ОПУСКАТИ

Значення опускати це

ОПУСКА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ОПУСТИ́ТИ, ущу́, у́стиш, док., перех.

1. Переміщувати нижче, донизу. Погиба опускає газету і не знає, чи шматувати її, чи повернути сотникові (Стельмах, II, 1962, 54); Жменяків син зупинився біля колодязя. Виліз на цямриння і почав опускати важке дубове відро (Томч., Жменяки, 1964, 8); Він змерз одразу, безсило опустив бартку і посунувся далі (Коцюб., ІІ, 1955, 344); Надівши шолом, Данило опустив забороло і підняв руку (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 443); Матроси подали швартові, опустили пологий трап, натовп зустрічаючих повалив до корабля (Кучер, Чорноморці, 1956, 65); // Схиляти, звішувати донизу. Пес.. знову завив. Він вив якось особливо тоскно, підводив лохмату морду, опускав її аж до землі.. і знову вив (Епік, Тв., 1958, 146); І другу я березу тут побачив, Що серед моря зелені нової.. Стояла, опустивши довгі віти (Рильський, III, 1961, 170); Селом запахло — опустив Дорош голову, та Оксен помітив сльози, які блиснули під окулярами (Тют., Вир, 1964, 102); // на що. Спускаючи вниз, класти, ставити на що-небудь. Чужий дядько віддер його руки від полудрабка, підтяг за них Василька догори і опустив на гарячий порох (Панч, Гарні хлопці, 1959, 88); Богдановський опустив голову на руки й замислився (Довж., І, 1958, 320); Лариса.. стомлено опустила руки на мякі підлокітники (Руд., Остання шаблія, 1959, 30).

Опуска́ти (опусти́ти) ву́ха див. ву́хо; Опуска́ти (опусти́ти) го́лову — те саме, що Ві́шати (пові́сити) го́лову (див. голова́); Опуска́ти (опусти́ти) кри́ла див. крило́; Опуска́ти (опусти́ти) ніс див. ніс; Опуска́ти (опусти́ти) о́чі (по́гляд, ві́ї і т. ін.) — дивитися вниз, потуплюватися. Виструнчившись перед батальйонним, Шевченко опускав свої сині, як небо, очі з притамованою в них іронією… (Тулуб, В степу.., 1964,124); Гашіца чула той погляд і, опустивши очі додолу, червоніла (Коцюб., І, 1955, 234); Вона опустила погляд і, стиснувши вуста, шпортала.. зонтиком у траві (Коб., III, 1956, 250); Юрко збентежено опустив повіки, зашарівся (Коз., Вибр., 1947, 13); Опуска́ти (опусти́ти) ру́ки — впадати в розпач, в апатію; ставати пасивним, бездіяльним. Молода вдова лишилась сама з двома дрібними дітьми.. Та не опустила рук вона (Фр., VІ, 1951, 166); [Степанида:] Що, свашечко, і ви не заспокоїте вашої доні? .. Ми вже і руки опустили (Кроп., IV, 1960, 35).

2. куди, в що. Укладати, поміщати і т. ін. щось куди-небудь, всередину чогось. Коли ж що-небудь — весла чи руку — опустиш в воду, то вони стають срібними (Коцюб., III, 1956, 325); Марина взяла яблуньку-саджанець, опустила в ямку (Головко, І, 1957, 449); Антон опустив листа в поштову скриньку (Ткач, Крута хвиля, 1956, 155); // Посилати, направляти, спрямовувати щось куди-небудь, у що-небудь. Дівчина знай опускала туди [в фартушину] то одну, то другу руку, витягала квіточку по квіточці (Мирний, І, 1949, 164); Мишуня боявся, опускаючи ногу в темряву й намацуючи щабель, що наступить на голову передньому (Ю. Янов., II, 1954, 147).

3. на що і без додатка. Пускаючи, скидати вниз. Радянські авіатори.. з важким гуркотом опускали бомби на воєнні цехи (Гончар, III, 1959, 238); * Образно. Христя почала перебирати своє життя. Що воно?.. Ціла вервечка випадків, котрі піднімали її угору на те, щоб опустити сторч головою (Мирний, III, 1954, 332).

4. діал. Залишати, покидати. Коли ж ми вернули з його [батькового] похорону,.. заблагала [мати], щоб я не опускав її ніколи (Коб., III, 1956, 78); З легким серцем опускав він шкільні мури, легко ступав.. перед себе (Ков., Світ.., 1960, 63); Сон опустив його зовсім. Обертався з одного боку на другий (Март., Тв., 1954, 243).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 734.

Опускати, каю, єш, сов. в. опустити, опущу, стиш, гл.

1) Опускать, опустить. Як зачали Бондарівну у гроб опускати, ой то казав пан Каневський ще жалібніш грати. Чуб. V. 428.

2) Оставлять, оставить, покидать, покинуть. Щоби вас Бог не опускав. Чуб. I. 89.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 61.

опускати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
lowerопускать

опускати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
opuskatyopuskatyopuskaty

опускати Рід - дієслово, недоконаний вид

опускати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаопускаюопускаємо
2 особаопускаєшопускаєте
3 особаопускаєопускають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаопускатимуопускатимемо
2 особаопускатимешопускатимете
3 особаопускатимеопускатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідопускавопускали
Жіночий рідопускала
Середній рідопускало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа опускаймо
2 особаопускайопускайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часопускаючи
Минулий часопускавши

опускати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

опускати в англійській розкладці - jgecrfnb

Цитати української літератури з використанням слова опускати

"Лишаю тільки за собою право опускати й підіймати заслону стомленої уяви, — опускати тоді, як губиться зв’язок в тім хаосі, як щезає в нім образ тії, що стоїть над усім на Голготі, і підіймати — лише вглядівши її гордий профіль"Багряний Іван Павлович - Розгром

"Щоб не забували опускати жалюзі… Таке страхіття пережити"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"Тiльки не треба опускати вуха.."Жилинскайте Витауте - Подорож у Тандадрику

"Ріпники шепчуть: «Господи, господи!» і забираються швидко опускати кибель вдолину"Франко Іван Якович - Boa cоnstriktor

"Не можна опускати рук… Треба тягнути, коли Бог хотів, щоб він і на старість не мав якоїсь зміни"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Чому не дають знаку, чому не зачинають, чому нічого не роблять? Люди починають опускати руки"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Грати так, щоб вона була цікавою, щоб публіка просила ще і ще, не вимагала опускати завісу…"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Можеш дещо опускати, ми вийшли на одну стежку"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"[90] Опускати — залишати."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Секунду чи двi вiн стояв у водi на носi, потiм повiльно почав опускати корму, розгойдуючись з боку на бiк"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту