НЕСТИ

Значення нести це

НЕСТИ́, су́, се́ш; мин. ч. ніс, несла́, ло́; недок.

1. перех. Узявши кого-, що-небудь у руки або навантаживши на себе, переміщати, доставляти кудись. На руках несе [жінка] малу дитину (Л. Укр., І, 1951, 30); Василинка ж уже несе на стіл миски і ложки (Стельмах, II, 1962, 74); З найближчих сіл лісовими стежками бійці несли на плечах важкі човни (Гончар, III, 1959, 342); // перен. Мати, містити в собі. Хоча Іван Ярош ніс додому радісну звістку, але в душі його не було спокою (Стельмах, І, 1962, 418); Він попрощався з Вірою Павлівною і пішов, гірку зневагу несучи в грудях… (Хотк., І, 1966, 55); Грому гордого погрози Повітря стомлене несе (Рильський, І, 1956, 28); // перен. Маючи що-небудь, передавати його іншим. Наше мистецтво об’єднує людей тому, що несе в маси найпередовіші ідеї епохи, найгуманнішу мораль, найблагородніші ідеали (Мист., 1, 1962, 11).

◊ Ви́соко нести́ го́лову див. ви́соко; Нести́ весь тяга́р — самому виконувати всі види робіт. Бабця сама несла весь тягар на собі, не допускаючи Марусю навіть до дрібниць (Хотк., II, 1966, 11).

2. перех. З великою швидкістю везти, пересувати кого-, що-небудь. Коні несуть його — він же у возі відкинувся навзнак (Зеров, Вибр., 1966, 235); Маленький.. автомобіль чеської марки безгучно несе нас рівною, білою пеленою шляху до Яблунева (Мас., Під небом.., 1961, 73); Від Золотих воріт добрі коні несли просторі сани (Рибак, Переясл. Рада, 1948, 7); // Захопивши силою свого руху, швидко пересувати (про вітер, течію води і т. ін.). Вітрило-вітре, господине! Нащо ти вієши, несеш… Хановські стріли? (Шевч., II, 1953, 338); Вітер зірвав одну сорочку і несе (Ю. Янов., IV, 1959, 26); [Надія:] Мало не втопилась! Запливла далеко і ніяк до берега не могла добитись. Течія несе!.. (Корн., II, 1955, 283); // безос. Остап опиравсь бистрині з усієї сили, але його кіл мало що помагав: пліт несло серединою річки (Коцюб., І, 1955, 355); // Змушувати йти куди-небудь. Щось нестримно несло його геть з рідного села (Довж., І, 1958, 288); // безос. [Одарка:] Це вже й Микиту несе! (Кроп., І, 1958, 63).

◊ Ді́дько несе́ див. ді́дько; Куди́ (зві́дки) бог несе́? див. бог; Куди́ (зві́дки) нечи́стий (чорт, чорти́ і т. ін.) несе́ (несу́ть)? — уживається як запитання, щоб вияснити, куди або звідки змушують якісь причини рухатися кого-небудь. — Куди тебе чорти несуть?! — скрикнула Антоніна, побачивши, як один дуже-таки побитий німецький офіцер.., перехопившись через тин, біг до неї городом (Довж., І, 1958, 369); Куди́ но́ги несу́ть див. нога́; Ле́две (наси́лу) но́ги нести́ див. нога́; Лиха́ годи́на (лихи́й, нечи́стий і т. ін.) несе́ — уживається для вираження незадоволення з приводу чиєїсь небажаної появи де-небудь. — Когось несе лиха година! — промовив він (Мирний, І, 1954, 304); — Ой мені лишечко! — думаю я собі, — це ж сам нечистий несе Хаброню! (Н.-Лев., III, 1956. 254); А ж ось лихий царя несе (Шевч., II, 1953, 351); Но́ги не несу́ть див. нога́; Самі́ но́ги несу́ть (несли́) див. нога́; Чи дале́ко госпо́дь несе́? див. госпо́дь.

3. перех. Розносити, розповсюджувати, поширювати що-небудь. Вітер несе з холодком пахощі степової рослини (Мирний, IV, 1955, 310); // неперех., безос., чим. Поширюючись повітрям, ставати відчутним. Віяло раннім холодом, відкись несло димом (Фр., IV, 1950, 268); Від коняки несло потом і ремінною збруєю (Тют., Вир, 1964, 326); Бистрик завів Андрія в гірницьку їдальню, що з неї несло пахощами смачної їжі (Чорн., Красиві люди, 1961, 14).

4. перех., перен. Виконувати які-небудь обов’язки, доручення і т. ін. Друкарі й шофери добре несли вахту, виконуючи цю роботу вже не перший раз (Кучер, Голод, 1961, 148); Всім стало на мить весело від войовничого вигляду хлоп’яти, від того, з яким запалом і старанністю несе воно свою нехитру службу (Гончар, Маша.., 1959, 19).

Нести́ відповіда́льність — бути відповідальним за кого-, що-небудь перед кимсь, чимсь. Стільки років жив він у тому переконанні, що тільки Галя несе цілковиту відповідальність.. за їх розбите гніздо (Вільде, Винен.., 1959, 75); Нести́ одві́т див. відві́т; Нести́ слу́жбу див. слу́жба.

5. перех., перен. Бути причиною чого-небудь; приносити з собою як наслідок. Тривалий термін виробництва фільму несе збиток не тільки фабриці, але й країні, режисеру, сценаристу в плані якості (Довж., III, 1960, 202); Семенові байдуже, що сідає сонце, що з ярів виступає ніч, несучи спочинок усім трудящим (Коцюб., І, 1955, 128); Ленінська зовнішня політика КПРС несе народам мир і дружбу, і тому вона зустрічає з їх боку гарячу підтримку й схвалення (Ком. Укр., 10, 1967, 24); // Давати прибуток, вигоду. [Пан Зефірин:] Маю тут 50 моргів луки, а досі мені морг ніс ледве 10 ринських чистого доходу (Фр., II, 1950, 372).

◊ Важки́й хрест нести́ див. важки́й; Нести́ гріх — бути винним, відчувати за собою вину в чому-небудь. Кожен з нас несе гріх за собою.. Чого ж одному прощено, один забувся про його, наче спокутував, а мені нема ні забуття, ні спокути? (Мирний, І, 1949, 391); Нести́ ка́ру — бути покараним за погані вчинки. Особи, що деруть сорочачі або ластівчині яйця, обов’язково несуть кару — рябіють (Донч., VI, 1957, 7); Нести́ поку́ту — виконувати що-небудь небажане, неприємне, ніби як покарання за щось. — На фермі що робите? — Покуту несу. Важку покуту, чоловіче добрий (Тют., Вир, 1964, 111).

6. перех., спец. Тримати на собі, бути опорою для чого-небудь. Однорічна трав’яниста рослина [гірчака] з розгалуженим стеблом, часто червонуватим, яке несе блискучі довгасто-ланцетні листки (Лікар. рослини.., 1958, 93); Дерево [лісової яблуні] від 6 до 18 м заввишки має здебільшого широку крону, яка несе багато дрібних гілочок (Сад. і ягідн., 1957, 11).

7. перех. і неперех., перен., розм. Говорити що-небудь нерозумне, несерйозне і т. ін. Цибелла же була ласуха, .. До того ж страшна говоруха, О всякій всячині несе (Котл., І, 1952, 218).

◊ Баляндра́си нести́ див. баляндра́си.

8. перех. Відкладати яйця (про птахів). І чорна курка білі яйця несе (Укр.. присл.., 1955, 276); Чув хлопчина, як казали люди, що в неї на птахофермі кури золоті яєчка несуть (Донч., VI, 1957, 485).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 390.

Нести, су́, се́ш, гл.

1) Нести. І чобітки в руках несе. Мет. 27. Ти, кленовий листоньку, куди тебе вітер несе? Мет. Голову вгору несе, дивиться сміливо. Г. Барв. 293.

2) Нести (о птицахъ). Курка яйця несе.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 559.

нести Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
bearнести

нести Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
nestynestynesty

нести Рід - дієслово, недоконаний вид

нести Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особанесунесемо
2 особанесешнесете
3 особанесенесуть
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особанестимунестимемо
2 особанестимешнестимете
3 особанестименестимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідніснесли
Жіночий ріднесла
Середній ріднесло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа несімо
2 особанесинесіть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часнесучи
Минулий часнісши

нести Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

нести в англійській розкладці - ytcnb

Цитати української літератури з використанням слова нести

"Ряжанка й досі не повертався до свідомості, а нести безвільне тіло втричі важче: як мертве"Білик Іван Іванович - Танго

"Нести було важко: ноги грузнуть у снiгу, а тут ще ледве тримаєш i ноша пручається"Жилинскайте Витауте - Подорож у Тандадрику

"— Ніякої в того приблуди віри нема, безвірко він!» І привселюдно присягалась, що онуків своїх нізащо до нього не понесе, хай краще нехрещені ростуть, ніж нести їх до пройдисвіта… Така була, а зараз Лобода її просто не впізнавав."Гончар Олесь Терентійович - Собор

"Мені видно, як їм важко, як мороз забиває їм дух: кожен видих висить сивим ковтком у повітрі, і я очима допомагаю нести відро води, мисчину товченої картоплі з половою, подумки хукаючи на бабусині руки, щоб не були такі холодні, аж сині."Харчук Борис Микитович - Новолітування

"- Таємницю вiдкрито! Такий букет можеш менi вiльно нарвати, Лайфе! Його буде легко нести, бо клiтини цiєї рослини наповненi якимсь легким газом"Бабула Владимир - Планета трьох сонць

"Хоч, власне, що йому до чужих грядок? Чому він має нести на своїх плечах і свої, й чужі провини? «Мій шлях, звичайний людський шлях, проміряний стовпами від колиски"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові

"В експедиції майже завжди знайдеться кілька таких, що ніби й неминучі, але більше плутаються під ногами, налипають, як морська дрібнота на тіло корабля, мусиш їх нести"Гончар Олесь Терентійович - Пізнє прозріння

"Таж він шаблюку дістав від самого ангела; а була во на така тяжка, що як який козак провинить ся, то атаман Па лїй за кару заставить його лиш нести шаблюку, а вже й стогне під тяжестю бідняка, а козаки над ним лиш сміють ся."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Семен Палій

"Наступного дня євнух знову прислав по нього чотирьох муринів з ношами, й луганський князь без особливої охоти дозволив їм нести себе до хоромів та божих соборів"Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Робота була нехитра: брати мішки та ящики і нести, куди скажуть"Гаврош Олександр Дюлович - Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу