ПРИНАДНИЙ

Значення принадний це

ПРИНА́ДНИЙ, а, е.

1. Який принаджує до себе, викликає наближення, появу кого-небудь. В кутку, де тінь і вогкість синя, — Павук розкинув павутиння. Гей, мушко, не лети тудиВ принадне плетиво біди! (Нех., Ми живемо.., 1960, 33); На все удатний лис, Почувши смажене, то побіжить, то сяде, Нюшкує, чи нема де підступу та зради, Чи не отруєно принадного шматка (Міцк., П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 199); Електромагнітні хвилі певної довжини є дуже принадним середовищем для комах (Веч. Київ, 15.IV 1968, 4).

2. Який манить, викликає бажання робити що-небудь певне, брати участь у чомусь. Його повів геройства клич принадний, Берло і меч, і біг прудкий коліс, І під вітрилом чорним він повіз Всю душу і всю кров на подвиг ратний (Зеров, Вибр., 1966, 77).

3. Який вабить, викликає сильний потяг до себе якими-небудь якостями, властивостями. Ось обличчя її округляється, осяюється щасливою дитячою посмішкою — такою принадною, хвилюючою, що Юрко весь аж здригається (Ряб., Жайворонки, 1957, 12); Кладе [Давид] руку на її округле і таке принадне плече, що так і хочеться схилитись на нього (Стельмах, І, 1962, 481); Такою гарною і принадною, здавалося, він ніколи не бачив її (Томч., Жменяки, 1964, 18); // Який хочеться мати, використовувати, споживати; спокусливий. Мені треба йти, кинути все — і тепло материнської хати, і обіцяну принадну перепічку, — а я не маю сили відірватись від тієї вичовганої всім нашим родом липової лави (Збан., Єдина, 1959, 33); Тася пригубила келих, вино видалось їй смачним і принадним (Дмит., Розлука, 1957, 40).

4. у сполуч. із сл. сила. Який притягає. Ці бліді, ніби ще не збуджені до життя уста мали свою принадну, одурманливу силу для багатьох чоловіків (Вільде, Сестри.., 1958, 347).

5. Який викликає замилування; гарний. Над квітами літали метелики-веселики, такі кольористі й принадні, як квіти (Ів., Вел. очі, 1956, 7); Знов ідеш, і переливається попереду срібна гладь манливих озер, таких принадних і цілющо-свіжих (Цюпа, Назустріч.., 1958, 99).

6. Який відзначається позитивними якостями, властивостями, приємний. Подорожні на повні груди пили принадний запах колосків (Десняк, Опов., 1951, 28); На горище треба лізти драбиною; принаднішого місця не знайдеш (Донч., V, 1957, 118); // Який викликає інтерес; цікавий. Любила вона його таким. За думки його, дивні й принадні, за його слова солодкі про казкову красу прийдешнього світу (Сміл., Сад, 1952, 27); Ярмарок тягся два дні, але після пригоди з панком він уже не здавався мені принадним (Панч, На калин. мості, 1965, 21); Коричневого кольору обличчя його, всіяне зморшками, було байдуже і замкнуте, наче зберігало якусь таємницю, принадну і важливу (Рибак, Помилка.., 1956, 172); Йому здавалося, що хвилину тому він закінчив якусь незвичайну мандрівку і знову повернувся в цей зрозумілий, яскравий і принадний світ (Гур., Наша молодість, 1949, 190).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 687.

Принадний, а, е. Заманчивый, привлекательный. Принадна гарна молодиця. К. ПС. 121. Усміх принадний. Г. Барв. 223.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 428.

принадний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
temptingзаманчивый

принадний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prynadnyiprynadnyiprynadnyy

принадний Рід - прикметник

принадний Словоформи слова

Називнийпринаднийпринаднапринаднепринадні
Родовийпринадногопринадноїпринадногопринадних
Давальнийпринадномупринаднійпринадномупринадним
Знахіднийпринадний, принадногопринаднупринаднепринадні, принадних
Оруднийпринаднимпринадноюпринаднимпринадними
Місцевийна/у принадному, принаднімна/у принаднійна/у принадному, принаднімна/у принадних

принадний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
936

принадний в англійській розкладці - ghbyflybq

Цитати української літератури з використанням слова принадний

"Мабуть, йому вдається, що вiн дуже дорослий, мужнiй i принадний… Гидко дивитися! I через те, що з ним таке робиться, я її ще бiльше не терплю."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Принадний осміх на устах!"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українство на літературних позвах з Московщиною

"ясний, тихий та принадний,"Франко Іван Якович - Іван Вишенський

"Мабуть, йому вдається, що вiн дуже дорослий, мужнiй i принадний.."Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Але десь глибоко-глибоко в серці обзивався інший голос, принадний, тихий, ласкавий, як подих морського свіжого вітреця: то був голос серця"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Над Чорним морем

"Вона хотіла, щоб швидше настав уже день, хоч невідомий, але принадний тим невідомим."Коцюбинський Михайло Михайлович - Сон

"Той запах був надзвичайно приємний, мов солодкі чари, і принадний, як східні раї."Липа Іван Львович - Близнята

"Перед ними лежав той далекий, грішний світ, із якого вони втекли колись у тиху, чорну яму, принадний, веселий, у сяйві, як мрія, як сам гріх"Коцюбинський Михайло Михайлович - У грішний світ

"Мабуть, йому вдається, що він дуже дорослий, мужній і принадний… Гидко дивитися! І через те, що з ним таке робиться, я її ще більше не терплю."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Тільки одна дощана буда, трохи понижче в невирубанім саду, мала вид живий і принадний"Франко Іван Якович - Борислав сміється