НЕДОБРИЙ

Значення недобрий це

НЕДО́БРИЙ, а, е.

1. Який недоброзичливо, неприязно, нечуйно або вороже ставиться до інших (про риси вдачі людини). — Недобра вона, кажуть, у його; ворочає ним на всі боки, а не жалує… (Мирний, IV, 1955, 43); Скільки турбот, сподіванок, скільки глибочезної, мов надра землі, і трудної любові батьківської може потрощити, обернути на пил, змішати з багном один недобрий син! (Вол., Місячне срібло, 1961, 6); // Який виражає недоброзичливість, неприязнь, погане ставлення і т. ін. до кого-небудь. Параска сиділа на лавці, недобрими очима стежила за невісткою, як збиває вона подушки (Горд., II, 1959, 221); Гостроносе личко його скривлене недоброю, гидливою посмішкою (Коз., Гарячі руки, 1960, 102).

2. Який не приносить радості, добра, віщує біду або щось неприємне. — Та сни такі недобрі верзлися, — хвалиться [Мотря] бабі (Мирний, І, 1949, 291); При його появі мати відчула, як ноги їй терпнуть і душа холоне в недобрих передчуттях (Гончар, II, 1959, 154); Що не день, то все тривожніш ставало на слободі. Недобрі вісті приносили газети з Далекого Сходу, з війни (Головко, II, 1957, 217); // Пов’язаний з чимсь неприємним, безрадісним; гнітючий. — Там і ми накладемо своїми [головами]! — загомонів раптом весь клас і замовк. Запала недобра тиша (Довж., І, 1958, 295); Шкода! Хоч в око стрель — нічого не побачити.. Налягла на все холодна сірість, мовчазна й недобра (Рильський, II, 1960, 198); // Важкий, несприятливий для кого-небудь (про час, годину). Хто із хазяїнів оттут усіх добріший? Я хочу попрохать, щоб хто мене сховав На цей недобрий час (Гл., Вибр., 1951, 5); // у знач. ім. недо́бре, рого, с. Горе, нещастя, неприємність і т. ін. Катерина коло неї І днює й ночує. А тим часом сичі вночі Недобре віщують (Шевч., І, 1963, 320); Серце підшіптувало їй недобре (Гжицький, Опришки, 1962, 46).

3. Який ганьбить, заплямовує кого-небудь. Не дві ночі карі очі Любо цілувала, Поки слава на все село Недобрая стала (Шевч., І, 1963, 22); [Калеб:] Так от чутки недобрі йдуть про тебе: що з дикунами водишся на пущі, приводиш їх сюди… (Л. Укр., III, 1952, 67); // у знач. ім. недобре, рого, с. Те, що ганьбить, заплямовує кого-небудь. — Що ж вони про мене кажуть? — граючи очима, спитала Марина. — Недобре кажуть, Марино!.. (Мирний, IV, 1955, 257).

Зга́дувати (згада́ти) недо́брою па́м’яттю (недо́брим сло́вом) — негативно відзиватися про що-небудь або про кого-небудь, не гідного шани, похвали. Недоброю пам’яттю згадує він [автор "Слова"] діда князів Ігоря і Всеволода — Олега Святославича (Іст. укр. літ., І, 1954, 45); Хлоп’ята ще раз недобрим словом згадали Короткова і тільки після цього розійшлися по домівках (Собко, Скеля.., 1961, 98); Здобува́ти (здобу́ти) недо́бру сла́ву — осоромлювати, знеславлювати себе. Сунься, пане, то здобудеш Недоброї слави! (Укр.. думи.., 1955, 411); Пуска́ти (пусти́ти, сі́яти) недо́бру сла́ву (недо́брі ві́сті) — наговорювати що-небудь негативне про когось. Пустили [одрадяни] про Марину з Килиною недобрі вісті (Мирний, IV, 1955, 255).

4. Який робить іншим зло, неприємності, горе і т. ін. Як дав [Левко] недоброму чоловікові, так тільки він і бачив і гроші, і чоловіка (Кв.-Осн., II, 1956, 258); Я чув від людей, мовби ти водишся з недоброю компанією (Чорн., Визвол. земля, 1959, 68); // Який приносить зло, неприємності, горе і т. ін. Заховай [вітре] від нас сонечко ясне, захисти від його недоброго заміру — розпекти нас, розтопити! (Мирний, IV, 1955, 314); А тим часом вороженьки Чинять свою волю — Кують речі недобрії (Шевч., І, 1963, 24); // у знач. ім. недо́бре, рого, с. Те, що приносить зло, неприємності, горе і т. ін. — Хай я і дурна… А проте серцем чую, що він [становий] на вас недобре замишляє (Мирний, IV, 1955, 356); [Максимов:] Дивись, Степане. Недобре затіяв Худяков (Довж., І, 1958, 115); // Який свідчить про погані, злі наміри. Лице його було недобре, аж синє, зуби йому зціпило (Фр., VI, 1951, 31); — Режиму захотів, старий чорт, — не стримався рябий, з недобрим ротом хлопець (Довж., І, 1958, 138); Її очі в одну мить зайнялись недобрим вогником, звузилися (Вільде, Троянда.., 1961, 283); // Заснований на неприязні до кого-небудь, на бажанні заподіяти комусь прикрість, зло, неприємність і т. іп. Чимала відстань лежить між ними — між селянином та правителем [Врангелем] — .. і німа, недобра між ними зав’язується розмова (Гончар, II, 1959, 356); // Який викликає осуд; несхвальний. Почав розказувати [Довбня] Проценкові різні приповістки з своїх п’яних походеньок.. Недобрими, видко, здалися вони і Проценкові, бо він мерщій перебив Довбню (Мирний, III, 1954, 201); — Слухай, парубче, — сказав він Андрієві, як той прийшов, — ти займаєшся недобрим ділом (Коцюб., І, 1955, 444); // у знач. ім. недо́бра, рої, ж. Таємнича зла сила. Що там таке? От їх достобіса! Недобра їх розносила, Мов справді за ділом (Шевч., І, 1963, 35).

Недо́брі лю́ди — люди, що порушують загальноприйняті норми співжиття. То бачить вона його слабого, недужного в якійсь чужій хаті, між чужими людьми, то на битій дорозі, де на нього напали недобрі люди (Н.-Лев., І, 1956, 72).

5. Поганий своїми якостями, властивостями, гірший від звичайного. У доброму колгоспі і на недобрій землі родить (Укр.. присл.., 1955, 360); Добродій Білоус трохи сердився, вговорював старого й сказав, що якби руська віра була недобра, то й він покинув би її (Н.-Лев., II, 1956, 407); Сам себе втішав Оксен, але самопочуття в нього було недобрим — якийсь пекельний вогонь палив йому груди (Тют., Вир, 1964, 106); // Поганий своїми моральними якостями. Нащо було обдурювати всіх, просячи для слабої неньки? .. А все той Гаврилко: недобрий він хлопець, він мене на все підводив… (Коцюб., І, 1955, 136); // Несмачний. — Недобрий [борщ], дочко?— спитала мати. — Сама знаю, що недобрий… (Мирний, III, 1954, 109); Коли ж страва була недобра і наймит клав ложку, Підпара сердивсь (Коцюб., II 1955, 52).

Недо́бра до́ля — важкий життєвий шлях. Ніхто ще такечки не нарікав на його долю недобру,.. як ся дівчина чужостороння (Вовчок, І, 1955, 151); Зозуля Горлиці жалілась, Що доля їй недобрая судилась: Мов сирота вона, тиняється сама (Гл., Вибр., 1951, 134); Недо́бра си́ла, заст. — те, що приносить людям нещастя, горе. Здається, вперш людська нога на мох оцей ступила, здається, скрізь підстеріга тебе недобра сила… (Гонч., Вибр., 1959, 279); Недо́бре ді́ло: а) те, що приносить комусь неприємності, лихо, горе і т. ін. Заздрість гадюкою в серце вповзає, І він замишляє діло недобре: Квітня квітчастого, меншого брата, Згубити він хоче з світу безвинно (Коцюб., І, 1955, 427); б) (з інфін.) непристойно, не годиться. Дуже недобре діло брехати! (Кв.-Осн., II, 1956, 487).

Гля́нути недо́брим о́ком, заст. — за забобонними уявленнями — таємною магічною силою погляду принести кому-небудь хворобу, нещастя, невдачу і т. ін.; наврочити. — А чого така смутна? А що в тебе на думці? Оце, як води в рот набрала! Може, на тебе хто недобрим оком глянув? (Вовчок, І, 1955, 59); Ки́дати недо́брим о́ком на кого — не схвалювати, засуджувати чиюсь поведінку. Старі й правовірні кидали на неї [молодь] недобрим оком (Коцюб., II, 1955, 142).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 286.

Недобрий, а, е.

1) Нехорошій, дурной.

2) Недобрый, злой.

3) Невкусный.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 543.

недобрий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
unkindнедобрый

недобрий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
nedobryinedobryinedobryy

недобрий Рід - прикметник,дієслово, доконаний вид

недобрий Словоформи слова

Називнийнедобрийнедобранедобренедобрі
Родовийнедоброгонедоброїнедоброгонедобрих
Давальнийнедобромунедобрійнедобромунедобрим
Знахіднийнедобрий, недоброгонедобрунедобренедобрі, недобрих
Оруднийнедобримнедоброюнедобримнедобрими
Місцевийна/у недоброму, недобрімна/у недобрійна/у недоброму, недобрімна/у недобрих

недобрий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

недобрий в англійській розкладці - ytlj,hbq

Цитати української літератури з використанням слова недобрий

"Слава богу, слава богу! Але що за тяжкий, недобрий соні Він лежав зовсім стомлений, зовсім змучений, мов по раптово сповненій тяжкій фізичній та несподіваній праці… Лежав… мов спочивав…"Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Література та була великоруська і давала недобрий матеріал для просвіти мислі, бо була слов’янофільська"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Але який чудний, недобрий, який сірий, із тьмяним, придушеним блиском спокій її"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Недобрий чоловік, лихий"Шевченко Тарас Григорович - Марія

"І старий був недобрий, а сей такий лихий, що нехай господь боронить! Так людей жене, гірш як тих волів"Вовчок Марко - Горпина

"У вас усе недобрий час,—"Глібов Леонід Іванович - Жаби

"— Ой боже мій! Ой лишенько! Недобрий знак! — крикнула Маруся"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Пропащі

"— А ти, гетьмане, ремствуєш, що князь недобрий чоловік."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"В його очах з'явився недобрий блиск, який не сподобався Тiмовi"Росоховатский Игорь - Бiлi звiрi

"— Сама знаю, що недобрий… З чого ти того добра візьмеш? Погріб у нас невисокий, — картопля зимою померзла, а на весну — так драглями і взялася; насилу назбирала півклуночка посадити"Мирний Панас - Повія