ПОТУЖНИЙ

Значення потужний це

ПОТУ́ЖНИЙ, а, е.

1. Який має велику фізичну силу; дужий, міцний. — О, боже помсти, Адонаю!..Дай силу давню на хвилину! Верни мені її, — хай буду Я знов потужним на годину! (Л. Укр., І, 1951, 339); Якась потужна, мов стальна, рука як гримне м’я [мене] в лице!.. (Фр., XIII, 1954, 68); Вся увага хлопцева скупчилася на двох потужних звірах [турах], молодому й старому (Загреб., Диво, 1958, 63); Чорніли журавлі в лускатих хмаринках.. Здавалося, ніби чути, як свистить вітер у потужних крилах (Тулуб, Людолови, І, 1957, 3); * Образно. Хто збив той напис, чи сперечник-владар, чи просто час потужною рукою, то невідомо (Л. Укр., І, 1951, 252); // Великої сили (перев. про явища природи). Кілька відер води бухнуло на вогонь; огонь засичав, причаївся, дихнув чадом і чорним димом, а далі вискочив і сам, ще потужніший, ще могутніший (Коцюб., І, 1955, 121); Так ото й вітер повинен у подуві сильному мчати І, як потужна ріка, пориває він геть за собою Різні предмети (Зеров, Вибр., 1966, 131); Все ніч і ніч. Та бува з крижаного океану налетять потужні вітри.. І вихрить, і кружить, мов навіжена, біла заметіль (Шиян, Гроза.., 1956, 550); // Дуже голосний (про звуки). Крик Прометея лунає безліч віків скрізь по світі, він заглушає собою потужні громи олімпійські (Л. Укр., І, 1951, 189); Оркестр грає марш, я чую потужні звуки труб (Кол., На фронті.., 1959, 29).

2. перен. Який має владу над ким-, чим-небудь, справляє великий вплив на когось, щось. Колись Боян, співець потужний, Дзвонив у струни золоті.. І рокотом про старину Звав Русь хоробру на войну [війну] (П. Куліш, Вибр., 1969, 358); Він був могутній, потужний, все знав (Коцюб., II, 1955, 339); // у знач. ім. поту́жний, ного, ч. Особа, що має владу над ким-, чим-небудь, справляє великий вплив на когось, щось. Сам же владика сидить на осяянім Фебовім ганку І від підвладних народів приймає дари; ..довгою в’ються стяго́ю Перед потужним язики земні в розмаїтих убраннях (Зеров, Вибр., 1966, 258); // Який має велику силу впливу; здатний хвилювати кого-, що-небудь, сильно діяти на когось, щось. Сонату заграйте мені, потужну, пориваючу сонату Бетховена, щоб я в ній пірнув, і себе, і всіх забув… (Коб., III, 1956, 52); Всім злидарям він і гнаним Кинув потужне: боріться! Тим же й горить, як зоря, нам Жест огняної правиці (Рильський, І, 1960, 325).

3. Який має велику потужність (у 2 знач.) (про механізми, машини і т. ін.). Наприкінці XVII століття промисловості Європи, яка тоді розвивалася, потрібний був потужний і надійний двигун, який можна було б установити в будь-якому місці (Фізика, II, 1957, 61); Це була таки правда: потужний електрострум вартував при виході з проклятого палацу! (Смолич, І, 1958, 97); Потужні крани підхоплювали багатотонний, щойно відбатований брухт, перекидали його на берег (Гончар, Тронка, 1963, 249); Сучасні потужні телескопи дають змогу роздивитися на Марсі смугу завширшки не менше 50 км (Знання.., 4, 1966, 10).

4. Добре оснащений, з великими технічними і матеріальними можливостями. Нові фабрики, заводи, шахти одна за одною ставали до ладу, перетворюючи Україну на потужну індустріально-промислову країну (Бажан, Наша.. Москва, 1951, 65); Коли армія противника підійшла до Севастополя, сподіваючись швидко взяти фортецю штурмом, вона побачила перед собою потужну лінію укріплень (Іст. СРСР, II, 1957, 174); У Києві створено потужний кібернетичний центр, науковці якого заклали основи для проведення важливих теоретичних досліджень (Наука.., 2, 1971, 5).

5. розм. Товстий, великий. Коли за дверима почулось хляпання капців,.. Гашіца з матір’ю були певні, що зараз побачать гладку постать у ватованій катанці, чорній хустці на голові й під бородою, а межи тими двома хустками потужний ніс (Коцюб., І, 1955, 249); Ми вибрали собі затишний куточок під старим високим дубом, що нахиляв потужне вузлувате гілля просто в пахучий ярок (Перв., Невигадане життя, 1958, 37).

6. спец. Товстий, обширний (про пласти, родовища і т. ін.). Повертається [Брага] до свого агрегату. З скреготом та гаркотом врізається він ним у злеглий грунт,.. достругуючись до тих кімерійських глин, що залягають під травами цього степу потужним горизонтом (Гончар, Тронка, 1963, 267); Виявлено потужні родовища природного газу під Харковом (Наука.., 12, 1957, 3).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 431.

Потужний, а, е. Могучій, мощный, сильный. Поскидав потужних з престолів. Єв. Л. І. 52. Потужна вода йшла. Кролев. у. Учора раб, сьогодні царь потужний. К. ЦН. 293.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 383.

потужний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
powerfulмощный

потужний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
potuzhnyipotuzhnyipotuzhnyy

потужний Рід - прикметник

потужний Словоформи слова

Називнийпотужнийпотужнапотужнепотужні
Родовийпотужногопотужноїпотужногопотужних
Давальнийпотужномупотужнійпотужномупотужним
Знахіднийпотужний, потужногопотужнупотужнепотужні, потужних
Оруднийпотужнимпотужноюпотужнимпотужними
Місцевийна/у потужному, потужнімна/у потужнійна/у потужному, потужнімна/у потужних

потужний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

потужний в англійській розкладці - gjne;ybq

Цитати української літератури з використанням слова потужний

"З розбитих труб линув потужний струмінь чистісінької води."Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Але, ранiше нiж попрямувати до Сонця, ранiше нiж розбудити Амея, Командор послав потужний сигнал, вiддавши йому майже всю енергiю"Михайлов Владимир - Додаток до особливого стату

"Потужний супертехнологiчний монстр, створений якоюсь невiдомою цивiлiзацiєю, мiльярди лiт дрiмав на Марсi"Бердник Олесь - Вiдслонити завiсу часу !

"Потужний вогонь працює під сподом, завзято бореться з вагою, що налягла йому на груди, намагається пожерти її"Коцюбинський Михайло Михайлович - Для загального добра

"Отож, здiйснювати спробу треба було пiсля того, як цей потужний гравiтацiйний конденсатор сховається за обрiй, i то не зразу"Бережной Василий - Гравiантена Iвана Мудрого

"Дух потужний і завзятий"Куліш Пантелеймон Олександрович - Маруся Богуславка

"Отож, здійснювати спробу треба було після того, як цей потужний гравітаційний конденсатор сховається за обрій, і то не зразу."Бережний Василь Павлович - Гравіантена Івана Мудрого

"Потужний потiк космiчного промiння, до якого ми потрапили незабаром пiсля вильоту з Землi, має свої межi"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту

"УР увiмкнув дезинфенцiйний пристрiй, прийняв потужний газовий душ"Бердник Олесь - Мiжзоряна нянька

"На півдні спалахнув потужний вогонь автоматів і ще потужніший вогонь гранат, кулеметів і мінометів, — можливо, там проривається якась організована група"Багряний Іван Павлович - Огненне коло