ПРИГОРТАТИ

Значення пригортати це

ПРИГОРТА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ПРИГОРНУ́ТИ, горну́, го́рнеш, док., перех. 1. Міцно притискувати до себе. [Річард (виймає гроші):] Тут і за все, що ви для мене шили. [Бруклі (пригортає руки до грудей, не беручи грошей):] Ні, пане вчителю (Л. Укр., III, 1952, 90); Коли на них натискали, він, мовби захищаючи Вутаньку від штурханини, міцно пригортав її до себе (Гончар, II, 1959, 180); Роман простяг руки через тин, вхопив Соломію за шию і пригорнув її голову до своєї щоки (Н.-Лев., VI, 1966, 315); Денис деякий час сидів, пригорнувши до себе рушницю (Тют., Вир, 1964, 138); * Образно. Ніч тепла та пахуча простягла чорні крила і всю землю пригортала і тулила, неначе ненька свою дитинку до грудей (Стор. І, 1957, 341); // Ласкаво, ніжно обіймати кого-небудь. Бондаря полюбила Чорноброва. Бондар відра набиває, Мене горне, пригортає, Чорноброву (Шевч., II, 1963, 161); Шевченко, доказавши казку, довго сидів, замислений і теж принишклий, ніжно й бережно пригортаючи до себе їх [дітей] пухкі плечики й голівки (Тулуб, В степу.., 1964, 479); Спать мені не хочеться, І сон мене не бере, Та нікому пригорнути Молодої мене (Укр нар. пісні, 1, 1964, 134); Ястшембський пригорнув Василину й поцілував в губи (Н.-Лев., II, 1956, 60); // Давати комусь притулок, виявляти дружню увагу до кого-небудь; бути лагідним, добрим, милосердним до когось. Не забудьте ж діток Ви тоді убогих.. Пригорніть по-братськи Ви отих нещасних (Граб., І, 1959, 138); Не дай бог, щоб він як-небудь звихнувся, бо хто ж би в разі нещастя пригорнув бідну матір (Кобр., Вибр., 1954, 6); * Образно. Всіх покрила темнісінька [ніч], Як діточок мати; Де ж Катрусю пригорнула: Чи в лісі, чи в хаті? (Шевч., І, 1963, 30); // перен. Приваблюючи, викликати потяг, симпатію, дружні почуття і т. ін. Ця висока внутрішня переконаність — риса, яку не можна «вдати», але яка пізнається безпомилково,пригортала до Блакитного революційних літераторів і митців (Не ілюстрація.., 1967, 213); «Як вона мене причарувала! Як вона мене пригорнула до себе тими очима, тим своїм сміхом!» — думав Роман (Н.-Лев., VI, 1966, 308).

Пригорта́ти (пригорну́ти) до се́рця (до се́рде́нька, рідко к се́рцю) кого — ласкаво, ніжно обіймати кого-небудь. Цілую тебе, пригортаю до серця (Коцюб., III, 1956, 158); Коли б тебе, Полінашко, Як я, знали люди, ..До серденька б пригортали, Як я пригортаю (Г.-Арт., Байки.., 1958, 174); Він її пригорнув до серця кріпко, поцілував (Кв.-Осн., II, 1956, 64); Щасливий батько пригорнув свою дитину до серця (Десняк, Вибр., 1947, 7); А милая вже не тая, Спить собі, дрімає, Та нового молодого К серцю пригортає (Рудан., Тв., 1959, 130).

2. чим. Прикидати, присипати чим-небудь. Дубовик кинув у яму під дуб пляшку з документом, швидко пригорнув її землею (Епік, Тв., 1958, 542); // Згрібаючи, присувати до чогось. * Образно. Турбувався [Тугокопилий]… Клопітливо осиротілу земельку під свої ноги пригортав (Ковінька, Кутя.., 1960, 112).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 597.

Пригортати, та́ю, єш, сов. в. пригорну́ти, ну́, неш, гл.

1) Прижимать, прижать (къ сердцу), приласкать. Пригорнути до серденька та й поцілувати. Мет. 23. Ой хто ж мене молодую на чужині пригорне? Мет. 78.

2) Приваливать, привалить (сыпучимъ тѣломъ), пригресть сыпучее тѣло (землю, снѣгъ) и засыпать имъ сверху. В вишневім садочку схоронила, сирою землею пригорнула. Чуб. V. 781.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 412.

пригортати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
hugобнимать

пригортати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pryhortatypryhortatypryhortaty

пригортати Рід - дієслово, недоконаний вид

пригортати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапригортаюпригортаємо
2 особапригортаєшпригортаєте
3 особапригортаєпригортають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапригортатимупригортатимемо
2 особапригортатимешпригортатимете
3 особапригортатимепригортатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпригортавпригортали
Жіночий рідпригортала
Середній рідпригортало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа пригортаймо
2 особапригортайпригортайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпригортаючи
Минулий часпригортавши

пригортати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1046

пригортати в англійській розкладці - ghbujhnfnb

Цитати української літератури з використанням слова пригортати

"розбишака не вміє пестити так любо, не вміє пригортати так щиро, так гаряче цілувати… Ні! Мій Чіпка не розбишака… Ні… ні! Він любий, добрий… Він карає неправду… карає?."Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Правда, вони ще не з’єднані, та над цим треба працювати, пригортати їх до себе, як свавільні діти"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"І він почав її цілувати і пригортати і казав, що він її ні на кого не зміняє і свататиме скоро — от зараз, тільки службу знайде… Все це вона вже чула, та й не раз, але кого любиш, тому хочеться вірити"Грінченко Борис Дмитрович - Серед темної ночі

"— Ти думаєш, воно і їй медяно такого пригортати."Мирний Панас - Повія

"— Воно не стільки того жита, сама б зв’язала, коли ж одно що руку опарила, а друге — оцей, оцей, оцей… — почала гойдати на руках дитину, гаряче пригортати до грудей, зазираючи їй у вічі, — оцей мені кателик руки зв’язав! Оце моє горе!"Васильченко Степан Васильович - Олив’яний перстень

"        Рідну, пригортати."Куліш Пантелеймон Олександрович - Маруся Богуславка