ОБОРОНА

Значення оборона це

ОБОРО́НА, и, ж.

1. Дія за знач. обороня́ти і обороня́тися. — Він ганя по вигону та скликає [громаду] на оборону [кріпаків] (Мирний, 1, 1949, 307); Два з половиною місяці тривала оборона Києва (Ком. Укр., 5, 1965, 27); [Парвус:] В нас тепер іде свята війна за оборону небесної держави (Л. Укр., II, 1951, 346); — Перепрошую вас.., що я так опізнився: в суді при розправі був, оборона протяглася аж до сеї години (Фр., II, 1950, 50).

2. Заступництво, підтримка; захист. — Не зачіпайте мене теперечки, бо я знайшла собі міцну оборону, знайшла захист певний і незламний (Н.-Лев., IV, 1956, 254); Чоловік, як ворона, а все ж жінці оборона (Укр.. присл.., 1955, 123); Немов шукаючи оборони перед ворогом, вона хапається руками за вчителеві плечі (Вільде, Повнол. діти, 1960, 197).

Бра́ти (взя́ти) під [свою́] оборо́ну кого, що; Виступа́ти (ви́ступити) в оборо́ну кого, чого; Става́ти (ста́ти) в оборо́ну кого, чого — заступатися за кого-, що-небудь; обстоювати, захищати когось, щось. Мама давніше було завжди брала Юзю під свою оборону (Л. Укр., III, 1952, 635); Виступаючи в оборону національних прав українського народу, Нечуй-Левицький.. рішуче засуджує царський уряд, реакційні кола Росії (Рад. літ-во, 9, 1966, 44); Груня стала в оборону чоловіка, що не вміє кривить душею (Горд., II, 1959, 253).

3. Сукупність засобів, необхідних для безпеки, захисту країни. — Нема коли особливо сумувати: на оборону працюємо… (Гончар, III, 1959, 180).

4. військ. Система вогневих точок, укріплень і т. ін., на якій розміщуються війська, готуючись відбити напад противника. Від долини.. починалася нова височина, замкнута нашим переднім краєм оборони (Кач., Вибр., 1953, 311); В горах нерідко ні в них, ні в нас не було суцільної оборони (Гончар, III, 1959, 116); * Образно. Ворота відкрилися — і троянчани безборонно вїхали на заводський двір. "Ну, через першу оборону прорвалися", — полегшено зітхнув Дорош (Тют., Вир, 1964, 145).

Займа́ти (зайня́ти) оборо́ну — відповідним розміщенням військ, вогневих засобів і т. ін. готуватися до відбиття атаки, нападу противника. Вулицею перебігали підрозділи, займаючи оборону по садках і городах (Багмут, Опов., 1959, 69); В тилу лівого флангу, де зайняв оборону перший батальйон, німці півгодини тому скинули авіадесант (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 9); Стоя́ти в оборо́ні — займати яку-небудь позицію з відповідним розміщенням вогневих засобів перед можливим нападом противника. Третій батальйон стояв у тимчасовій обороні серед степових горбів та балок (Гончар, III, 1959. 193).

5. юр. Сторона, яка відстоює інтереси обвинувачуваного під час суду. Він просто не радив адвокатові брати на себе його оборону і хотів боронитися сам (Сміл., Сад, 1952, 210).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 550.

Оборона, ни, ж. Защита, оборона. Сорока в ворони просить оборони. Ном. № 1566.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 21.

оборона Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
defenseоборона

оборона Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
oboronaoboronaoborona

оборона Рід - іменник, жіночий рід, неістота

оборона Словоформи слова

Називнийоборонаоборони
Родовийоборониоборон
Давальнийобороніоборонам
Знахіднийоборонуоборони
Оруднийобороноюоборонами
Місцевийна/у обороніна/у оборонах
Кличнийоборонооборони

оборона Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
743

оборона в англійській розкладці - j,jhjyf

Цитати української літератури з використанням слова оборона

"Так що не дуже б тобі й козиритись… Бо куди прихилишся, як мене не стане? Хто тобі оборона? А там ти б і горя не знала…"Гончар Олесь Терентійович - Собор

"І хай, може, хтось згодом колотиме тобі очі нещастям твоїм, може, який-небудь Віхола у своїй засмальцьованій анонімці колись дорікне тобі твоєю неволею, тим, що не вмер… Власна совість тобі оборона"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

Оборона Малахова кургана»"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"-- А що як вам потрiбна буде допомога, оборона, тату? Адже ви вже не юнак.."Крюс Джеймс - Мiй прадiдусь, героi i я

"— Військо, що наймитує, то не оборона народу, Маріє, — відповів Стратон, махнувши безнадійно рукою"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Ця оборона запорожцями своїх прав на Великий Луг була зарахована війську, як змагання з царською владою, й ніколи не пробачалася."Кащенко Адріан Феофанович - Великий Луг запорозький

"Твій покрів нам оборона,"Усна народна творчість - Ой хто, хто Миколая любить

"Ми, ясновельможна княгине, небезпечні, а оборона замку належиться до нас і більш ні до кого! — сказав комендант."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"Ти виходиш на дерев’яний різьблений ґанок у білій легкій сукні з чорною пов’язкою на рукаві і дивишся вниз, за Модри Камень, де колись пролягала наша оборона"Гончар Олесь Терентійович - Модри Камень

"Російська поліція – се така оборона городян, що для справдешньої оборони чесних городян треба б в Росію виписати поліцію з Лондону або з Парижу"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українство на літературних позвах з Московщиною