ПОКАЗУВАТИСЯ

Значення показуватися це

ПОКА́ЗУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ПОКАЗА́ТИСЯ, ажу́ся, а́жешся, док.

1. Ставати видним, помітним, відкриватися погляду; виднітися. Провалля трошечки розширилось і уперлось в зелену велетенську стіну Хамни́-буруна, а на тлі.. лісу показується біла мурована брама (Коцюб., III, 1956, 139); Між гратами вікна щось забряжчало; показався блискучий кінець штика (Вас., І, 1959, 74); Санітар затягнувся цигаркою, і в світлі од цигарки, наче в тумані, показалось неголене, колюче обличчя командира дивізії (Трубл., І, 1955, 43); В долині показався білий димок паровоза… (Чорн., Визвол. земля, 1959, 175); // З’являтися на небі з-за хмар, обрію, гір і т. ін. (про небесні світила). Небо все яснішає, з-за винокола показується повний місяць (Л. Укр., II, 1951, 275); Сонце осіннє недовговічне, рідко показується з хмар, розкиданих, як віниччя, по небі (Ю. Янов., II, 1958, 232); Із хмари місяць показався, І од землі туман піднявся, Все віщовало добрий путь (Котл., І, 1952, 227); Із-за обрію показалося сонце (Головко, І, 1957, 473); // З’являтися на поверхні чого-небудь, виступати назовні. Я маюся досить добре. Кашель ще не перестав, але вже не сильний.. Лихорадки нема, кров не показується (Л. Укр., V, 1956, 364); Оникій перший набирає ложку, бере в рот, але раптом весь червоніє, на очах його показуються сльози (Багмут, Опов., 1959, 12); Осатаніла вража баба І крикнула як на живіт. Зробилась зараз дуже слаба. Холодний показався піт (Котл., І, 1952, 182); Був такий звичай, що в котрій ямі показалася кип’ячка, то перша бочка йшла на робітників, що працювали при ній (Фр., IV, 1950, 9); // З’являтися на поверхні грунту, сходити (про рослини). Отруйні гриби.. показувалися на світ і звертали на себе увагу (Коб., Вибр., 1949, 305); Він дивився на два-три перші різьблені листочки, що показувалися з землі (Жур., Вечір.., 1958, 38); Показались ранні огірочки (Н.-Лев., II, 1956, 370); // перен. Виражатися в яких-небудь зовнішніх ознаках; виявлятися. Велике лихо, якого вона ждала для свого серця.., і не показувалося з-за згоди хатньої (Мирний, І, 1954, 231); Молоді ще [Миколай з Параскою], але якась певність рухів і світогляду.. показується з них (Хотк., II, 1966, 390).

2. Приходити, з’являтися десь, у кого-небудь і т. ін. Валігурський від двох неділь зовсім не показувався в канцелярії (Фр., VI, 1951, 332); Челядь не сміла показуватись у горниці (Коцюб., І, 1955, 405); Ніколи так рано не ходив [Славко] до Краньцовської, через те не мав відваги в непривичній порі показуватися до неї (Март., Тв., 1954, 343); Невкипілий ні того вечора, ні другого дня ніде не показувався (Головко, II, 1957, 258); Хто лиш в город показався, Того в яєшню і поб’ють [рутульці] (Котл., І, 1952, 238); // Виходити звідкілясь, куди-небудь, до когось і т. ін. Почали [старости] говорити законні речі, Векла слуха, а Оксана з кімнати і не показується, прислухається, що з того буде (Кв.-Осн., II, 1956, 442); Тут тепер зовсім блакитний рай. Без білого капелюха і не показуйся, бо голову пропече (Л. Укр., V, 1956, 406); Артем додому не забіг.. І з перелазу просто в повітку пішов чогось. І довго не показувався (Головко, II, 1957, 250); Я вже з ляку не можу показатися надвір (Стеф., II, 1953, 10); Товариш Цюпа чекав, коли покажеться з лазарету поранений комісар танкової частини (Ю. Янов., І, 1954, 51).

3. Виставляти себе перед іншими для огляду, давати кому-небудь можливість подивитися на себе. [Матушка гуменя:] Беріть його!.. в’яжіть його!.. Він злодій, злодій.. украв добро наше. [Люди (хапають Василя):] Ану, пане-отамане, показуйся личком. Що се ви важке так легенько підхопили? (Мирний, V, 1955, 114); Брат не хотів її зараз пустити додому, але Гінді спішно було, щоби якнайскоріше показатися в новім капелюсі (Кобр., Вибр., 1954, 76); Він стояв, але не відтуляв від обличчя рук.. — Ану-бо покажіться, паничу, які ви єсть! (Гр., II, 1963, 302); — Нащо тобі штани, пічкуре? — обертаючись на голос сина, просяяла Вутанька. — Ану вилазь, покажися дядькові! (Гончар, II, 1959, 140).

На о́чі пока́зуватися (показа́тися) — те саме, що На о́чі потрапля́ти (потра́пити, попада́ти, попа́сти і т. ін.) (див. о́ко1).

4. ким, яким. Виявляючи які-небудь риси, властивості, справляти певне враження. Чим далі він показувався здібнішим учеником (Фр., II, 1950, 142); Не можна.. сказати, щоб Безбородько сподобався їй з першого погляду; хоч і відповідав якраз її уподобанням, але відразу показався грубіяном у товариських формах, коли запросив її до першого танцю лише під ранок (Вільде, Сестри.., 1958, 508); Показатися боягузом перед ним лікар не хотів (Ле, Міжгір’я, 1953, 40); // тільки док. Відзначитися чимсь. Тепер Юзя вже твердо знала, нащо й пощо треба панні вчитися, а власне, щоб «уміти показатися в товаристві..» (Л. Укр., III, 1952, 662); Взагалі вся служба пройшла дуже добре. Дяк, бажаючи показатися,.. закручував, заплутував мелодію до того, що сам ставав як дурний у тім усім (Хотк., II, 1966, 7).

5. кому, чому. Здаватися кимсь, чимсь, уявлятися яким-небудь. З добрими намірами несли.. Валентинові всякий брухт, що показувався недосвідченому окові якимсь родичем радіоприймача (Гончар, IV, 1960, 81); — Бачив [Галю] разів зо два на ігрищах, красива показалася мені, а тепер, як побачив ближче, так вона — міри нема, яка красива (Кв.-Осн., II, 1956, 324); Високий, тонкий станом, він показався Онисі через шибки ще кращим (Н.-Лев., III, 1956, 33); — А я й так бачу, що вам, дорогий колего, за сім вовків копиця сіна показалася! (Шовк., Людина.., 1962, 260); // Поставати перед ким-, чим-небудь. Люди, обличчя, одежина, різноголоса птиця у садках.. — усе движить, мішається, миготить, зникає і знов показується проти очей (Вовчок, І, 1955, 303); // Привиджуватися, ввижатися. — Де ж той мрець? — сказав Мельхиседек, дивлячись на вікно: то, мабуть, ви хлиснули через міру пуншу до подушки, то вам і мерці показуються (Н.-Лев., III, 1956, 117).

6. заст. З’ясовуватися на ділі, виявлятися в дійсності. Чутка показувалася неправдива (Вовчок, І, 1955, 361); Мало що доброго дала йому й школа.. Заправлений отрутою заздрості та ненависті ум показувався надзвичайно тупим та непонятливим до науки (Фp., III, 1950, 72); Щоби хоч частково заступити Ядзі львівські приємності, хотіли Солецькі завести живіше сусідське життя, але показалося, що сусідські візити й бали мало що не рівнялися карнаваловим видаткам (Кобр., Вибр., 1954, 92); // безос. Виявились ще кращі речі. Член відділу «Просвіти» Шульга (тепер він голова ніжинської філії), як показалось, шпиг і донощик формальний (Коцюб., III, 1956, 313); // Ставати явним, очевидним. Брехня покажеться (Номис, 1864, № 6794); [Жандарм:] Коли ви невинні, то не маєте чого боятися, на суді ваша правда покажеться (Фр., IX, 1952, 113).

7. тільки недок. Пас. до пока́зувати 1, 3-8. На сеансах для робітників показувалася нова радянська кінохроніка в поєднанні з науковими і культурно-освітніми фільмами (Укр.. кіномист., І, 1959, 31). .

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 13.

Показуватися, зуюся, єшся, сов. в. показатися, жуся, жешся, гл.

1) Показываться, показаться, появляться, появиться. Вона його як хвицне! так, що йому і свічки у очах показались. Рудч. Ск. І. 7. Бач, мабуть злякався, що не показався. Шевч. 290.

2) Казаться, показаться. Драг. 43. Дивись, котора гуска тобі показується красна, ту й лови. Грин. І. 46.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 269.

показуватися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
seemпоказываться

показуватися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pokazuvatysiapokazuvatysiapokazuvatysya

показуватися Рід - дієслово, недоконаний вид

показуватися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапоказуюсяпоказуємося
2 особапоказуєшсяпоказуєтеся
3 особапоказуєтьсяпоказуються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапоказуватимусяпоказуватимемося
2 особапоказуватимешсяпоказуватиметеся
3 особапоказуватиметьсяпоказуватимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпоказувавсяпоказувалися
Жіночий рідпоказувалася
Середній рідпоказувалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа показуймося
2 особапоказуйсяпоказуйтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпоказуючись
Минулий часпоказувавшись

показуватися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1266

показуватися в англійській розкладці - gjrfpedfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова показуватися

"Ось послідніми тижнями ями принесли йому о 20 тисяч менше доходу, ніж звичайно, — в його касі починає показуватися недобір, — робітники коштують багато, бо косовиця настала, а тут контракт з різними фірмами виходить"Франко Іван Якович - Boa cоnstriktor

"— Може, то й правда, — сказав Бенедьо, — але як правда, то що се значить? Значить, що з такими цілями, з якими ви досі носилися, не мож показуватися межи людей"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Школи були зачинені, та й чи могла я піти в ту школу? Твоя мама намагалася не показуватися на вулицях"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"У панотця вимовлено їй службу, а додому не сміла показуватися"Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Скоро колiна йому занiмiли, руки потерпли, а вогонь вперто не хотiв показуватися"Бережной Василий - Пiд крижаним щитом

"У мене тодi в серединi щось луснуло i засiла в менi хвороба така, про яку навiть говорити нiяково й до лiкаря показуватися соромно.."Циба Михаил - 'Акванавти', або 'Золота жила'

"Але ви самі відходите і зараз без виповідання, значить, ви самовільно умову зриваєте, я вашу заяву приймаю без протесту до відома, отож, справа скінчена і прошу мені більше не показуватися в уряді…"Чайковський Андрій Якович - Чорні рядки

"Скоро коліна йому заніміли, руки потерпли, а вогонь вперто не хотів показуватися"Бережний Василь Павлович - Під крижаним щитом

"Слід було б поголитися, підстригтися (аж ніяково показуватися матері таким брудно-зарослим, з якимсь пір’ям на щоках), але бритву забув у Кравт-вурста, а голярів же тепер немає."Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Гнат не смів до неї підходити, не смів показуватися на очі"Самчук Улас Олексійович - Марія