ПОСИДІТИ

Значення посидіти це

ПОСИ́ДІТИ і діал. ПОСЕ́ДІТИ, джу, диш, док.

1. Сидіти якийсь час; провести якийсь час сидячи. За лежнею ніколи посидіть (Номис, 1864, № 10846); Сидить сотник на причілку Та думку гадає, А Настуся по садочку Пташкою літає. То посидить коло його, Руку поцілує, То усами страшенними Сивими пустує (Шевч., II, 1963, 188); Лазар підвівся, опустив з ліжка ноги. Досидів хвилину, покліпав очима до світла і знов ліг на ліжко (Коцюб., II, 1955, 205); Сагайдак посидів нерухомо,.. взяв у руку телефонну трубку, набрав номер (Собко, Матв. затока, 1962, 220); — Ось так, посидьмо рядком і поговоримо ладком, — каже жартівливо-милим тоном Маркушевський (Ю. Бедзик, Альма матер, 1964, 31); Батько ще, як мати вмерла, очуняв, устав, на полу поседів, плакав, на нас гледючи [дивлячись] (Барв., Опов.., 1902, 61); // Побути в стані бездіяльності, спокою; відпочивати, сидячи, якийсь час. Стара й сама годинки не посидить дурно; а дочка була вже така вигадчиця [вигадниця], що нехай господь боронить! (Вовчок, І, 1955, 16); Що за чистуха [Варка] та чепуруха, що за швидка-шпарка! Сказано — минуточки [хвилиночки] тобі не посидить, а діло у неї в руках так і горить… (Мирний, І, 1954, 88).

2. перев. над чим. Якийсь час робити що-небудь, працювати над чимсь (звичайно сидячи). Два дні копирсався в ньому [годинникові]. Треба ще посидіти (Мушк., Серце.., 1962, 277).

3. Бути десь або в кого-небудь якийсь час (щоб розважитися, відпочити і т. ін.); провести час разом з ким-небудь. — Не жди мене, мамо! Я піду до Домахи та й посиджу там довгенько… (Кв.-Осн., II, 1956, 438); Зійдуться в шинок людці розважитись, з людьми посидіти, побалакати (Мирний, І, 1949, 257); Посидівши трохи з матір’ю та з земляками, нашвидку перекусивши, бо з самого ранку крихти в роті не було, Артем зразу ж пішов з дому (Головко, II, 1957, 526); — Приходьте ж взавтра до мене на свіжину. Неділя, то не гріх і посидіти (Зар., На.. світі, 1967, 193); Та поседь, — кажу я, — ще трошки, погомониш з нами (Барв., Опов.., 1902, 34).

Поси́діти ніч — не поспати ніч. [Xарко:] Купи.. мені, старик, на гривню свічок, так я ніч посиджу та й видумаю щось розумне (Кв.-Осн., II, 1956, 483); Тепер лісник вартує, а ніч-другу посидить, то й обридне (Хотк., І, 1966, 82).

4. розм. Жити де-небудь, у когось якийсь час. Було думала я 10.VIІ їхати до Львова, аби ще там захопити Франка для деяких своїх справ, та потім виявилось, що ті справи можуть пождати, то я ще собі посиджу на Буковині, бо мені якось добре тут (Л. Укр., V, 1956, 353); А баба погукує: «Хіба я з’їм ваш кавалок печі, чи буду зимувати? Як я посиджу який тиждень — ну, то що ж…» (Коцюб., II, 1955, 457).

5. перев. у сполуч. із сл. у в’язниці, в тюрмі і т. ін., розм. Якийсь час бути ув’язненим, перебувати в тюрмі, відбуваючи покарання. — Марко… недавно прийшов з Адесу [Одеси]… — Гущин? Кажуть — піймавсь на злодійстві, посидів у тюрмі та й привели сюди на втіху старому батькові (Коцюб., II, 1955, 12); — Чи тюрма, то й тюрма, — каже, — хоч і посиджу, то й недаром же, їдять його мухи!.. (Тесл., З книги життя, 1949, 20).

6. на чому, розм. На якийсь час обмежити себе в харчуванні, вживаючи лише певні страви, продукти і т. ін. — Ти на таких харчах як посидиш на сіновалі — куркою закудкудачеш! — качався від сміху Тимко (Тют., Вир, 1964, 257).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 319.

Посидіти, джу, диш, гл. Посидѣть. Посиділа я в них та й додому беруся. МВ. ІІ. 24.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 359.

посидіти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sitпосидеть

посидіти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
posydityposydityposydity

посидіти Рід - дієслово, доконаний вид

посидіти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапосиджупосидимо
2 особапосидишпосидите
3 особапосидитьпосидять
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпосидівпосиділи
Жіночий рідпосиділа
Середній рідпосиділо
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа посидьмо
2 особапосидьпосидьте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часпосидівши

посидіти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

посидіти в англійській розкладці - gjcblsnb

Цитати української літератури з використанням слова посидіти

"Його умовляли ще посидіти, але він сказав, що мусить іти."Винниченко Володимир Кирилович - Божки

"Чудова паша, слухняні корови, що зараз відпочивали за кущами неподалік, а над усе — оцей маленький господар, котрий нарешті знайшов час, аби, як і колись, посидіти поруч"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Настас вирішив трохи посидіти, поки той віддалиться на якусь версту, а тоді встати і йти далі своєю дорогою."Білик Іван Іванович - Похорон богів

"— Там хоч і не нагрієтесь, зате посидіти посидите."Гуцало Євген Пилипович - Мертва зона

"Любив він і посидіти у легкому смерку, слухаючи мелодійний дзюркіт води, аж забував часом про замислені пустощі"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Неділя була єдиним днем, коли я міг посидіти з книжкою"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем

"А нема того, щоб тихо посидіти! — сказав Савка."Довженко Олександр Петрович - Ніч перед боєм

"— Це в мене першорядне місце, — об’ясняв, — і як до мене заходить мама, щоб, як впевняє мене, на мене подивитись, мусить зараз же тут посидіти"Кобилянська Ольга Юліанівна - Через кладку

"Лучче вже, думаю, устати та сісти посидіти коло віконечка"Вовчок Марко - Кармелюк

"А фотель так приємно холодив у теплій кімнаті, гарно було б посидіти тут, прикривши очі повіками, подумати про своє"Загребельний Павло Архипович - Диво