ПАРТІЯ

Значення партія це

ПА́РТІЯ, ї, ж.

1. Добровільний бойовий союз однодумців-комуністів, організований з представників робітничого класу, трудящих селян і трудової інтелігенції Радянського Союзу; Комуністична партія Радянського Союзу (КПРС; до 1919 р. — РСДРП, до 1956 р. — В КП (б)). Партія наша є союз свідомих, передових борців за визволення робітничого класу (Ленін, 12, 1970, 134); У нас усіх єдина мати — І зветься Партія вона (Рильський, Сад.., 1955, 6).

2. Політична організація, що є найвищою формою організації якого-небудь класу і являє собою найактивнішу частину цього класу, яка захищає його інтереси і керує боротьбою з ворожими класами. Року 1890 він [І. Франко], вкупі з другими, засновує радикальну партію, стає на її чолі (Коцюб., III, 1956, 35).

3. Група осіб, об’єднаних спільністю яких-небудь політичних і економічних інтересів, за які вони борються, що може виникнути як опозиція всередині більшого угруповання, в середовищі представників одного класу. Нурла і Юзбаш стояли на чолі ворогуючих партій (Коцюб., І, 1955, 394); // заст. Група осіб, об’єднаних якими-небудь спільними інтересами, поглядами, переконаннями. Він [писар] підібрав для себе свою партію, непогоджуючу [небажану] для батюшки (Н.-Лев., IV, 1956, 153); Літературна партія.

4. Група осіб, об’єднаних спільною метою (звичайно для певної роботи, зв’язаної з переїздами); загін. В моїй [філоксерній] партії працюють полтавські селяни (Коцюб., III, 1956, 121); Лодиженко виринав то з одного, то з другого боку і знов зникав із своєю дослідницькою партією (Ле, Міжгір’я, 1953, 101); // Певна кількість людей, що мають якісь спільні ознаки (професію, освіту і т. ін.). [Люба:] Завтра наш столичний аероклуб випускає чергову партію пілотів (Мик., І, 1957, 473).

5. Певна, звичайно значна кількість яких-небудь предметів, товарів, зібраних для відправлення, продажу і т. ін. Біля кліті вже стояла партія вагонеток, навантажених рудою (Досв., Вибр., 1959, 194); Цієї миті він [Нестор] найбільше нагадує баришника, що клопочеться коло партії краму, який сподівається вигідно продати (Полт., Повість.., 1960, 519); // Певна кількість якої-небудь продукції, виготовленої на виробництві; серія. У практиці машинобудування однойменні деталі виготовляються, як правило, партіями (Допуски.., 1958, 27).

6. Частина багатоголосного музичного твору, виконувана одним співаком або одним інструментом. Вони грали увертюру з "Норми" в чотири руки; ..надто камінна гра була у пані княгині, що грала басову партію (Л. Укр., III, 1952, 525); Мелодія була проста, проте Лесі довелося чимало потрудитися, поки співаки засвоїли свої партії (М. Ол., Леся, 1960, 143).

Вести́ па́ртію — виконувати частину багатоголосного музичного твору. Контральто Антоніни Павлівни і.. Костів тенор — сплелися в чудному, може, й навпаки всяким музичним законам, дуеті, де партію козака вела контральто, а дівчини — тенор (Дн. Чайка, Тв., 1960, 55).

Мо́вна па́ртія — мова персонажу літературного твору. Наскільки вкорінилася в ньому [Обломові] обломовщина, яка вона йому органічна і, навпаки, який неприродний новий стан, можна судити і по мовній партії героя (Талант.., 1958, 77).

7. у що і без додатка. Гра (в шахи, карти і т. ін.) з початку до кінця. На низенькому ослончику.. сидить Валя, коло нього дід Маркіян. Кінчають партію в шашки (Вас., II, 1959, 183); Артамонов програє Кононову підряд третю партію в шахи (Дмит., Розлука, 1957, 284); — Граєте в теніс? — Граю. — Чи схотіли б коли зі мною зіграти партію? (Вільде, На порозі, 1955, 30); // Усталений або винайдений ким-небудь хід такої гри. Іспанська партія — один з найпопулярніших дебютів. Він часто зустрічається в усіх значних турнірах нашого часу (Перша книга шахіста, 1952, 148).

8. звичайно з означ., заст. Про одруження або заміжжя, а також про людину, що бере або взяла шлюб, з точки зору її прийнятності, придатності як дружини. Всі її близькі вважали його.. відповідною для неї партією, і вона також не мала причини інакше дивитися на це діло (Кобр., Вибр., 1954, 4); [Настасія Юліанівна:] Юрій Гаврилович — оце справжня партія для Лесі (Сміл., Черв. троянда, 1955, 8).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 78.

партія Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
partyпартия

партія Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
partiiapartiiapartiya

партія Рід - іменник, жіночий рід, неістота

партія Словоформи слова

Називнийпартіяпартії
Родовийпартіїпартій
Давальнийпартіїпартіям
Знахіднийпартіюпартії
Оруднийпартієюпартіями
Місцевийна/у партіїна/у партіях
Кличнийпартієпартії

партія Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

партія в англійській розкладці - gfhnsz

Цитати української літератури з використанням слова партія

"Перша партія суден, яка вернула, принесла Сагайдачному сумну вістку про геройську смерть Жука."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Тоді друга партія, весь гурт, як з гармати, випалював:"Винниченко Володимир Кирилович - Терень

"Велика партія нас заклика."Симоненко Василь Андрійович - Сучасна лірика (Чи не пародія, бува)

"— При мачусі, може, ніяких би не їв,— похмуро вступився за доньку Карпо Васильович і, зводячи розмову на інше, повідомив, що незабаром прибуває партія нових тракторів."Гончар Олесь Терентійович - Жайворонок

"Партія та народ — оце твій найвищий авторитет, твій компас, який тебе ніколи не підведе"Гончар Олесь Терентійович - Микита Братусь

"— «Нема, — кажу, — в мене соціал-демократичеської прокламації!» «Дуже погано, — каже, — треба, щоб була, бо наша партія за демократичеську республіку стоїть»"Грінченко Борис Дмитрович - Брат на брата

"І оця шахова партія із взаємними загрозами нібито знайома — чи сам колись грав, чи розглядав у збірнику? Та як не напружував пам’ять — пригадати не міг"Бережний Василь Павлович - Космічний Гольфстрім

"Партія обіцяв, що в кінці цієї п’ятирічки всього буде доволі, а вже що наша партія скаже — то закон"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Так, соціалістична партія повинна буть, мусить буть соціалістичним манастирем"Винниченко Володимир Кирилович - Божки

"Розкаже, як марно шукала його по сибірських госпіталях, як бігала щоразу вниз, коли прибувала з фронту нова партія поранених."Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці