НАВОДИТИ

Значення наводити це

НАВО́ДИТИ, джу, диш, недок., НАВЕСТИ́, еду́, еде́ш; мин. ч. наві́в, навела́, ло́; док., перех.

1. Указувати шлях, приводити когось куди-небудь. Ой ти, Ярославе, І всі Всеславові внуки!.. Стали ви своїми незгодами поганців на Руську землю наводити (Мирний, V, 1955, 273); Нерозумно, що Олекса, замість замести сліди за собою, наводить поліцію просто на хату Завадків (Вільде, Сестри.., 1958, 89); — А ти ж не наведеш на мене десяцьких?.. — з острахом спитав Микола (Н.-Лев., II, 1956, 236).

◊ Наво́дити (навести́) на слід — підказувати напрямок для розкриття таємниці. — До райкому раджу поки що не звертатися, щоб не навести шукачів на слід (Ю. Янов., І, 1954, 200).

2. Націлюючись, спрямовувати щось на кого-, що-небудь. Танки наводили хоботи гармат прямо на автостраду (Гончар, III, 1959, 450); Літні дами наводили лорнети, здалека оглядаючи молодих гвардійців (Кочура, Зол. грамота, 1960, 194); Вийняв я з брички, апарат, .. і тільки нап’явся чорним сукном, аби навести на танцююче коло об’єктив, як серед танцюючих зробивсь якийсь рух, якесь сум’яття (Коцюб., І, 1955, 256); * Образно. Знову сплинув мовчазний місяць, крізь галуззя навів проміння на Настині ворота (Вас., І, 1959, 291).

Наво́дити (навести́) о́ком — подивитися на кого-, що-небудь. Як тілько оком наведу. То й вгадаю, де співака (Греб., І, 1957, 77); Наво́дити (навести́) о́чі (о́ко, по́гляд і т. ін.) на кого-що-пильно стежити за ким-, чим-небудь. Фріци тут є. Не може такого бути, щоб хто-небудь з них не вийшов надвір. Тимко щільніше тулиться до стіни і наводить очі на двері (Тют., Вир, 1964, 495).

Наво́дити (навести́) кри́тику на кого — що — критикувати кого-, що-небудь. [Вакуленко:] А що в ній хорошого? Вчителька, а на рідного батька при людях критику наводить, як малограмотна (Корн., II, 1955, 193); [Писар:] Покажіть вірші, я зараз наведу критику (Сам., II, 1958, 146).

3. Повідомляти, подавати щось (цитати, слова, цифри і т. ін.) для підкріплення своєї думки. В своїх численних працях.. Ленін наводить багатий матеріал, який переконливо показує, що процес формування робітничого класу на Україні відбувався в органічній єдності з формуванням пролетаріату в Росії (Ком. Укр., 4, 1960, 46); Наводив [Давид] цифри, щоб порівняти з довоєнним рівнем та з двадцять першим роком (Головко, II, 1957, 130); Дозволь уривки навести, дозволь мені процитувати сердечні милого слова (Гонч., Вибр., 1959, 355).

4. перен. Спрямовувати, скеровувати кого-небудь на щось. [Одарка:] А люди хіба бачуть [бачать], хіба розбирають, — чи по своїй волі вона те зробила, чи мати на те наводила? (Мирний, V, 1955, 237); Ніщо так не вражало заробітчан, як розповідь бувалого коваля, що простим дохідливим словом розкривав людям очі, наводив на непокору (Горд., II, 1959, 87); Не плачеш ти і не співаєш. Гадаєш, думаєш-гадаєш. Як його вчити, навести На путь святий святого сина (Шевч., II, 1953, 316).

Наво́дити (навести́ на гріх — спонукати кого-небудь на недобрі вчинки; Наво́дити (навести́ на ум (ро́зум) — учити кого-небудь розумно діяти. — Це дяка така матері, що тебе на розум наводила (Мирний, НІ, 1954, 115); — А вже що вигадати і як яке діло до кінця звести, то, Макухо, спитай Ївги: вона тебе на розум наведе і совіт добрий дасть (Кв.-Осн., II, 1956, 254).

5. перен. Наштовхувати, навертати на здогад, думку, розмову і т. ін.; сприяти виникненню у кого-небудь думки, ідеї, мрії і т. ін. Ватя наводила його на яке-небудь натякання про любов (Н.-Лев., IV, 1956, 120); Всякий страйк наводить робітників з величезною силою на думку про соціалізм — про боротьбу всього робітничого класу за своє визволення від гніту капіталу (Ленін, 4, 1948, 283); Ех, на які тільки думки не наведуть розбурхані почуття (Логв., Давні рани, 1961, 19).

6. перен. Викликати якісь почуття (журбу, страх і т. ін.). Він наводив своєю силою й хижістю страх на самих навіть одважних (Коцюб., І, 1955, 438); Журбу наводить На тебе спокій, мучить тишина! (Рильський, II, 1960, 281); Іван Андрійович Душа від щирого серця робив усе, що міг, і не його вина, що своїм незвичайним прізвищем навів пізньої ночі переполох (Рудь, Гомін.., 1959, 109).

7. розм. Народжувати в якій-небудь кількості.

8. розм. Приводити у великій кількості. Громада.. рушила на ведмедів дивитись, що цигани навели в село (Кв.-Осн., II, 1956, 262); Вона прибіжить до мене, ще й наведе повну хату кумів (Н.-Лев., III, 1956, 254).

9. Наносити туш, чорнило, фарбу і т. ін. на поверхню чого-небудь. Щодня садовив [волосний писар] сина за вправи "чистописанія"… Перед цим сам сторінок зо три олівцем списував, а потім змушував хлопця наводити чорнилом (Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 176); Прямі лінії рисунка, виконаного олівцем, наводять тушшю за допомогою спеціального пера — рейсфедера (Креол., 1956, 14).

Наво́дити (навести́) брови (рум’я́нець) — нафарбовувати брови (щоки).

◊ Наво́дити (навести́) тінь — наговорювати на кого-небудь, ганьбити, ославляти когось. — Ти діло конфузиш, ти на мене тінь наводиш (Горький, Діло Артам., пе-рокл. за ред. Варкентін, 1950, 130); Противники роззброєння намагаються навести тінь на радянські пропозиції (Ком. Укр., 12, 1959, 55).

10. Приводити що-небудь до певного стану, надавати чомусь певного вигляду, певної якості і т. ін. — Ви ж мою думку знаєте. Треба і в селі культуру наводити (Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 202); Вскочила [Христина] в благенькі чоботята і веретеном закружляла по хаті, скрізь наводячи лад (Стельмах, І, 1962, 155); Зібралися старі й молоді і пішли в ті болота порядок навести (Ковінька, Кутя.., 1960, 66); [Марія:] Нехай тільки спробують. Я їм наведу дисципліну (Корн., II, 1955, 183); В одній перукарні, куди Анрі-Жак зайшов, щоб навести красу, перукар запропонував йому свого велосипеда (Ю. Янов., II, 1954, 58).

11. Споруджувати, устатковувати (міст, переправу і т. ін.). Вночі вони наводили міст через річку і пропускали ним частини Червоної Армії (Скл., Орл. крила, 1948, 16); Запаливши смолоскипи, дубіючи в крижаній воді, роти наводили переправу (Гончар, III, 1959, 308).

12. діал: Наколочувати у великій кількості.

НАВО́ДИТИ, во́джу, во́диш, док., розм. Народити в якій-небудь кількості. Вже вона й замужем, .. вже і діточок наводила, а в людей усе вона козир-дівка! (Кв.-Осн., II, 1956, 305); [Відьма (припівує):) Стоїть кутя на покуті, А в запічку діти. Наплодила, наводила. Та нема де діти (Шевч., І, 1951, 365).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 37 - 38.

Наво́дити, джу, диш, сов. в. наве́сти́, веду́, де́ш, гл.

1) Наводить, навесть.

2) Направлять, направить. Учительку розумну матимеш, — наведе на добро. Св. Л. 83. Молоді хазяї, думає, чому й на пуття не навести. Св. Л. 244.

3) О животныхъ: родить, народить. Собака навела цуценят.

4) Много наваривать, наварить. Щоб невеликий був горщик: нащо його наводити у такому великому, — хиба вони поїдять?

5) — оком (на кого, на що). Взглядывать, взглянуть (на кого, что). Як тільки оком наведу, то і вгадаю, де співака. Греб. 389.

6) Наводити личко. См. Личко.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 472.

наводити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
directнаводить

наводити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
navodytynavodytynavodyty

наводити Рід - дієслово, недоконаний вид

наводити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особанаводжунаводимо
2 особанаводишнаводите
3 особанаводитьнаводять
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особанаводитимунаводитимемо
2 особанаводитимешнаводитимете
3 особанаводитименаводитимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий ріднаводивнаводили
Жіночий ріднаводила
Середній ріднаводило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа наводьмо
2 особанаводьнаводьте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часнаводячи
Минулий часнаводивши

наводити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

наводити в англійській розкладці - yfdjlbnb

Цитати української літератури з використанням слова наводити

"Хай то й не личило при моєму уряді, але мене прислав його ясновельможність наводити тут лад"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"— Нам ліпше не наводити один одного на розум"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Антончик одразу присмирнiв i почав показувати менi, де що крутити, натискати i як наводити"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Не стану вам наводити відгуки про Стефаника його сучасників,— цитат ви ще наслухаєтесь у ці дні, — хоча, власне, думка про нього давно вже склалася одностайна"Гончар Олесь Терентійович - Відлито у вогнях душі

""Це не бояри думськi, а нiби попи з московських соборiв наїхали нас навчати та наводити на добру путь задля своєї користi, а на нашу пагубу"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Гетьман Iван Виговський

"Ростислав наближався ривками, i треба було щомитi наводити камеру, щоб вiн не вирвався з рамки"Бережной Василий - Юнак з моря

"Ці карні сотні мали своїм завданням наводити "лад і порядок""Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації

"Ростислав наближався ривками, і треба було щомиті наводити камеру, щоб він не вирвався з рамки."Бережний Василь Павлович - Юнак з моря

"Леся вела з ним оживлену переписку, і покійник уже тоді з великою надією дивився на її талант і, певно, не залишив ніякої нагоди прояснювати і наводити його на кращу дорогу, до щораз вищих мет."Франко Іван Якович - Леся Українка

"Втекла! Він не вірив, кричав, що вона, мабуть, десь в аварію потрапила, під автобус абощо, мусили навіть до міліції вдатись, по лікарнях наводити довідки… Та марне"Гончар Олесь Терентійович - Бригантина