ПАЛЯ

Значення паля це

ПА́ЛЯ, і, ж.

1. Стовп, що забивається в грунт як опора для якої-небудь споруди. Посеред ставу убито чотири палі товстеньких, а угорі позв’язано вірьовками та.. якось-то хитро та мудро попереплутувано (Кв.-Осн., II, 1956, 174); Дубові палі під мости вбивають в дно ріки, щоб через міст могли пройти важкі грузовики (Забіла, Одна сім’я, 1950, 79).

На па́лях — високо на помості, насланому на спеціально вбиті в грунт стовпи. Убогі хижі на бамбукових палях туляться біля самої води (Ю. Бедзик, Вогонь.., 1960, 131).

2. Загострений з обох кінців кілок, який вбивають, вкопують у землю як опору для чого-небудь або як огорожу. Загородили [рибалки] загороду для кухаря, на кухарський курінь, закопали в пісок палі, примостили зверху балку й повішали казани (Н.-Лев., II, 1956, 226); * У порівн. Молодці рубали грубі ялиці, загострювали їх з обох кінців, мов палі (Фр., VI, 1951, 132); // перен. Старовинний спосіб смертної кари, при якому засудженого страчували, насаджуючи на такий кілок. [Яким:] Народ так плавом і пливе до Хмельницького. [Золотницький:] На тих, хто повстає, суть шибениці й палі (Гр., II, 1963, 538); Ще тоді, коли Семен із Силантієм переступили поріг до покоїв "царевича", вони були вже засуджені на палю (Ле, Хмельницький, І, 1957, 102).

На па́лю садови́ти (саджа́ти, сади́ти, посади́ти, збива́ти, зби́ти і т. ін.) кого — страчувати кого-небудь, насаджуючи на загострений кілок. От вояки були [запорожці]: сто чоловік, а від них тисяча тікає. Його збивають на палю, а він дулі сучить… (Панч, Іду, 1946, 57); — Стривай, пане, — сказав Хліб. — Не віддавай мене на ганебну смерть, як пса. Не стріляй.. Звели посадити мене на палю, дай вмерти достойно лицарською смертю, як умерли батько мій і дід (Довж., І, 1958, 250); Сі́сти (потра́пити, піти́ і т. ін.) на па́лю; Скона́ти (вме́рти і т. ін.) на па́лі — бути страченим на загостреному кілку. Невже йому роковано загинути тут, у глушині, або наложити головою в козацькому поході, або сісти на палю десь у Стамбулі?! (Тулуб, Людолови, І, 1957, 39); — Чи його схопили й десь катують? Чи.. давно сконав на палі? (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 129).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 33.

Паля, лі, ж.

1) Свая. Ном. № 1232. Поженуть чоловіка п’ятнадцять палі бить. ЗОЮР. І. 75. Посеред ставу вбито чотирі палі товстеньких. Кв. II. 85. Палю забивати. Кромѣ прямого значенія: сильно выпивать, напиваться пьянымъ. Не за кожним разом таку палю забивали, хоча й на сухо ніхто не виїзджає. Св. Л. 60.

2) Колъ. на палю вбивати. Сажать на колъ.

3) Дѣтск. палка.

4) Ударъ линейкой по рукѣ. палі дати. Ударить линейкой по ладони.

Паля, ля́ти, с. = Паленя. Ум. Палятко. Вх. Лем. 446.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 90.

паля Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
pileсвая

паля Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
paliapaliapalya

паля Рід - іменник, жіночий рід, неістота

паля Словоформи слова

Називнийпаляпалі
Родовийпаліпаль
Давальнийпаліпалям
Знахіднийпалюпалі
Оруднийпалеюпалями
Місцевийна/у паліна/у палях
Кличнийпалепалі

паля Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
422

паля в англійській розкладці - gfkz

Цитати української літератури з використанням слова паля

"Його тоненька, височенька постать, уся якась гладенька та чепурненька, неначе стриміла серед гостинної, мов паля, вбита в землю"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Поміж ворогами

"Колись рятівників вітчизни ждали булава, й шана, та слава, а тепер їх жде тільки шибениця й паля."Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"— Мене не треба вчити, як карати хлопів: гостра паля — то їм найліпша наука."Кащенко Адріан Феофанович - Під Корсунем

паля з горла кров’ю обгоріла,"Вінграновський Микола Степанович - Ніч Івана Богуна

"Приходимо поміж обозові вози, а там — до великого паля, вбитого в землю, стоїть на грубім ланцюгу прив’язаний цап."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний