ОХОТА

Значення охота це

ОХО́ТА1, и, ж.

1. Бажання, прагнення або схильність до чого-небудь. Без охоти нема роботи (Укр.. присл.., 1955, 81); Василину розібрала горілка. На неї найшла охота до танців (Н.-Лев., II, 1956, 55); Хто з нас не чув про Дон-Кіхота З померклих рицарських віків, Якого вабила охота Боротись проти вітряків? (Тарн., З дал. дороги, 1961, 320).

В охо́ту: а) з задоволенням. Як попоробиш до поту, то їстимеш в охоту (Сл. Гр.); б) хочеться; По [свої́й (до́брій)] охо́ті; [Своє́ю] охо́тою — добровільно, за власним бажанням. Товари є речі і тому беззахисні перед людиною. Коли вони не йдуть по своїй охоті, вона може застосувати силу, тобто взяти їх (Маркс, Капітал, т. І, кн. І, 1952, 89); [Зінька:] По своїй волі пішла я за Самрося? Хіба по добрій охоті зв’язала з ним свою руку? (Кроп., II, 1958, 36); [Сестра Мархва:] А я як у черниці поступала? Хіба я охотою йшла? Батько віддали (Мирний, V, 1955, 66).

2. у знач. присудка, кому, з інфін., розм. Є бажання, хочеться. [Іван:] Може, вам, тітко, потанцювати? [Морозиха:] Танцюй, коли охота! (Кроп., І, 1958, 81); Кому охота зв’язуватись з Гаркушею та його компанією? (Гончар, Таврія, 1952, 40); — Люди вік прожили [на хуторі]. Прощатися з рідним гніздом кому охота? (Тют., Вир, 1964, 174).

Охо́та тобі́ (вам, йому́ і т. ін.), з інфін. — чого, навіщо, яка рація. — І охота тобі, брате-Чіпко, з ними [панами] лаятись? (Мирний, II, 1954, 283); Поволі опанував себе Кулик. Махнув рукою — мовляв, охота ж тобі про таке згадувати (Жур., Дорога.., 1948, 7).

3. с. г. Період тічки, прагнення до парування у самиць. Тічка у свиней триває 3-4 доби, охота ж настає приблизно через добу після прояву перших ознак тічки (Свинар., 1956, 129).

ОХО́ТА2, и, ж., розм., рідко.

1. Те саме, що полюва́ння. Поперед охоти зайця не лови (Укр.. присл.., 1955, 179); В усіх споминах про Леніна-мисливця підкреслюється передовсім, що охота завжди була для нього засобом спілкування з людьми (Рильський, Веч. розмови, 1964, 217).

2. заст. Собаки, ловчі птахи і т. ін., необхідні для шукання або переслідування і ловів звірів чи птахів, а також люди, що беруть участь у цьому шуканні або переслідуванні. Сів на коня, забрав свою охоту й поїхав (Сл. Гр.).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 825.

Охота, ти, ж. Охота, желаніе, удовольствіе. І до діла не я, до роботи не я, — з хлопцями погулять — то ж охота моя. Грин. III. 356. Як попоробиш до поту, то й їстимеш в охоту. Посл. Волч. у.

2) Охота. Взяв його (хорта) з собою да й пішов на охоту. Рудч.

3) Охотничьи собаки. Сів на коня, забрав свою охоту і поїхав. Рудч. Ск. І. 123.

4) Охотою. Добровольно. Охотою пішов у москалі. Ум. Охо́тонька.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 80.

охота Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
huntingохота

охота Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
okhotaokhotaokhota

охота Рід - іменник, жіночий рід, неістота

охота Словоформи слова

Називнийохотаохоти
Родовийохотиохот
Давальнийохотіохотам
Знахіднийохотуохоти
Оруднийохотоюохотами
Місцевийна/у охотіна/у охотах
Кличнийохотоохоти

охота Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
532

охота в англійській розкладці - j[jnf

Цитати української літератури з використанням слова охота

"Кому охота битись за чуже?"Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації

"— Не кожному й охота телющитись."Стельмах Ярослав Михайлович - Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера

"Часом вони на забавку людям вигадують комічні сюрпризи, і, загалом сказавши, вони ладні встругнуть смішну штучку на кожному місці й кожного часу, де й коли їм припаде охота."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українські гумористи та штукарі

"— Е-е-е, чоловіче, була б охота, а діло завжди знайдеться"Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"У хлопців пропала відразу всяка охота здавати „ікзамент”"Багряний Іван Павлович - Рука

"Ледь, бува, розвидниться, а воно вам вже рахається (і де його та охота береться) і, чи лемензнуло[2] що, а чи й так — бере отого меншого і волоче його за собою бозна-куди"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"— Після того, як мої яничари погуляли серед кизилбашів, у тих пропала охота бунтувати, єдине, до чого вони тепер здатні: шити отакі вбрання."Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Ох господи наш милосердний!—почали зітхати баби, і тими зітханнями сповнились усі гілки й усе листя на старих грушах, неначе їх обсіли якісь горобці, котрим прийшла охота не цвірінькать, а зітхать."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старі гультяї

"— І охота тобі, брате Чіпко, з ними лаятись?"Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Что ж? Охота пуще неволи!"Вовчок Марко - Купеческая дочка