ПОХВАЛА

Значення похвала це

ПОХВАЛА́, и́, ж.

1. Хороший, похвальний відзив про кого-, що-небудь; схвалення. Ані злому кари, ані доброму похвали (Номис, 1864, № 7639); Не похвали собі, громадо! — Без неї може обійдусь, — А ради жду собі, поради! (Шевч., II, 1963, 224); Йому приємно було розмовляти з другими школярами й слухати похвал учителя (Ков., Тв., 1958, 89); Михасеву статтю прочитав редактор і сказав — молодець! Від похвали він не чув під ногами землі (Чорн., Потік.., 1956, 396).

З похвало́ю — схвально. — Он ти яка, — з похвалою сказав Дорощук і широко.. посміхнувся (М. Ю. Тарн., День.., 1963, 30); Скупи́й на похвалу́ — стриманий у виявах схвалення когось, чогось. Закурити часом попросить [боцман].., іноді навіть за якусь дрібницю похвалить матроса, тоді як раніше на похвалу був дуже скупий (Ткач, Жди.., 1959, 8).

◊ Розсипа́тися (розплива́тися і т. ін.) в похвала́х; Засипа́ти похвала́ми кого — дуже хвалити когось, щось (часто надмірно, з улесливістю). — Француз був просто в захваті від творів Тропініна, розсипався в похвалах, дякував за втіху… (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 93); Добрим приятелькам, що розпливалися в похвалах для Ядзі, виривалося часом таке слівце, котре псувало їй [матері] цілком гумор і добре враження (Кобр., Вибр., 1954, 91); [Віра:] Не тікали ж ви від надмірних похвал, якими засипали вас два роки! (Коч., II, 1956, 229).

2. заст. Слава, гордість. Ти дух святий свій пронесла В їх душі вбогії! Хвала! І похвала тобі, Маріє! (Шевч., II, 1963, 372); «О, спасибі ж тобі, похвало України велика, Що ти нас слобонила [звільнила] з сього бесурменського [басурманського] лиха!» — Козаки.. казали (П. Куліш, Вибр., 1969, 426).

3. церк. Субота п’ятого тижня великого посту. На похвалу сорока яйцем похвалиться (Номис, 1864, № 425); То було якраз проти похвали. До похвали вона завжди говіє (Мирний, III, 1954, 60).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 443.

Похвала, ли, ж.

1) Похвала; одобреніе. Ми тобі похвалу написали. Г. Барв. 9.

2) Слава, гордость (т. е. то, чѣмъ можно гордиться). Ой спасибі ж тобі, похвало України велика, що ти нас слобонила з сього бесурменського лиха. К. МБ. XII. 280.

3) Суббота 5-й недѣли великаго поста. ЕЗ. V. 208. На похвалу сорока яйцем похвалиться. Ном. № 425.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 385.

Похвала́ — субота на п’ятому тижні Великого посту; сіяли роз­саду на капусту; на півдні вивози­ли в степ бджоли, — «щоб хвали­лися медом»; у М. Номиса: «На Похвалу сорока-птиця яйцем по­хвалиться».

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 475.

похвала Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
praiseпохвала

похвала Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pokhvalapokhvalapokhvala

похвала Рід - іменник, жіночий рід, неістота

похвала Словоформи слова

Називнийпохвалапохвали
Родовийпохвалипохвал
Давальнийпохваліпохвалам
Знахіднийпохвалупохвали
Оруднийпохвалоюпохвалами
Місцевийна/у похваліна/у похвалах
Кличнийпохвалопохвали

похвала Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

похвала в англійській розкладці - gj[dfkf

Цитати української літератури з використанням слова похвала

"Ще трохи мушу пригадати про щастя латинського костьола, аби не утаїлася декому Скаржина похвала"Вишенський Іван - Зачіпка мудрого латинника з дурним русином…

"Проте, глянувши на це енергійне, задумане обличчя, на той прекрасний маленький вогник, що засвітився в її суворих та розумних очах, можна було зрозуміти, що та похвала високої ціни"Васильченко Степан Васильович - Олив’яний перстень

"І пошана, і похвала ця — цілком заслужені."Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"свого твору «Похвала глупоті» пише про те, що кожна річ має два лиця, подібно до Алківіадових силенів, і ці обличчя не подібні одне до одного"Сковорода Григорій Савич - Книжечка, що називається Silenus Alcibiadis, тобто ікона алківіадська

"Похвала, почута вiд ворога, - найвища похвала"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Похвала, почута вiд ворога, — найвища похвала"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Окрема похвала була за мову — батечко мій з села, але в останні роки геть зінтелігентився"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Ні похвала її гідностям, висловлена рядками з Нізамі, ні султанське милосердя."Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Але видно було, що похвала Ріни була їй все ж таки приємна і приємно було почувати себе хоч трохи дужою"Винниченко Володимир Кирилович - Божки

похвала тобі, Маріє!"Шевченко Тарас Григорович - Марія