МОТАТИ

Значення мотати це

МОТА́ТИ, а́ю, а́єш, недок. 1. перех. Навивати, накручувати що-небудь на щось. Понурий отаман під дубом сидить І уси на палець мотає (Бор., Тв., 1957, 71); — По обіді зараз дідуньо казав йому газету читати, потому я бабуні нитки мотала (Л. Укр., III, 1952, 633); Якось він підсів до мене, взяв з моїх малих рук величезний клубок і почав швидко мотати.. півмітка (Цюпа. Три явори, 1958, 9).

◊ Мота́ти на вус — брати до уваги, запам’ятовувати з певною метою. [Хома:] О, друзі, братіє! Міркуйте та на вус мотайте (Крон., V, 1959, 280); Вони сиділи мовчки десь у куточку і все, про що йшла мова, старанно мотали на вус (Кол., Терен.., 1959, 326).

2. чим, неперех., розм., рідко. Кивати, хитати (головою). Мош-Костаки.. сидів на лаві й енергійно вимахував руками, та мотав головою (Коцюб., І, 1955, 237); // Махати рукою тощо. Опустившися на землю, безсильно крізь сльози мотала [Маруся] рукою — іди, іди (Хотк., II, 1966, 276); Собаки угледіли Палія і побігли до нього, привітно мотаючи хвостами (Морд., І, 1958, 131).

3. неперех., перен., фам. Швидко йти, бігти кудись. — Ей, прикажчику, мотай на шлях! (Гончар, Таврія, 1952, 297); // Іти геть, забиратися. [Родіон;] Ей, хто там копицю розсовує?! Мотай швидше звідси, а то як устану, погано буде!.. (Корн., Над Дніпром, 1960, 105).

4. перех. і без додатка, перен., фам. Швидко, жадібно їсти. — Як мотав? Наче три дні не їв (Вас., Вибр., 1954, 157); Відкусить [Данько] паляниці, гляне на шматок (чи ще великий?) і пішов мотати з присьорбом (Гончар, Таврія, 1952, 74).

5. перех. і без додатка, перен., фам. Те саме, що марнотра́тити. — Я знаю, що писар поганий чоловік, що він мотає громадські гроші (Н.-Лев., IV, 1956, 44); [Xрапко:] Добре, бач, діло на батькові гроші жити та мотати (Мирний, V, 1955, 137); [2-й підпанок:] Ну, постривай, я тобі колись зіб’ю пиху!.. Чваниться тим, що жінчине добро мотав! (Кроп., III, 1959, 37).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 809.

Мота́ти, та́ю, єш, [p]одн. в.[/p] мотну́ти, ну́, не́ш, гл.

1) Мотать, наматывать, мотнуть. Мотати нитки на клубок. На ус мотати. Замѣчать, принимать къ свѣдѣнію. Слухає та на ус мотає. Чуб. І. 289.

2) Болтать, болтнуть, качать, качнуть, махать, махнуть. Увійде москаль у хату, мотне патлами. Греб. 405.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 448.

мотати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
windмотать

мотати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
motatymotatymotaty

мотати Рід - дієслово, недоконаний вид

мотати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особамотаюмотаємо
2 особамотаєшмотаєте
3 особамотаємотають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особамотатимумотатимемо
2 особамотатимешмотатимете
3 особамотатимемотатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідмотавмотали
Жіночий рідмотала
Середній рідмотало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа мотаймо
2 особамотаймотайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часмотаючи
Минулий часмотавши

мотати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

мотати в англійській розкладці - vjnfnb

Цитати української літератури з використанням слова мотати

"— Невже вона поверне ними тата, куди нам треба? Одначе треба й собі мотати це на вус: може, колись пригодиться"."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"Ейнора на знак незгоди похитала головою i, пiднявши пов'язку, знову почала мотати"Жилинскайте Витауте - Подорож у Тандадрику

"— Я тобі пеньок, чи що? — І заходився мотати вудки."Тютюнник Григір Михайлович - Бушля

"-- Тепер уже точно здадуть у мiлiцiю!.." Та, на його подив, нiхто на дзенькiт просто не звернув уваги, тож Креня, вже обережнiше, вмостився на нижнiй гiлцi й уважно почав мотати на вуса, пробачте -- на дзьоба, -- все, що дiялося в кухнi.."Костецкий Анатолий - Мiнiмакс - кишеньковия дракон, або День без батькiв

"Баба Зінька знов важко зітхнула, перебираючи півмітки та ладнаючи мотовило, щоб мотати починки."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Не той став