін.). На вогкій гілці солодко співала якась жовтокрила пташка, а вітрець увесь час ззаду підбивав її пір’я (Стельмах, II, 1962, 301); // у сполуч. із сл. тісто, опара і т. ін. Сколочуючи, робити тісто густішим, пухкішим. Ще довго Марія по хаті вешталась. Підбивала тісто в макітрі, поралась біля печі (Головко, II, 1957, 118); За дві-три години до початку випікання млинців опару добре підбивають (Укр. страви, 1957, 260); // Здіймати ногами, колесами і т. ін. (пил, пилюку тощо). Воли тихо ступали, підбиваючи злегка пилюку, дерев’яний віз час від часу рипів (Томч., Готель.., 1960, 70).

4. перен. Схиляти, спонукати або під’юджувати до чого-небудь; підмовляти. — Спишемо усі його [попа] кривди, а ви підпишетесь, та й подамо. А доки ми будемо терпіти! — підбивав писар (Н.-Лев., IV, 1956, 155); А як він, образившись, почне рити на неї? — підіб’є панів, щоб її рощитали [звільнили]? Де вона дінеться проти зими? (Мирний, III, 1954, 233); На який же експеримент уже з цілим заводом підбили необачного директора, скориставшися з відсутності головного інженера? (Шовк., Інженери, 1956, 165); — Добра хата у твого Карпа, але занехаяна. Я ось познайомлюся з його дружиною і підіб’ю її на генеральне прибирання… (Чаб., Тече вода., 1961, 191); //Бути причиною, стимулювати виконання якого-небудь вчинку, дії. Лихо множе лихо: воно палало у Карповому серці, підбивало його на нові каверзи (Мирний, І, 1954, 270); Молокан засміявся незмушено щиро, що підбило всміхнутися й Лодиженка (Ле, Міжгір’я, 1953, 438); // Нещирими діями, словами і т. ін. зваблювати, спокушати, знаджувати кого-небудь. — Підбив, заманив Тоню, яка з своєю любов’ю так довірливо пішла за тобою, а ти… Куди ти її завів? (Гончар, Тронка, 1963, 242); * Образно. Легкість, з якою підбив він серце дівчини, — без боротьби взяв від неї все, що можна взяти в дівчини, — скоро згасила вогонь першого кохання (Коцюб., І, 1955, 245); // Підбурювати, бунтувати, настроювати когось проти кого-, чого-небудь. — Млинковський буде підбивати проти мене протопопа й вчинить мені багато лиха, — говорив отець Харитін (Н.-Лев., III, 1956, 188); [Печариця:] Батько — велике слово, .. не наструнчуй других проти його, не підбивай близьких (Мирний, V, 1955, 163); // Бути причиною, стимулювати негативне ставлення до кого-, чого-небудь. Щоправда, декому — в суспільстві це бува — З Суддею діло мать прийшлося раз чи два Про спаш, про вируби чи польові границі, А других заздрощі підбили На Сопліцу… (Міцк., П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 227).

Підбива́ти (підби́ти) на гріх — штовхати на якийсь негожий, непорядний вчинок. — То запасне сідло!.. Святкове! Не викидай, Хомо!.. — Не підбивай мене, Маковею, на гріх (Гончар, III, 1959, 314); Підбива́ти (підби́ти) на свою́ ру́ку (руч) — схиляти на свій бік у переконаннях, вчинках, діях і т. ін. З усіх усюд неслися чутки, що й скрізь отак — не жнуть панського хліба, домагаються більшої ціни.. То й легко вже було «забастовщикам» усе село на свою руч підбити (Головко, II, 1957, 236).

5. Ударом, вагою і т. ін. змушувати падати, схилятися кого-, що-небудь або спричиняти пошкодження чогось. В той час, як його уста вже доторкаються її уст, вона підбиває його ногою, він падає (Л. Укр., III, 1952, 236); Мати суне горщик у піч. Біда підбив.. Горщик перекинувся (Вас., III, 1960, 366); // Вбивати або ранити, уражати ударом чи пострілом з чого-небудь. Не кожну дитину, яка з захопленням обриває жукові крильцята чи підбиває горобця з рогатки, можна зарахувати до категорії майбутніх біологів (Ю. Янов., II, 1954, 85); Ось один із них [біляків] уже впав — його підбив не Яресько, хтось інший (Гончар, II, 1959, 24); Вона побачила, як на траві біля своєї оселі, важко здригаючись, проповз на підігнутих ніжках джміль. Може, його підбила ворона (Стельмах, І, 1962, 525); // Вибухом, пострілом виводити з ладу, псувати (бойову техніку, автомашини). Організація діяла під самим носом ворога, час від часу руйнуючи шлях на Бахмач, підбиваючи автомашини (Д. Бедзик, Плем’я.., 1958, 75); Зенітки підбили машину. Літак вибухнув у повітрі (Веч. Київ, 5.VІ 1961, 4).

Підбива́ти (підби́ти) но́ги — те саме, що Збива́ти (зби́ти) но́ги (див. збива́ти). — Подивися, Льонько, наша Галя знову пристала… Морока з нею, та й годі. Це вже, мабуть, третій раз підбиває собі ноги за всю дорогу… (Кучер, Черв. вогонь, 1959, 40).

6. тільки док., перен. Пригнічувати, позбавляти сили, бадьорості, знесилювати кого-небудь. [Кассандра:] Я бачу: Ахіллес прудкий женеться, а Гектор упадає… страх і сором його підбили, а не меч Пелідів (Л. Укр., II, 1951, 265); Звістка ця остаточно підбила його. Наче обірвався нерв, що тримав його весь час в стані гарячкової діяльності (Кол., Терен.., 1959, 332).

7. Легкими поштовхами посувати що-небудь під щось. Анна підбивала під голубий повойник легке, неслухняне, трохи рудувате волосся (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 297); // Укладати сіно, морську траву, волос і т. ін., виготовляючи або ремонтуючи меблі. Тоді я з старих меблів наздирав повсті, морської трави, якою підбивають дивани, ..і ми тепер мали місце, де можна було добре лежати й відпочивати (Сміл., Сашко, 1957, 195); // Ударами виштовхувати, вибивати що-небудь з-під чогось. * Образно. Добрий тобі землячок, вважай, що підсидів чесного і молодого Осадчого, підбив під ним підпорки, довів до прірви (Чаб., Тече вода.., 1961, 140); // Ударами або поштовхами переміщати що-небудь. Між драним лахміттям його широких холош слухняно котився круглий великий «туман» [кавун]. То одна, то друга Матросова нога підбивала його з чудовим хистом (Мик., Повісті.., 1956, 84); Притиснувши коліном студента, він ложем підбив до нього кимсь обронену рушницю (Панч, В дорозі, 1959, 61); Підбили [дівчата] солому ближче до бурякової купи, намостили гички, щоб вище було в головах (Кучер, Трудна любов, 1960, 60).

Клинці́ підбива́ти див. клине́ць.

8. перен. Підкоряти своєму впливові, установлювати свою владу; підкоряти. [Кай Летіцій:] І скільки вже століттів Рим сей гине, а сила римська й влада все росте і хутко цілий світ собі підіб’є! (Л. Укр., II, 1951, 365).

Підбива́ти (підби́ти) під свою́ ру́ку — брати під свою владу; підкоряти. Загордився купецький Новгород, сам хотів жити, а його хотіли підбити під свою руку владимиро-суздальські князі (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 170).

9. Підсумовувати після перевірки підрахунків. — Чого це ти досі на роботі? Я навмання подзвонив. — Місячний план підбиваю (Собко, Матв. затока, 1962, 220); Підсумки виконання зобов’язань ми підбиваємо на фермах щодекади (Колг. Укр., 5, 1962, 28); // Робити підрахунки чого-небудь. — У твоїх вікнах, на службі, ще світилося... — Баланс підбивали. Морока та й годі… (Кучер, Трудна любов, 1960, 520); * Образно. Там горлиця туркоче віддалік, Літам зозуля підбиває лік, Там все, що серцю може дать Полісся (Дол., Літа.., 1957, 26); // Узагальнюючи, робити висновок. — Немає добра без зла, — по-філософському підбив підсумок дід Кияшко (Збан., Єдина, 1959, 135); В червні 1926 року я просидів ніч у своїй майстерні, підбив підсумки свого невлаштованого тридцятирічного життя, вранці пішов з дому і більше не повертався (Довж, І, 1958, 20).

Підбива́ти (підби́ти) ри́ску (ри́сочку): а) ставити риску під списком, рахунком і т. ін. на знак його закінчення. Чемериця знову заходився вираховувати. Нарешті підбив рисочку, засунув папір у шухлядку і вийшов з приміщення (Коцюба, Нові береги, 1959, 438); б) завершувати яку-небудь розмову, уладнання стосунків і т. ін. Те, що Катерина доброзичливо мовчала, йдучи поруч з ним, остаточно заспокоювало старого: кінець, підбиваємо риску, і все тепер буде між ними, як і мусить бути (Перв., Материн.. хліб, 1960, 174).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 394.

Підбивати, ва́ю, єш, сов. в. підбити, підіб’ю, єш, гл.

1) Подбивать, подбить. Одступітеся, вороги, із щасливої дороги, підоб’ють кониченьки ноги. Мет. 288.

2) Дѣлать, сдѣлать подкладку. На козакові шапка бирка, зверху дірка, травою пошита, вітром підбита. АД. І. 169. Він лисом підшитий, псом підбитий. Хитеръ какъ лисица, золъ какъ собака. Ном. № 3052.

3) О тѣстѣ: 4) Окучивать, окучить (растенія). Дівчата… тютюн підбивали. О. 1861. V. 71. Я вдень, до обід, гурки підбивала. Г. Барв. 92.

5) Покорять, покорить, подчинить, поработить. Желех.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 158.

підбивати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to sumподводить

підбивати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pidbyvatypidbyvatypidbyvaty

підбивати Рід - дієслово, недоконаний вид

підбивати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапідбиваюпідбиваємо
2 особапідбиваєшпідбиваєте
3 особапідбиваєпідбивають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапідбиватимупідбиватимемо
2 особапідбиватимешпідбиватимете
3 особапідбиватимепідбиватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпідбивавпідбивали
Жіночий рідпідбивала
Середній рідпідбивало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа підбиваймо
2 особапідбивайпідбивайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпідбиваючи
Минулий часпідбивавши

підбивати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

підбивати в англійській розкладці - gsl,bdfnb

Цитати української літератури з використанням слова підбивати

"Але він і далі не переставав підбивати Доброчина, щоб охрестився чи охрестив Русь"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Кинув м’яч на землю, почав підбивати ногою"Нестайко Всеволод Зіновійович - Чарівні окуляри

"І Кравченко, і Вовк поважні люди, хазяїни, ніколи не стали б вони підбивати громаду на лихе проти вас"Мирний Панас - Повія

"— Не смію, Онисіє Степанівно: Млинковський буде підбивати проти мене протопопа й вчинить мені багато лиха, — говорив отець Харитін."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"Ці копи породять незрозумілу тугу, а пізніше, коли затріпотить на даху вечірній осінній дощ, ця туга буде старечою рукою підбивати невеселі осінні підсумки…"Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Смерть

"— Та пробував підбивати клина, поганець"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря