ПАРАДНИЙ

Значення парадний це

ПАРА́ДНИЙ, а, е.

1. Прикм. до пара́д 1. Моряки вишикувались парадним строєм на підводних човнах (Довж., І, 1958, 126); Красиве хвилююче видовище являє урочистий марш парадних частин (Рад. Укр., 2.V 1961, 1); // Признач. для параду. Він зняв парадного мундира, сховав регалії свої (Уп., Вірші.., 1957, 198); // Такий, як на параді. Ще ніколи не бачив я Григорія таким бадьорим, веселим. Він ішов парадним кроком (Є. Кравч., Квіти.., 1959, 33).

2. Стос. до параду (у 2 знач.), пов’язаний із святом, святкуванням чого-небудь. Ольга бувала в Народному домі лише з нагоди таких парадних оказій, як новорічний бал (Вільде, Сестри.., 1958, 463): // Пристосований для урочистих прийомів або церемоній; нарядний. В перших, парадних покоях стіни блищали білими шпалерами з срібними квітками (Н.-Лев., І, 1956, 16); В парадних залах скинули з меблів чохли (Тулуб, Людолови, 1, 1957, 92); // Признач. для урочистої, святкової і т. ін. нагоди. Попереду всіх підскочив до хлопця юнак в новій парадній студентській формі (Вас., І, 1959, 366); // Одягом, манерами і т. ін. пристосований до урочистої, святкової і т. ін. обстановки. Дзеркало подвоїло наші парадні фігури (Коцюб., II, 1955, 362); Перший раз в житті знаходячись серед таких парадних людей, він бачив, що вони і їдять, і говорять — усе роблять краще за нього (Горький, II, перекл. Ковганюка, 1952, 383).

3. Який відзначається порівняною пишністю, урочистістю; святковий. Обід мав бути далеко пізніше і дуже парадний (Л. Укр., III, 1952, 666); Його [коня] Йонька годував окремо і не шкодував вівса, бо думалося викохати для парадних виїздів — десь у гості, на базари (Тют., Вир, 1964, 514); // Який вирізняють як центральний, який є центральним. ..парадні вулиці великих міст забудувались їхніми князівськими палатами та розкішними замками (Ленін, 2, 1969, 87).

4. Передній, головний (про сходи, вхід і т. ін.); протилежне задній, чорний. Картка, прибита на парадних сходах, оголошує: "Прийом слабих од 4-ї до 6-ї години" (Григ., Вибр., 1959, 360); Наявність парадного і чорного входів спрощує зв’язок з вулицею і господарським подвір’ям (Жилий буд. колгоспника, 1956, 42); // у знач. ім. пара́дне, ного, с. Передній, головний вхід. Внизу, біля парадного, подало сигнал замовлене звечора таксі (Кучер, Голод, 1961, 452).

5. перен. Розрахований лише на зовнішнє враження, зовнішній ефект; показний. Скоро Коропов догадався, що його везуть не прямою дорогою. Він чув про слабість секретарів показувати свій район з парадного боку (Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 116).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 62.

Парадний, а, е. Парадный. Парадні покої. Левиц. І.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 96.

парадний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
the frontпарадный

парадний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
paradnyiparadnyiparadnyy

парадний Рід - прикметник

парадний Словоформи слова

Називнийпараднийпараднапараднепарадні
Родовийпарадногопарадноїпарадногопарадних
Давальнийпарадномупараднійпарадномупарадним
Знахіднийпарадний, парадногопараднупараднепарадні, парадних
Оруднийпараднимпарадноюпараднимпарадними
Місцевийна/у парадному, параднімна/у параднійна/у парадному, параднімна/у парадних

парадний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

парадний в англійській розкладці - gfhflybq

Цитати української літератури з використанням слова парадний

"Хоч би не полiнувався та вийняв iз скринi парадний мундир"Ячейкин Юрий - Народження Адама

"Увесь парадний шмат своїх гаремниць"Куліш Пантелеймон Олександрович - Маруся Богуславка

"Одягне свій парадний кітель з усіма бойовими орденами, з орденом Богдана Хмельницького й піде"Гончар Олесь Терентійович - Собор

"Доктор Рудольф підходить до Трудиної вілли, виходить мармуровими сходами на парадний ганок і дзвонить"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Я нерішуче входжу в парадний, іду по сходах, шукаючи шостий номер кватири"Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля

"Так, коли б я мала свій парадний капелюх везти з собою в кишені"Кобилянська Ольга Юліанівна - Через кладку

"— Не потрібен нам сьогодні парадний в’їзд, — продовжував з незворушним спокоєм Сефер Газі"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Артемій прожогом кинувся не на парадний прихід, а з двору через пекарню і влетів в кімнату"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Поміж ворогами

"Хоч би не полінувався та вийняв із скрині парадний мундир."Ячейкін Юрій Дмитрович - Народження АДАМа (Із спогадів штурмана Азимута)

"Переодягнувшись у парадний костюм, я попрямував оглядати поїзд"Бабула Владимир - Пульс всесвiту