ПРУГ

Значення пруг це

ПРУГ, а, ч., розм.

1. Край чого-небудь. Кашкети з червоними околишами і гострими пругами носили на початку війни переважно кадровики (Коз., Гарячі руки, 1960, 118); Віталій поліз через високий кам’яний мур з битим склом на прузі, що оточував губернаторову резиденцію (Смолич, Дитинство, 1937, 175); Стояли обоє вони Над спадом стіни стрімголовим, Над пругом стрімким крутизни (Бажан, Роки, 1957, 264); // Поздовжній вузький край, бік якогось предмета; ребро. Тупим пругом шаблі ударив він по руці, і булава, як зрубана галузка, зірвалася на землю (Ле, Україна, 1940, 382); Пруг дошки; // Ребро гранчастого предмета. Сивий,.. крихкий на пругах Граніт кострубатий до пальців липне (Драч, Поезії, 1967, 35); // Верхній край (обріз) якої-небудь посудини (перев. круглої форми); вінця. В карафі вино червоніє.. І щедра душа в господиніПо пруг наливає мені (Перв., II, 1958, 149); Пруг відра.

2. Вузька поздовжня смужка по краю тканини, ременів і т. ін. Масивні коні, п’яні коні Мотуззя рвали, пруги шлей (Бажан, Вибр., 1940, 50); При склеюванні.. аркушів паперу однакової якості.. рекомендується змащувати клеєм відразу обидва склеювані пруги (Гурток «Умілі руки..», 1955, 25); // Лінія горизонту, обрій. Мовчати, дрімати, і знов прокидатись, І, поки світання проб’ється на пруг, У себе, неначе в криницю, вглядатись (Перв., II, 1958, 293); Сонце котилось навіки за пруг (Бажан, Вибр., 1940, 50).

3. Лінія на поверхні шкіри; зморшка, складка. Обличчя худе, мов у кістяка, зморшки і пруги на безкровній шкурі, очі позападали (Л. Укр., IV, 1954, 212); В тузі стоїть виконроб, Пругами напруги поорано лоб (Перв., І, 1958, 88); // Слід на шкірі від удару, рани і т. ін.; рубець, шрам. Плечі хлопця вкриті були синцями та пругами засохлої крові (Фр., II, 1950, 349); Біла його сорочка була розірвана, на шиї червонів пруг від волосяного татарського аркана, на якому приведено парубка до штабу (Ле, Наливайко, 1957, 179); * У порівн. Рибалка почав чорніти. На чолі, як пруг, набрякла жила (Дмит., Наречена, 1959, 5).

4. Крива лінія, дуга, півколо, смуга на чому-небудь. Над темними силуетами стогів вияснився.. сталевий пруг молодика (Рудь, Гомін.., 1959, 27); * У порівн. В саду поміж деревами світять боками рівні покоси сухого сіна, над ними посхилялися, пругами віти (Вас., ІІ, 1959, 65).

5. перев. у сполуч. із сл. останній, перен. Межа чого-небудь. — От як в майстерні щось виточуєш або стружешусім тілом, розумієш, що це останній пруг.. Зміряєш потім..так воно і є (Стельмах, II, 1962, 178); Катеринині сльози, Катеринине горевсе ставало на тім останнім прузі, за котрим уже немає розради, немає прощення (Мушк., Серце.., 1962, 252).

6. Те саме, що упру́г 2. Вже сонце повернуло на вечірній пруг (Н.-Лев., III, 1956, 335); Сонце вже сковзнуло з вечірнього пруга, минуло криваво-багряний горизонт, послало вам останній золотий привіт і пішло спать… (Вишня, II, 1956, 119).

На вечі́рньому пру́зі — на заході. Сонце вже стояло на вечірньому прузі, як підходив Чіпка до Гетьманського (Мирний, І, 1949, 243); [Шервуд:] Тут, у тропіках, не буває присмерку: день, а потім відразу ніч. І в останню годину дня небо на вечірньому прузі відсвічує якимсь особливим сяйвом… (Лев., Драми.., 1967, 490).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 358.

Пруг, га, м.

1) Кромка, край матеріи. Харьк. г. Борз. у. Нѣжин. у. Прилуц. у. МУЕ. ІІІ. 19.

2) Ребро многогранника, (Черк. у.) грань. Мик. 480.

3) = Упруг. Сонце стояло вже на вечірньому прузі. Левиц. І. Мир. ХРВ. 175.

4) мн. Черты. Левиц. Пов. 68. Ум. Пружок.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 493.

пруг Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
proogпруг

пруг Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pruhpruhpruh

пруг Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

пруг Словоформи слова

Називнийпругпруги
Родовийпругапругів
Давальнийпругові, пругупругам
Знахіднийпругпруги
Оруднийпругомпругами
Місцевийна/у прузіна/у пругах
Кличнийпругупруги

пруг Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
413

пруг в англійській розкладці - gheu

Цитати української літератури з використанням слова пруг

"Ще сизі ластівки черкають Ворскли пруг,"Воронько Платон Микитович - «Цє вже ніч…»

"Постояла, тримаючись за пруг люка, напружуючи слух"Бережний Василь Павлович - Під крижаним щитом

"Деревій; материнка, птича гречка, тягнучись угору, утворили на межі ще один пруг, який ділив поле"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Долиною в’ється дорожина на дві глибокі, виїжджені колесами, колії, середній пруг порослий шпоришем, Петровим батогом, горішиною"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Сонце почало повертать на вечірній пруг"Нечуй-Левицький Іван - Кайдашева сім’я

"Але туди кiлометрiв з п'ятнадцять, а сонце вже сiло на вечiрнiй пруг"Дашкиев Николай - Зустрiч з тайфуном

"Закочувалось за вечірній пруг"Драч Іван Федорович - Реквієм Павлові Тичині

"Мережив тінню рівний пруг полів."Воронько Платон Микитович - «Стояло літнє місячне безвітря…»

пруг обрію наче здригнувся: постріл! Десь там, у глибині коси, пролунав постріл…"Гончар Олесь Терентійович - На косі

"Відчував безсилля, самотність, від яких, здавалося, без страху ступив би на той пруг, на якім стояла Тоня"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові