ОГЛЯД

Значення огляд це

О́ГЛЯД, у, ч.

1. Дія за знач. огляда́ти і рідко огляда́тися. Доктор Гальванеску сповістив, що огляд його господарства Сахно може почати завтра з шостої ранку (Смолич, Прекр. катастр., 1956, 31); Часто в задній стінці житла робили віконце.. для огляду садиби за хатою (Дерев. зодч. Укр., 1949, 9).

Без о́гляду: а) (на кого — що) незважаючи на кого-, що-небудь, нехтуючи кимось, чимось. Без огляду на себе, сміло І щиро.. Стояв ти за громадське діло (Фр., X, 1954, 265); б) необережно, необачно. [Мелашка:] Віддалась я без огляду, похапком, ніби здуріла на той мент… Звісно, молода була — дурна… (Кроп., IV, 1960, 10); Памятаєш мудру раду — Не пускатись в згубний мир? Ти ж подався без огляду І налучив просто в вир (Граб., І, 1959, 337); З о́глядом — обережно, обачно. [Марина:] Як бачиш, не зуміла покохати з оглядом, не знаю в кого така вдалась (Кроп., V, 1959. 493); З о́гляду на що: а) через це, тому. Маємо чимало вже матеріалу для збірника.. З огляду на це останнє я прохав би Вашого дозволу друкувати не всі Ваші вірші, а частину (Коцюб., III, 1956, 245); б) зважаючи, беручи до уваги. Треба ще буде у Відні та в Мілані забавити конечне для залагодження справ літературних (з огляду на нову роботу) (Л. Укр., V, 1956, 417); Згодом нам стало відомо, що з армій він демобілізований давно.., а військову форму одяг сьогодні нехай і всупереч уставу, але з огляду на виключну урочистість дня (Смолич, День.., 1950, 46); Купи́ти (роздобу́ти) за три о́гляди, жарт. — вкрасти. Тут посел [посол] аж ось вернувся, На кобилу роздобувся, І не набір, не за гроші, За огляди три хороші (Манж., Тв., 1955, 172); Ні під я́ким о́глядом — ні за яких умов, обставин; ні в якому разі.

2. Обстеження з метою перевірки, контролю, виявлення чого-небудь недозволе́нного і т. ін. В Одесі були прикрості: суворий огляд на границі, негода і те, що нікого з приятелів не застала вдома (Л. Укр., V, 1956, 414).

3. мед. Обслідування з метою з’ясування стану здоров’я. Зулькарнай повіз сина в Орськ, до російського лікаря, а той наказав покласти його на два роки в гіпсове ліжко.., а коли минуть два роки, знову привезти для огляду (Тулуб, В степу.., 1964, 154); Володька Беркут був недокрівний, кволенький, і дивно, як його не забракували на медичному огляді під час прийому до школи (Добр., Ол. солдатики, 1961, 54).

4. Офіційне обстеження військових частин командуванням. Під час огляду обслуги стоять всюди на місцях в бойовій готовності (Гончар, II, 1959, 389); На другий день, під час огляду дивізій маршала Нея, Наполеон насторожено обернувся в той бік, звідки долинув гуркіт, схожий на грім (Коч., Зол. грамота, 1960, 362).

5. Стисле повідомлення про ряд подій, явищ і т. ін., поєднаних спільною темою. Не вдаючись в ширший огляд літературний, скажемо коротко: вони [Г. Е. Лессінг, В. Г. Бєлінський] вказали, що найвища ціль літератури.. є чоловік (Фр., XVI, 1955, 44); Під Новий рік у клубі письменників відбувався традиційний вечір. Доповідач робив огляд за минулий рік (Панч, В дорозі, 1959, 330).

6. Публічне ознайомлення з чим-небудь (з метою оцінки, перевірки і т. ін.). — Ліді Шепель, — сказав Юрій Юрійович, — доручаю бути організатором наших оглядів газет (Донч., V, 1958, 394); До цього часу Ольга бувала в Народному домі лише з нагоди таких парадних оказій, як новорічний бал, ..концерти, огляд мод (Вільде, Сестри.., 1958, 463); Огляд художньої самодіяльності.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 615.

Огляд, ду, м.

1) Осмотръ; обзоръ; смотръ. Вернувшись після огляду козацької сотні. Кв. II. 69. На огляд добрий. На взглядъ хорошій. за два огляди. Дважды осмотрѣвъ. Харьк. у. Купив за три огляди. Укралъ. Мнж. 166.

2) мн. = Оглядини. Пошел Ванічко в огляди без материной поради. Гол. II. 711.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 35.

огляд Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
overviewобзор

огляд Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
ohliadohliadohlyad

огляд Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

огляд Словоформи слова

Називнийоглядогляди
Родовийоглядуоглядів
Давальнийоглядові, оглядуоглядам
Знахіднийоглядогляди
Оруднийоглядомоглядами
Місцевийна/у оглядіна/у оглядах
Кличнийоглядеогляди

огляд Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

огляд в англійській розкладці - jukzl

Цитати української літератури з використанням слова огляд

"— Громадяни! Музей зачиняється, кінчайте огляд!"Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Бездоріжжя та різко пересічений рельєф, що обмежує огляд і обстріл, змусили стрілецькі підрозділи користуватися найбільш легкими і рухливими артилерійськими системами"Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці

"Усi виставляли навмисне, на огляд, своє калiцтво, наче дорогу прикрасу"Логвин Юрий - Слiди на плинфi

"А перед ним по стінах барвисті художні орнаменти, що їх виставив на огляд колегам Артур Берестецький, вчитель малювання та співів (або, як він каже, «навчитель красних мистецтв»)"Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"— Тепер продовжимо огляд підземного поселення, — сказав професор, крокуючи далі."Бережний Василь Павлович - В зоряні світи

"Але я майже нічого не чув і дедалі то все більш і більш втрачав надію колись скінчити огляд цих сіялок, віялок, жаток, плугів, телефонів, електричних дзвінків, конюшень, амбарів, водопроводів, водокачок, молотилок, маслобоєнь, собачих будок"Винниченко Володимир Кирилович - Малорос-європеєць

"XXXVIII, 1890, 28 — 40), я подаю тут ось який цифровий огляд:"Франко Іван Якович - Із секретів поетичної творчості

"[112] Обдукція — судово-медичний огляд."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Причиною того було, що старий Сруль Ціпетович, рижий сторож окописька, сидячи в своїй одинокій напівзруйнованій дірі, задумав зробити огляд свого мертвого володіння й вийшов надвір"Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"Щоб не заблукатись усередині Базавлугу, треба знову вертатися до Нікополя й починати огляд із нього, йдучи правим берегом."Кащенко Адріан Феофанович - Великий Луг запорозький