ПРОТИВНИЙ

Значення противний це

ПРОТИ́ВНИЙ1, а, е. Дуже неприємний, огидний. Погода тут, як на злість, бридка, — іде сніг і зараз розтає, вітер противний, мокрий (Л. Укр., V, 1956, 323); Балакає пан, і голос в нього страх противний Павлові (Тесл., З книги життя, 1949, 158); Відчув [Левко] такий противний холод в грудях, начеб до них приклали жабу (Стельмах, І, 1962, 532); // лайл. Який дратує, сердить кого-небудь. [Таня:] Бач, яке тобі противне хлоп’я! Сам налякав та ще й сміється! (Вас., III, 1960, 128).

ПРОТИ́ВНИЙ2, а, е.

1. перев. книжн. Який не погоджується з чим-небудь, виступає проти чогось, не сприймає чогось. Ухвалили [звірі] вислати до царя Соломона післанців [посланців].., щоб домагатися по царському закону привернення для них первісної свободи та незалежності від чоловіка. Тілько один Пес був противний тому (Фр., IV, 1950, 118); Коби хоча зараз міг [хлопець] женитися, а то аж за два рокипані Шумінська з засади була противна такому очікуванню (Кобр., Вибр., 1954, 8); // Який суперечить чому-небудь, спрямований проти когось, чогось. Здається, я ж її не неволив, я ж не согрішив, я ж їй слова противного не промовив (Барв., Опов.., 1902, 207); Дух руйнування був противний його істоті, і з ним він не міг примиритися ні на одну хвилину (Тют., Вир, 1964, 391).

2. розм. Розташований проти кого-, чого-небудь. Подивився [Михалчевський] на Рось, на скелистий противний берег (Н.-Лев., II, 1956, 129); Сухе ломаччя весело палало в печі і тріщало. Червоне полум’я.. осявало противну стіну (Коцюб., І, 1955, 69); // Протилежний (про бік, край, кінець і т. ін.). Досі тільки на один бік бігли люди і худоба, а тепер тією самою вулицею з противного боку надбігла інша череда худоби (Мак., Вибр., 1956, 416); Подивився [Івась] вподовж рову й повернув назад. Та й добре зробив, бо з противного краю Грицько махав на його рукою (Мирний, IV, 1955, 17); Із противного кінця ярка.. лився той голосчистий, дзвінкий та мелодійний (Фр., III, 1950, 86); // Який рухається назустріч кому-, чому-небудь; зустрічний. Противна течія; // перен. Який захищає інтереси, протилежні чиїм-небудь, ворожий комусь, чомусь. Життя з його скаженим шалом, З погонею за ідеалом, З його стражданням і болінням І невгамованим сумлінням, Життясе дві противні сили, Що між собою в бій вступили (Вороний, Вибр., 1959, 54); — Ідуть січовики, маєте нагоду, Онисиме, до них пристати. — А то навіщо? Яка честь воякові з одного стану в противний перебігати..? (Ле, Наливайко, 1957, 61).

Проти́вна ха́та — хата по другий бік сіней. Смутний і невеселий сидів собі на лавці у новій світлиці, що відгородив від противної хати, конотопський пан сотник Микита Уласович Забрьоха (Кв.-Осн., II, 1956, 152).

∆ Проти́вна сторона́ — у судовому процесі — особи, що захищають інтереси, протилежні інтересам другої сторони.

У (в) проти́вному ра́зі — якщо буде навпаки, не так, як очікується, треба, необхідно і т. ін. Ні в якому напрямі всесвіт границі не має. Таж у противному разі він мусив би десь завершитись (Зеров, Вибр., 1966, 152); Гнат визнає себе винним і дасть слово покращити роботу і поведінку, в противному разі його знімуть із цієї посади (Тют., Вир, 1964, 149).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 316.

Противний, а, е.

1) Противулежащій, находящійся напротивъ. З противної вулиці доносився парубочий гомін. Мир. Пов. І. 148. Противна хата. Хата по другую сторону сѣней. Сидів собі на лавці у новій світлиці, що одгородив од противної хати. Кв. Через сіни противна хата. Кв.

2) О волнѣ: противная. На Чорному морі недобре вчинає: противну филю зо дна моря знімає. АД. І. 192. См. Супротивний.

3) Непокорный, противящійся. Привів бранців із дарами і противних твоїй волі працювати в твоїм храмі. К. Псал. 152.

4) Непріятный. Противна, як старцеві гривня. Ном. № 5016.

5) Противорѣчащій. Я ж їй слова противного не промовив. Г. Барв. 207.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 485.

противний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
nastyпротивный

противний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
protyvnyiprotyvnyiprotyvnyy

противний Рід - прикметник

противний Словоформи слова

Називнийпротивнийпротивнапротивнепротивні
Родовийпротивногопротивноїпротивногопротивних
Давальнийпротивномупротивнійпротивномупротивним
Знахіднийпротивний, противногопротивнупротивнепротивні, противних
Оруднийпротивнимпротивноюпротивнимпротивними
Місцевийна/у противному, противнімна/у противнійна/у противному, противнімна/у противних

противний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
936

противний в англійській розкладці - ghjnbdybq

Цитати української літератури з використанням слова противний

"Сам собi противний стаєш"Нестайко В - Загадка старого клоуна

"Чи довго воно мене буде душити? Невже довіку? А що ж буде далі? Я його ненавиджу; і де він ступить, слід мені його противний"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Не той став

"Мені противний той пісний вид, і довгий ніс, і вся її пласка фігура з гострими дужками плеч"Коцюбинський Михайло Михайлович - Дебют

"Такий противний — господи! Уже після того не було ніколи й розмови по серцю"Мирний Панас - Повія

"Єремії чогось став противний той випещений свіжий панянський вид шляхтича, стали противні стримкі пухкі русяві вуса, став гидкий самий тоненький голос, що подавав йому неприємні звістки з Варшави."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"— Противний дід, — між іншим, мовила Ірина"Чабанівський Михайло Іванович - «Акванавти» або «Золота жила»

"- Противний дiд, - мiж iншим, мовила Iрина"Циба Михаил - 'Акванавти', або 'Золота жила'

"Нiколи в життi я не був собi такий противний, як зараз"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Чоловік її одразу був мені противний"Покальчук Юрій Володимирович - Заборонені ігри

"Противний піт заливав очі, а під серцем нудило, і голова йшла обертом"Багряний Іван Павлович - Тигролови