НАТУРА

Значення натура це

НАТУ́РА, и, ж.

1. тільки одн., заст. Природа. Вдарив страшний грім.. Наставало одно з тих явищ натури, перед котрими в Індії леви та тигри стають смирніші од ягнят (Н.-Лев., II, 1956, 390); Ти грації сама ще додала До чарів, що дала тобі натура (Сам., І, 1958, 101).

2. Те, що реально існує; дійсність. Користуючись топографічним планом, проект інженерної споруди переносять у натуру (Інж. геод., 1959, 71).

У (в) нату́рі — у справжньому вигляді, в дійсності. Мама дивиться на хмарку, віддзеркалену в застиглій поверхні води, потім скидає очима вгору і дивиться на хмарку в натурі (Смолич, II, 1958, 12).

3. Сукупність психічних особливостей, з яких складається особистість людини і які проявляються в її діях, поведінці; вдача, характер. У нього натура, як у тура (Номис, 1864, № 13328); Що ж з нею вже зробиш, коли вона таку натуру має! (Л. Укр., V, 1956, 136); Від натури все. Яка в кого натура, така й совість (Тют., Вир, 1960, 82); Овеча натура; Вовча натура; Груба натура; Весела натура; Звіряча натура; Вразлива натура; Глибока натура; Широка натура.

4. тільки одн. Товари, продукти і т. ін. як платіжний засіб замість грошей. Податки [князеві] в великій мірі платили тухольці натурою (Фр., VI, 1951, 37); Колгоспники почали одержувати на трудодні набагато більше натурою і грішми (Наука.., 9, 1957, 2).

5. Живі істоти, предмети і явища як безпосередній об’єкт зображення. Я ніколи не забуду однієї своєї поїздки для вибору натури до кінофільму "Щорс" (Довж., III, 1960, 288); За допомогою Сошенка він [Т. Шевченко] вивчав анатомію, перемальовував з натури класичні гіпсові фігури (Життя і тв. Т. Г. Шевченка, 1959, 21); // Людина, яка позує перед художником. — Де ви взяли натуру? — питає жінка. — Це моя дочка! — відповідає художник (Донч., VI, 1957, 627).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 218.

Натура, ри, ж.

1) Природа. Вовча натура тягне до лісу. Чуб. І. 239.

2) Натура, характеръ. Гарний хлопець на натуру, гарно грав на бандуру. Н. п. Нехай сердиться, коли в його така сердита натура. Шевч. (О. 1862. VI. 17). Перестану вже жінки слухать, покажу натуру. ЗОЮР. II. 95. Не змагаюсь із матіррю, хоч що мені каже, а все знаю і роблю собі мовчки. Не показую натури, а її в мене стільки, як у них обох. Г. Барв. 283.

3) У натурі. Наяву. — Чи це вам так снилось? — Еге, снилось! — у натурі! Любеч. Ум. Натуронька. Таку собі, моя мила, натуроньку маю, що як сяду близько тебе, то все забуваю. Мет. 64.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 528.

натура Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
natureнатура

натура Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
naturanaturanatura

натура Рід - іменник, жіночий рід, неістота, однина і множина

натура Словоформи слова

Називнийнатуранатури
Родовийнатуринатур
Давальнийнатурінатурам
Знахіднийнатурунатури
Оруднийнатуроюнатурами
Місцевийна/у натуріна/у натурах
Кличнийнатуронатури

натура Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

натура в англійській розкладці - yfnehf

Цитати української літератури з використанням слова натура

"А третє, що я надзвичайно сильна натура"Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля

"— Не кожда натура однака, бабо"Стефаник Василь Семенович - Басараби

"Се було б для нього чистим щастям! Там би, певне, зробили з нього людей! Його приязнь до Рахіри — боже, скарай її! — устала би, і з тим покинула би його вся зла натура"Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"А все — Ванькова чесна натура"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем

"(А се вже у дiвчат така натура, що котра якого парубка полюбить, то нарошне стане корити, щоб другi його похваляли.) — От, не видала твого Василя, — каже, — i вiдкiля вiн тут узявся? I з якої слободи забрiв сюди?"Квітка-Основ’яненко Григорій Федорович - Маруся

""Все-таки вона чутлива натура", - подумав Рей i, дивлячись в її обличчя, сказав: "Бережной Василий - Таємницi дому вiчностi

"Естетичність українських пісень, а найбільше дівочих та жіночих, така висока, неначе їх складала натура не простого сільського мужика, а натура просвічена, з великим естетичним смаком"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Непотрібність великоруської літератури для України і для слов'янщини

"— Надто він піддається впливам, легко опиняється під рукою в тих, кого психологи називають «неформальний лідер», інакше кажучи — заводій… А загалом Гена — славний хлопчик, тонка натура, я вірю в нього"Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"— У вас настоящая русская размашистая натура! — говорит как-то из груди «москвич».— Одна из тех натур, что как степь необозримая…"Вовчок Марко - Путешествие во внутрь страны

"Та вже в них натура, мабуть,"Руданський Степан Васильович - Не вчорашній