ПОЇЗД

Значення поїзд це

ПО́ЇЗД, а, ч.

1. Ряд з’єднаних між собою залізничних вагонів, що рухаються з допомогою локомотива. Кажуть, що той поїзд, яким ми мали їхати, прибув на другий вокзал (Коцюб., III, 1956, 338); Поїзд метрополітену рухається зі швидкістю 34-35 кілометрів на годину (Наука.., 7, 1967, 48).

Збі́рний по́їзд див. збі́рний; Зніма́ти (зня́ти) з по́їзда див. зніма́ти; Кур’є́рський по́їзд див. кур’є́рський; Маршру́тний по́їзд див. маршру́тний; По́їзд ми́ру — спеціальний поїзд з учасниками боротьби за мир, що відправляється або прибув з однієї країни в іншу з метою проведення заходів на захист миру; Пошто́вий по́їзд див. пошто́вий; Прями́й по́їзд — поїзд, яким пасажири прибувають до кінцевого пункту своєї подорожі без пересадок. [Сергій:] Цей поїзд прямий до Москви, а нічний з пересадкою (Мороз, П’єси, 1959, 53); Саніта́рний по́їзд див. саніта́рний; Това́рний по́їзд див. това́рний; Тури́стський п́оїзд див. тури́стський; Швидки́й по́їзд — пасажирський поїзд, який іде з великого швидкістю, рідко зупиняючись. Швидкий поїзд Севастополь — Ленінград мчав на північ (Собко, Зор. крила,1950, 162).

2. Ряд візків, саней і т. ін., що їдуть в одному напрямку. На білому, пишному румаку.. виїхав граф Потоцький і зупинився на найвищому горбику; за ним тягся поїзд потужного лицарства (Стар., Облога.., 1961, 34); Учора чутка пройшла, а сьогодні були селяни на полі та й бачили — по дорозі, куряву здіймаючи, проїхав цілий поїзд фаетонів. Догадалися — ніхто ж, як князь (Головко, II, 1957, 237).

Весі́льний по́їзд: а) ряд візків, саней і т. ін., що їдуть з учасниками весільного обряду. По шлюбі весільний поїзд зараз рушив до Дум’ячишиного дому (Фр., VIII, 1952, 65); б) родичі, гості, що йдуть за молодим та молодою при виконанні весільного обряду. Весільний поїзд зупинився перед столом, Павло з молодою та дружками підійшов до столу (Кучер, Трудна любов, 1960, 161).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 831.

Поїзд, ду, м. Свадебный поѣздъ, свадебная процессія. ХС. VII. 428, 429. Грин. III. 438. Хотя бы даже женихъ и шелъ со своей свитой, все же эта процессія называется поїзд. МУЕ. І. 125. (Полт. г.). Молодий збірає поїзд і їде до молодої. Грин. III. 430. Ум. Поїздонько.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 268.

поїзд Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
trainпоезд

поїзд Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
poizdpoizdpoyizd

поїзд Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

поїзд Словоформи слова

Називнийпоїздпоїзди
Родовийпоїздапоїздів
Давальнийпоїздові, поїздупоїздам
Знахіднийпоїздпоїзди
Оруднийпоїздомпоїздами
Місцевийна/у поїздіна/у поїздах
Кличнийпоїздепоїзди

поїзд Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

поїзд в англійській розкладці - gj]pl

Цитати української літератури з використанням слова поїзд

"Через півгодини йде мій поїзд, треба кінчати листа… Я не знаю, чи треба говорити мамі, де я дівся"Винниченко Володимир Кирилович - Божки

"Тепер вона знала: завтра здасть авіаквиток, візьме на поїзд."Бережний Василь Павлович - Юнак з моря

"— Прочитаєш, коли поїзд удаль загуркоче…"Симоненко Василь Андрійович - Сірий пакет

"На екранi мчав поїзд, шпик ходив по вагонах, а я дивився на Аду, на її обличчi миготiли тiнi.."Альтов Генрих - Ослик i 'аксiома'

"і коли, коли наш поїзд стане, до останньої доїде станції"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Велика подорож

"Але поїзд все торохтів і торохтів помалу, минаючи станції й полустанки, і вони сиділи, як на голках, берегли Андрієву валізочку та якийсь лантух з речами"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"Враз у вагонi стало бiло — поїзд вирвався з-пiд землi на поверхню"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"— А де стара мати? Нехай роздає подарки сватам та поїзд знаряджа."Квітка-Основ’яненко Григорій Федорович - Маруся

"Ого-о! Ще година, й поїзд прибуде, а з ним і моє щастя приїде,— мовив він і позіхнув"Мирний Панас - Лови