ПРИСТУПНИЙ

Значення приступний це

ПРИСТУ́ПНИЙ, а, е.

1. Який підходить багатьом, усім; доступний. Трохим Паливода, не поспішаючи, злазить з брички. На ньому піджак, куплений ще в Харкові.. за приступну ціну (Шиян, Гроза.., 1956, 506); З спортивних ігор їм [жінкам] найбільш приступний волейбол (Фіз. вихов.., 1954, 53); // Який відповідає чиїм-небудь силам, здібностям, можливостям. [Валент:] Я пробував усі мені приступні шляхи до слави. Вірші, проза, драма, науки — все те зрадило (Л. Укр., III, 1952, 291); — Всяка операція повинна бути масовою, приступною всім лікарям (Смолич, День.., 1950, 263); // До якого відкрито доступ комусь. — Вчити треба всіх загалом, чи міщан, чи мужиків, бо просвіта повинна бути загальна й для всіх приступна (Н.-Лев., І, 1956, 627); Чиж пробував ознайомитися з приступними для оборонців матеріалами (Сміл., Сад, 1952, 209).

2. Легкий для розуміння; дохідливий. Перша книжка для читання [«Читанка»] ..повинна містити в собі приступний для дітей пізнавальний морально-громадський і естетично-виховний матеріал (Рильський, Веч. розмови, 1964, 96); Ідеї і образи, закладені в музично-пісенному фольклорі, допомагають композиторові наблизити свій твір до масового слухача, створити його популярним і приступним до сприйняття (Мист., 6, 1955, 11); Вчені багатьох країн давно приступили до складання історико-етнографічних атласів. Це особливий вид наукового дослідження, який у найбільш приступній формі (засобами картографування) дає змогу підсумувати й узагальнити досягнення етнографічної науки (Нар. тв. та етн., 1, 1967, 13).

3. До якого або яким можна пройти без перешкод. Кругом були зовсім не приступні, величезним камінням завалені дебрі (Фр., І, 1955, 366); Він упевнено прямує вгору, хутко відшукуючи найприступніший шлях, де не треба видиратися на круті уступи й кам’яні бар’єри (Донч., II, 1956, 276).

4. До якого можна легко доступитися; уважний до інших; не зарозумілий, не гордовитий. Дивувалися [сусіди], — що ось така пишна, гарно вбрата [вбрана] пані та така приступна та приязна до селян (Дп. Чайка, Тв., 1960, 76); На заводі Шафорост усім здавався сухуватим, скупим на ласку, навіть не завжди приступним і вже ніколи не припускав панібратства (Баш, Надія, 1960, 125).

Присту́пний на всі бо́ки — який до всього доступиться, всього доб’ється. Жвавий, ..на всі боки приступний, він надумався поширити свої комерційні справи виданням.. книжок (Вас., І, 1959, 346).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 50.

Приступний, а́, е́

1) Доступный. Приступна, добра, не спесива. Котл. Ен. Пішла про мене слава яко про приступну й балакучу панію. Г. Барв. 372.

2) Привѣтливый. У мене хлопці вовкуваті, а дівчатко так до всякого приступне́, дарма, що невелике. Волч. у.

3) Близкій, доступный. І всі віри тій людині приступні здаються. К. МБ. XII. 259.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 443.

приступний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
availableдоступный

приступний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prystupnyiprystupnyiprystupnyy

приступний Рід - прикметник

приступний Словоформи слова

Називнийприступнийприступнаприступнеприступні
Родовийприступногоприступноїприступногоприступних
Давальнийприступномуприступнійприступномуприступним
Знахіднийприступний, приступногоприступнуприступнеприступні, приступних
Оруднийприступнимприступноюприступнимприступними
Місцевийна/у приступному, приступнімна/у приступнійна/у приступному, приступнімна/у приступних

приступний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1037

приступний в англійській розкладці - ghbcnegybq

Цитати української літератури з використанням слова приступний

"Позаду навшпиньках нечутно ступала Вільтруд, зорілії її пречисті очі, здавалося, що весь світ отакий чистий, трохи суровий, як камінь на вежах, але водночас простий і приступний."Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"Або приступний нам свiт обмежений сонячною системою, i лишається тiльки обладнувати цей свiт, або можливi польоти до зiрок, i тодi безмежний простiр вiдкритий для дiяльностi людини"Альтов Генрих - Ослик i 'аксiома'

"У нього з Касяном були схожі причини смутку, тільки що Касян усе воркотів, усіх лаяв, а Сагайдачний, навпаки, був для кожного привітний, приступний і кожному рад був помогти"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний