ПРИСТУП

Значення приступ це

ПРИ́СТУП, у, ч.

1. Дія за знач. приступи́ти, приступа́ти і приступи́тися, приступа́тися. Ленін розробляє план приступу до соціалістичного будівництва (Біогр. Леніна, 1955, 197); Богданов та інші представники.. ідеалістичної метафізичної в своїй основі теорії вимагали «негайного приступу до створення і вироблення пролетарської культури», без врахування конкретно-історичних умов (Розв. науки в УРСР.., 1957, 16).

З пе́ршого при́ступу — одразу, з самого початку. В той день все вдалося Залізнякові з першого приступу: деталі наче самі припасовувалися одна до одної без жодного перекосу (Собко, Звич. життя, 1957, 144).

2. Навальний напад війська на ворога; атака. Невеликий козацький загін, що сидів в Азові, мужньо відбив 24 приступи і примусив турків зняти, облогу (Іст. СРСР, І, 1956, 169); // Активні дії, спрямовані проти кого-, чого-небудь. Олександр Блок, відгукуючись на розстріл 9 січня, приходить до думки про необхідність з боку робітників озброєного приступу і штурму (Тич., III, 1957, 224).

Бра́ти (взя́ти) при́ступом: а) оволодівати яким-небудь опорним пунктом ворога навальним нападом, атакою. Коли татари спробували взяти Кремль приступом, москвичі почали лити на них окріп, кидати каміння (Іст. СРСР, І, 1956, 103); б) активно діючи, захоплювати щось. Хоч кіньми, то ніяк в село заскочити, хіба що коні в заметах потопити, та чи спішаться [козаки], — все одно кожен замет треба приступом брати (Головко, II, 1957, 329); На при́ступ іти́ (піти́, ки́датися, ки́нутися і т. ін.), При́ступом іти́ (піти́) на кого: а) навально наступати на ворога. Зброї полиск і гомін розкотистий, се неначе повстання гуде, наче сила народна узброєна без упину на приступ іде (Л. Укр., І, 1951, 232); Повстанці чекали цілу добу, а потім пішли на приступ [замку] (Панч, Гомон. Україна, 1954, 350); Проти жменьки прикордонників з усіх боків посунули сп’янілі від люті й горілки автоматники, пішли на приступ танки (Збан., Між.. людьми, 1955, 46); Міські заборола густо Скрізь обсаджені були, І половці.. Приступом на них ішли (Фр., XIII, 1954, 368); б) активно діяти, домагаючись, добиваючись чогось. Художник тупцював біля своєї картини, ..зітхав важко і знову вперто йшов на приступ великого чудотворного шумовиння фарб, тонів і ліній (Ю. Бедзик, Альма матер, 1964, 70); Олесі це усе вже остогидло, й вона пішла на приступ на станового (Н.-Лев., III, 1956, 126); На при́ступ труби́ти (кли́кати і т. ін.) подавати сигнал до нападу, атаки. — Дав мені бог сина, ..він по-батьківськи трубитиме козакам на приступи (П. Куліш, Вибр., 1969, 70).

3. чого, який. Момент загострення хвороби; напад. Приступ гострого апендициту починається раптом болями в правій здухвинній ділянці, у підложечковій ділянці або в ділянці пупка нудотою, блюванням, часто з підвищенням температури (Лікар, експертиза.., 1958, 46); Гойдало. Моряки не помічали хитанини, бо «звикли до неї з колиски», а Макшеєв зблід, потім став зовсім зелений і зник, заховався в каюту, відчуваючи приступ морської хвороби (Тулуб, В степу.., 1964, 265); Старий Невкипілий, Прокіп Іванович, вже другий місяць лежав прикутий до постелі гострим приступом ревматизму (Головко, А. Гармаш, 1971, 365); У матері стався такий серцевий приступ, що її насилу врятували (Коз., Листи.., 1967, 267); // перен. Різкий вияв якого-небудь фізичного або душевного стану, почуття і т. ін. Я б мовчав, я б нічого тобі не сказав, але мені не так було б трудно терпіти цей біль, бо його не троюдили б оті дикі приступи лютості… (Л. Укр., III, 1952, 681); — Ти коли це так навчився розмовляти з батьком? — ..ледве стримав [Супрун] приступ обурення (Стельмах, II, 1962, 116); Здолавши перший приступ сну, Крайнюк сидів над своїми записками, перебираючи в пам’яті фронтові зустрічі останніх днів (Кучер, Голод, 1961, 148).

4. перев. до кого — чого, розм. Можливість входити кудись, відвідувати кого-, що-небудь, зустрічатися з кимсь, брати щось і т. ін.; доступ. Палила [Палагна] поміж маржиною ватру.., аби до неї не мав приступу злий (Коцюб., II, 1955, 336); Стелила [ожина].. своє довге пруття й показувала ягоди, ще недостиглі, бо червоні. Але приступу до ягід боронила завзято.. гострими колючками (Март., Тв., 1954, 303); * Образно. Кілька день блудила Маруся в казкових підземеллях.. фантастично проста різьба народної фантазії знаходила якийсь короткий приступ до її душі і заволодівала нею цілковито (Хотк., II, 1965, 35).

Ні (ані́) при́ступу до кого; При́ступу нема́ до кого; заст. Ні (ані́) при́ступ до кого — немає можливості відвідувати кого-небудь, звернутися, підступитися до когось, зустрітися з кимсь. — Вже двічі набігали козаки, а нічого не вдіють: обіклалися боронами та засіками озеряни, і ні приступу до них (Головко, II, 1957, 328); — Оце вже Роман так замурується в своїй хатині з книжками, що до його ані приступу! — говорила Соломія до матері (Н.-Лев., VI, 1966, 374); Мов підмінили Нестара: на селі був такий привітний, пригожий, а тепер приступу нема (Горд., Заробітчани, 1949, 34); Без ломаки до його ні приступі (Укр.. присл.., 1963, 130); — І чого се, бабо, усі сердиті такі сьогодні? Сказано, без палиці ані приступ, — обізвавсь він до баби (Мирний, І, 1954, 243).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 48.

Приступ, пу, м.

1) Доступъ; приступъ. Мав приступ до двору. Левиц. Пов. 117. І приступу до тебе нема. Г. Барв. 497.

2) Приступъ (военный). Враг мене візьми, коли б я засурмив вам хоч на один приступ. К. ЧР. 66.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 443.

приступ Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
attackприступ

приступ Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prystupprystupprystup

приступ Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

приступ Словоформи слова

Називнийприступприступи
Родовийприступуприступів
Давальнийприступові, приступуприступам
Знахіднийприступприступи
Оруднийприступомприступами
Місцевийна/у приступіна/у приступах
Кличнийприступеприступи

приступ Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
725

приступ в англійській розкладці - ghbcneg

Цитати української літератури з використанням слова приступ

"Печеніги пішли на Приступ і зчепилися на тій горі, де стоїть зараз собор Святої Софії: було тут поле чисте тоді"Нестор Літописець - Повість минулих літ (переказ В. Близнець)

"Стара Сойка була розумна собака і гавкала вже здалека на нього, тоді він мав час скинути з себе ремінь і кинути ним вперед себе, чим загороджував приступ усьому лиху, хоч би те лихо було чоловіком або й чим іншим."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Може, всі кухлі завезли у Кремль на випадок громадянської війни? І коли повсталі маси підуть на приступ кремлівських мурів, члени політбюро жбурлятимуть у них кухлями, повними нечистот і гівна"Андрухович Юрій Ігорович - Московіада

"Розширились у султана зіниці, задрижали м’язи на дряблому лиці, приступ скаженої люті повільно накипав, але ще не міг прорватися"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Я підняв йому голову; схлипуючи, він дихнув, знову закашлявся, але цього разу приступ був слабший"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Єремія почав сердитись на ті настирливі мрії, а мари лізли в голову силоміць, неначе дужі вороги йшли на приступ, вривались в твердиню, лізли на вали, ламали частокіл і безупинно наступали, все далі та далі, не оступаючись назад ні на один ступінь"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"— А що, злякались? Але ж з вас і панич! Гей ви! йдіть на приступ скоком-боком, коли це з вашим хистом,— сказала Христина і знов штовхнула хлопця під бік.— Тільки пам’ятайте про двох бабів в одній бабі; приступайте до тієї, котру подужаєте."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Навіжена

"— Твоя освіта дає тобі приступ у найвищі круги…"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Приступ апендициту, чи що там воно було, та тільки так старого скрутило, що в декого з курсантів зовсім опала душа, відлітала надія: кришка старому"Гончар Олесь Терентійович - Берег любові

"Приступ був, напевне, вiд переходу до незвичайних швидкостей!."Бердник Олесь - Поза часом i простором