ПОМІЖ

Значення поміж це

ПО́МІЖ, присл., діал.

1. Поряд.

2. Підряд. У трьох дворах поміж вигинула скотина (Сл. Гр.).

ПОМІ́Ж, рідше ПОМЕ́ЖИ, прийм. Уживається з род., знах. і оруд. відмінками. Сполучення з пом́іж виражають:

Просторові відношення

1. з оруд., рідше з род. і знах. в. Уживається при означенні просторового розташування предмета або вияву дії посередині чого-небудь. І ще довго потім було чуть музики та співи між вербами та поміж хатами (Н.-Лев., II, 1956, 182); Поміж небом і землею рухались і рухались два живі вогники (Стельмах, І, 1962, 630); Скільки оком скинеш — леліє Дніпро, вигинаючись помежи горами (Коцюб., III, 1956, 45); Тополі цвіт, тополі цвіт. Вода в цвіту. Шепоче вітер поміж віт (Сос., II, 1958, 148); Відси вела польова стежка геть-геть поміж вівси на гору (Фр., III, 1950, 457).

2. з оруд., рідше з род. і знах. в. Уживається при означенні місця, куди спрямована або де відбувається дія. Два хлопці, зачепивши [щуку] лозиною поміж жабрами, понесли її (Мирний, І, 1954, 313); «…Трудно мені без нього буде. Ох, трудно!» — з жалем думав Оксен, то скидаючи шапку, то зодягаючи її, то закурюючи, то не торкаючись губами цигарки, зовсім забуваючи, що вона димить у нього поміж пальцями (Тют., Вир, 1964, 205); Емене́ скинула з ніг капці, затиснула поміж коліна червоні шаровари й почала мити ноги (Коцюб., І, 1955, 285); Вставлено у вікна другі рами, Вата і калина поміж рам, Знову стали діти школярами, І синиця дзвонить школярам (Рильський, III, 1961, 315).

Часові відношення

3. з оруд. в. Уживається при означенні явищ, подій і т. ін., в проміжок часу між якими відбувається, здійснюється або має місце що-небудь. Почала рута проростати й поміж сумуванням нашої Оленки (П. Куліш, Вибр., 1969, 280).

Об’єктні відношення

4. з оруд. і род., рідше із знах. в. Уживається при означенні осіб, предметів, які вступають у взаємодію, в якісь відношення одне з одним або перебувають у якихсь стосунках. Він, Йон, і радніший би посватати Гашіцу, так що ж, коли батьки ворогують поміж собою і нізащо не пристануть на це (Коцюб., І, 1955, 245); Безхлібні дівчата [буржуазної Угорщини] розчаровано шепотілися поміж себе (Гончар, III, 1959, 269); Там усе просто й більш зрозуміло, аніж дома, де чомусь нема братолюбія [братолюбності] поміж синами, на яких він здав господарство (Стельмах, І, 1962, 316); Ще довго після того була поміж нас мовчанка (Ю. Янов., V, 1959, 140).

5. з оруд. і род. в. Уживається при означенні осіб, предметів, явищ, які прирівнюються, зіставляються один з одним. Чує вона поміж гомоном, говіркою та сваркою — чийсь голос її вговоряє: «Не плач, дівчино, і не бійсь!» (Вовчок, І, 1955, 359); Яків і досі не міг простити своєї поразки Степану Васильовичу, який у суперечці назвав його недозрілим серцем, що в міру чесно борсається поміж гетьманською булавою, хуторянськими ідеалами і дрібним культурництвом (Стельмах, І, 1962, 490).

6. із знах. і оруд. в. Уживається при означенні якої-небудь групи осіб, предметів, явищ, серед яких щось розподіляється. Перед дверима богині, під дахом високого храму, Сіла на троні вона, в оружному колі вояцькім. Суд вирікала, закони заводила і поміж людьми То постановою, то жеребком розкладала роботи (Зеров, Вибр., 1966, 236).

Означально-обставинні відношення

7. з оруд. і род. в. Уживається при означенні однорідних осіб, тварин, предметів, явищ, в оточенні яких знаходиться предмет мовлення або відбувається яка-небудь дія; відповідає за знач. прийм. серед. Поміж повітовим панством наша сім’я лічилася за людей середнього достатку (Мирний, IV, 1955, 334); Не було в околишніх селах такого ярмарку, щоб на ньому поміж худобою не товкся старий Гнат зі своїм виводком (Стельмах, Хліб.., 1959, 73); На арену вийшли морські гімнасти.. Поміж моряків [була одна] дівчина (Ю. Янов., II, 1958, 139); Господарка, приховуючи приязною усмішкою свою заклопотаність, метушилася поміж гостей (Досв., Вибр., 1959, 254); // Уживається при означенні осіб, тварин, предметів, явищ, до числа яких входить предмет мовлення. І довелося ж, добродію, спекти мені доброго рака, як знайомі вказали, що ще в 1895 році, поміж другими метеликами, що випускає Чернігів, на всю Україну, — з’явилися Ваші оповідання (Мирний, V, 1955, 378); Його жінка Настя стоїть поміж молодицями (Тют., Вир, 1964, 328); І в російському, і в українському малярстві відчувається відгомін захоплення українським історичним епосом. Згадаймо хоча б славетні картини Рєпіна і поміж них славетних «Запорожців», роботи Васильківського, Самокиша, Сластьона, нашого сучасника Їжакевича (Рильський, IX, 1962, 217).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 123.

I. Поміж, жі, ж. Проходъ. Пругом люде у два ряди постоли рясно, мов квіток хто рядочками насаджав, тільки поміж пропустили попові з причетом пройти. Г. Барв. 65.

II. Поміж, нар.

1) Около, возлѣ, въ смежности. Мати за няньку у другому дворі поміж. Г. Барв. 544.

2) Подъ рядъ, сплошь. У трьох дворах поміж вигинула скотина. Лебед. у.

III. Поміж пред.

1) Между, среди. Поміж тими туманами сиз голуб літає. Чуб. Піти поміж люде. Пойти въ люди, въ среду людей. От і пішов поміж чужі люде. Федьк.

2) Мимо. А подружечки все віночки та й плестимуть, поміж твої ворітенька та й нестимуть. Мил. 131.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 296.

поміж Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
amongсреди

поміж Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pomizhpomizhpomizh

поміж Рід - прийменник

поміж Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

поміж в англійській розкладці - gjvs;

Цитати української літератури з використанням слова поміж

"Він пройшов стежкою, поміж берегами зеленої росяної трави, аж до краю садка"Грінченко Борис Дмитрович - Брат на брата

"Під берегом, поміж лататтям плюскається дрібна рибка; лілій уже немає, обсипалися, лишилися тільки зелені глечички"Тютюнник Григір Михайлович - Вогник далеко в степу

"Поміж дубів виднілося зо два десятки просторих куренів"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"І снігурі поміж сніжинами летять."Вінграновський Микола Степанович - «Вже ночі під листопадом ночують…»

"Аніта відчинила двері на балкон, кімнату виповнив притишений шум, а перед очима внизу, поміж темними стелами кипарисів, по всьому узгір’ю засяяли вогні"Бережний Василь Павлович - Археоскрипт

"А як сонце родилося в крові і цілувало поміж довгі вії їх очі, то в його серці породилася пісня."Стефаник Василь Семенович - Дорога

"Сиз підштовхнув Лапоню, і вони побігли крутою підземною розщелиною, поміж завалами глею й камінням, куди їх вела зозуля"Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"Дивиться Орися в воду, аж у воді на кручі щось зачервоніло; хтось ніби виїхав із пущі на сивому коні і стоїть поміж в’язами"Куліш Пантелеймон Олександрович - Орися

"Але Волшебник не квапився з голими руками кидатися поміж суперників — ситуація сподобалась йому насамперед візуально, тож він лише ступив на кілька кроків ближче, налаштовуючи камеру ("нефігова картинка!")."Андрухович Юрій Ігорович - Дванадцять обручів