ПЕРЕСИДЖУВАТИ

Значення пересиджувати це

ПЕРЕСИ́ДЖУВАТИ, ую, уєш, недок., ПЕРЕСИ́ДІТИ, джу, диш, док.

1. перех. і без додатка. Проводити якийсь час, сидячи де-небудь, перебуваючи, залишаючись в якомусь місці. — День у день я пересиджував перед дверми [дверима] (Фр., IV, 1950, 162); Весь вільний час свій Раїса пересиджувала в попівській господі (Коцюб., І, 1955, 328); Чималу ж я годину пересиділа, поки вийшли пани (Вовчок, І, 1955, 119); Замолоду Новак пересидів у лісі кілька передрусальних ночей, чекаючи півночі, коли має цвісти папороть (Томч., Закарп. опов., 1953, 40).

2. перех. і без додатка. Сидіти, перебувати де-небудь якийсь час, перечікуючи щось. Бігли [Вихор і Марія] пригинаючись, повзли по землі на відкритому місці, блискавкою перекидалися між камяними валунами, якусь мить пересиджуючи мінометний обстріл (Кучер, Чорноморці, 1956, 366); — Я тебе проведу.. в очерета. Там тобі буде безпечніше пересидіть лиху годину (Н.-Лев., II, 1956, 236); Шофер.., поставивши машину у дворі перед вікнами лабораторії, зайшов пересидіти нудний час чекання (Ю. Янов., II, 1958, 118).

3. неперех., розм. Сидіти в різних місцях (про всіх, багатьох). Перед тим як задощило, всі сусідні переліски, всі яри обійшли, на всіх пеньках пересиділи (Мур., Жила.. вдова, 1960, 70).

4. перех., розм. Сидіти де-небудь довше від когось іншого. Йому хотілось скупатись, але старий рибалка наче приріс до місця і з усього видно було, що його не вдасться пересидіти (Гжицький, Чорне озеро, 1961, 7).

5. тільки док., неперех., розм. Пробути де-небудь занадто довго, довше, ніж треба, ніж годиться. Хліб пересидів у печі (Сл. Гр.).

6. тільки док., перех., розм. Те саме, що відси́діти 1. Пересидіти ногу.

7. тільки док., перех., перен., розм. Завдати шкоди чому-небудь, сидячи на ньому або в ньому. [Надежда:] Якого тобі ще треба притулку? Хіба ти у нас пересидиш чи перележиш місце в хаті? (Кроп., III, 1959, 150); — Я ще вам, мамо, хати не пересиділа, а коли хочете, то знайте — хата батьківська, і буду я в їй сидіти, поки сама схочу (Вас., І, 1959, 288).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 274.

Пересиджувати, джую, єш, сов. в. пересидіти, джу, диш, гл.

1) Сидѣть, просидѣть. Чималу ж я годину пересиділа, поки вийшла пані. МВ. (О. 1862. III. 51).

2) Пережидать, переждать сидя. Нікуди й не кажи, щоб забігти та пересидіти; бо до села було далеченько, а дощ так і поливає. Кв. Баба в теплі пересиділа до рана. Гн. II. 12. Сховай мене, мій таточку, у поморю, може я сі гостоньки перестою; сховай мене, мій таточку, хоч у хижу, та може я сі гостоньки пересижу. Мил. 154.

3) Только сов. в. Просидѣть слишкомъ долго. Хліб пересидів у печі.

4) — но́гу. Отсидѣть, пересидѣть, придавить, сидя, ногу.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 136.

пересиджувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sitпересиживать

пересиджувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
peresydzhuvatyperesydzhuvatyperesydzhuvaty

пересиджувати Рід - дієслово, недоконаний вид

пересиджувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапересиджуюпересиджуємо
2 особапересиджуєшпересиджуєте
3 особапересиджуєпересиджують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапересиджуватимупересиджуватимемо
2 особапересиджуватимешпересиджуватимете
3 особапересиджуватимепересиджуватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпересиджувавпересиджували
Жіночий рідпересиджувала
Середній рідпересиджувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа пересиджуймо
2 особапересиджуйпересиджуйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпересиджуючи
Минулий часпересиджувавши

пересиджувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1367

пересиджувати в англійській розкладці - gthtcbl;edfnb

Цитати української літератури з використанням слова пересиджувати

"Нема тому найменшої причини відмовляти просьбі всього товариства й замість того пересиджувати в таку гарну днинку в хаті"Кобилянська Ольга Юліанівна - Через кладку

"Коротше кажучи, Стир потроху готував запаси харчів і всякого начиння про той випадок, коли б довелося кудись тікати, чи пересиджувати біду"Покальчук Юрій Володимирович - Озерний вітер

"Бавитися з унучатами, пильнувати їх, годувати, пересиджувати з ними на вереті на призьбі вліті, на сонечку, вичісувати їх, як хлопців своїх чесала, а взимі на печі розказувати казки, аби тихо сиділи та не вирипували хати."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"— Я не спав, лежав лиш так, в хаті тепер пересиджувати просто гріх! Це гарно, що ви мене покликали! Ходіть у наш город, сядемо на лавку!"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"Але який вже в нього заробіток, відколи не годен смиком по струні водити, ночами пересиджувати, по весіллях грати? I заманило його й оцим селом піти, де бачив останній раз свою доньку: але жалував"Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...