ПЕРЕКРИВАТИ

Значення перекривати це

ПЕРЕКРИВА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ПЕРЕКРИ́ТИ, и́ю, и́єш, док., перех.

1. Робити покриття у будинку, споруді і т. ін. (перев. поперечне); покривати. В Одеській області (південно-західна частина) хвіртку часто перекривають аркою, викладеною з пиляного вапняку (Жил. буд. колгоспника, 1956, 24); * Образно. Над яром застрашливо гуркоче, лускає, гахкає грім, блискавки наче арками перекривають яр (Ю. Янов., II, 1954, 199); // Робити перекриття (у 2 знач.). Тільки Бразд крикнув — всі вони [люди] з’явились: нарубали лісу, потесали, склали, вивершили, перекрили, накрили — добрий терем мав тепер Бразд (Скл., Святослав, 1959, 90); // Лежати, розміщуватися на чому-небудь, поверх чого-небудь, покриваючи собою. Коли потужність породи, що перекриває товщу.. вапняку, велика, розробка каменю здійснюється підземним способом (Компл. використ. вапняків.., 1957, 127); З-поміж кругляка, що перекривав окоп, на голову й плечі Варвари сипалася земля, дрібний сухий пил (Перв., Дикий мед, 1963, 83).

2. Заглушати, стишувати голосом, звуками інші голоси, звуки. Перекриваючи клекіт голосів, гукнув [Шевчук] на повний голос: — Товариші! (Головко, II, 1957, 618); Було біля другої години ночі, кумкали жаби в ставку, але торохтіння воза їх перекривало (Панч, На калин. мості, 1965, 179); Грім пострілу перекрив короткий стогін, що вихопився з грудей доктора (Ю. Бедзик, Вогонь.., 1960, 93).

3. перен. Перевищувати кого-небудь або всіх у якомусь відношенні; перевершувати. [Іван:] Що я чую! Панько перекриває Журавля в дотепах. Журавель мовчить (Мик., І, 1957, 483); // Перевищувати які-небудь досягнення, наслідки роботи; виконувати більше, ніж передбачено. Партійні збори порадили бригадирам кожного дня відзначати червоними вимпелами ту жниварку, яка перекриває свою норму на косовиці і здобуває першість у бригаді (Вол., Наддн. висоти, 1953, 129); [Ганджа:] На всю державу прогримів [Троян]! .. Як же, — всі рекорди перекрив! (Мокр., П’єси, 1959, 197); // розм. Поповнювати яку-небудь недостачу, компенсувати невиконання чого-небудь за рахунок чогось іншого; надолужувати. Маючи дані про потребу в зелених кормах по декадах кожного місяця і про надходження кормів з природних угідь, недостачу перекривають за рахунок сіяних кормових культур (Колг. Укр., 8, 1956, 29); Семен Ларивонович.. заспокоївся, переключивши думку на те, як перекрити простій третього трактора (Ю. Янов., II, 1954, 135).

4. Закривати, перегороджувати чим-небудь рух води, пари і т. ін. Щоб відділити продуктивні горизонти один від одного, а також не допустити проникнення до них води з водоносних шарів, свердловину перекривають (Наука.., 9, 1964, 37); У жовтні гідробудівельники втретє перекрили русло Дніпра в районі Кременчука (Цюпа, Україна.., 1960, 308); // Ставати на перешкоді кому-, чому-небудь, перегороджуючи щось або розміщуючи засаду; затримувати кого-, що-небудь. Оксен розвернувся і повів своїх людей на північ, до Манилівських ситнягів. Але і там вони наткнулись на засаду. Хтось перекрив кожну стежку (Тют., Вир, 1964, 530).

5. Покривати, накривати що-небудь ще раз, повторно або заново, по-іншому. — Хату перекривати думаєте? — запитав Ладимко. — Та на бісового ж батька її перекривати. Вона своє віджила (Руд., Остання шабля, 1959, 185); — На осінь, мамо, треба неодмінно перекрити верх — буде протікать (Вас., І, 1959, 275); — Так і живу, — мовила Марина. — На хаті треба перекрити дах, а хлопець прийшов з армії і подався до тракторів (Чорн., Потік.., 1956, 207).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 206.

Перекривати, ва́ю, єш, сов. в. перекрити, кри́ю, єш, гл. Перекрывать, перекрыть, покрыть наново.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 122.

перекривати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
blockперекрывать

перекривати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
perekryvatyperekryvatyperekryvaty

перекривати Рід - дієслово, недоконаний вид

перекривати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаперекриваюперекриваємо
2 особаперекриваєшперекриваєте
3 особаперекриваєперекривають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаперекриватимуперекриватимемо
2 особаперекриватимешперекриватимете
3 особаперекриватимеперекриватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідперекривавперекривали
Жіночий рідперекривала
Середній рідперекривало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа перекриваймо
2 особаперекривайперекривайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часперекриваючи
Минулий часперекривавши

перекривати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

перекривати в англійській розкладці - gthtrhbdfnb

Цитати української літератури з використанням слова перекривати

"Хто мав дерев'яну стріху, той мусив перекривати хату, з дощок-бо стало решето, солом'яні стріхи перед лихим дощем вистояли"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Але газ i не треба було перекривати, якщо чайник iще не закипiв"Кашин Владимир - I жодної версiї