МИСКА

Значення миска це

МИ́СКА, и, ж.

1. Посудина у вигляді широкої чашки, в якій звичайно подають страву до столу. Тут їли [троянці у Дидони] рознії [різні] потрави, І все з полив’яних мисок, І самі гарнії приправи, З нових кленових тарілок (Котл., І, 1952, 72); Дві миски на столі, одна з бараболею товченою, гарячою, друга з кислим молоком (Д. Бедзик, Студ. Води, 1959, 69); * У порівн. — А в його золоті еполети на плечах були здорові, такі завбільшки, як миски (Н.-Лев., III, 1956, 345); // Про кількість чого-небудь, що вміщується в таку посудину. В мене було ще мисок зо три проса (Н.-Лев., III, 1956, 281); — Я повертався з роботи.. натомлений і голодний. Перехиляв дві миски юшки, їв сало і запивав кислим вином (Ю. Янов., II, 1958, 65).

2. Посудина такої форми більшого розміру, що призначена для різних господарських потреб. Голі стіни, полупана стеля і ще більш полупана груба, біля груби ослінчик з кухлем і мискою до умивання (Л. Укр., III, 1952, 571); Відро з лушпайками стояло в нього біля ніг, а миска з водою — поруч (Ю. Янов., II, 1958, 160); Ледве-ледве ганяла вона жорна, що з-під них в дерев’яну миску капля за каплею падало вівсяне борошно (Чорн., Визвол. земля, 1959, 6).

∆ Ниркова́ ми́ска — порожнина в нирці, що служить для збирання сечі й з’єднується з сечоводом. Чай з листків шавлії має протигнильні властивості, лікує запальні процеси у ниркових мисках (Лікар. рослини.., 1958, 110).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 716.

Ми́ска, ки, ж.

1) Миска, родъ глубокой тарелки. Хоч того самого, аби в другу миску. Ном. № 2681. Із нехочу ззів три миски борщу. Ном. № 5060.

2) Въ маслобойнѣ: посуда, въ которую стекаетъ выжатое конопляное масло. Шух. І. 163. Ум. Мисочка.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 427.

ми́ска (зменшене — ми́сочка; ми́са — велика миска) — посудина у вигляді широкої чашки, глибокої тарілки (раніше перев. глиняної або дерев’яної), в якій звичайно подають страву до столу. Хоч того самого, аби в другу миску (приказ­ка); із нехочу з’їв три миски борщу (примовка); Винесли йому мису золота, а другу срібла (Я. Головацький).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 364.

миска Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
bowlмиска

миска Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
myskamyskamyska

миска Рід - іменник, жіночий рід, неістота,іменник, чоловічий рід, неістота

миска Словоформи слова

Називниймискамиски
Родовиймискимисок
Давальниймисцімискам
Знахідниймискумиски
Орудниймискоюмисками
Місцевийна/у мисціна/у мисках
Кличниймискомиски

миска Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

миска в англійській розкладці - vbcrf

Цитати української літератури з використанням слова миска

"На припічку стояв горщик та миска"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"Миска падає на землю, розливається недоїдений кандьор"Гуцало Євген Пилипович - Голодомор

"Коло столу стілець, новий, блискучий, в кутку миска й вода — все як для пана"Коцюбинський Михайло Михайлович - Persona grata

"— Да что вы, жартуєте, пане, или вправду? — вскрикнул Остап, вскакивая так порывисто с места, что кубки, жбан и миска, все зашаталось на столе."Старицький Михайло Петрович - Молодость Мазепы

"Посеред кухні стояв стіл з самуваром, маленька карафка з горілкою, в якій плавали шкарлупки з лімона, тарілка з оселедцем і миска картоплі"Винниченко Володимир Кирилович - Божки

"Наввипередки з барабаном летіла добряча миска з паруючими варениками у сметані."Ячейкін Юрій Дмитрович - Спалах понаднової зірки

"Миска вишень… Усмішка в очах."Грінчак Василь Якович - «Пахне в хаті любисток і м’ята…»

"Наввипередки з барабаном летiла добряча миска з паруючими варениками у сметанi"Ячейкин Юрий - Спалах понадновот зiрки

"Замість скатерті — на моріжку рядно, миска, дерев’яні ложки"Васильченко Степан Васильович - Олив’яний перстень

"Там чорнозем i взагалi грунт такий, що ложка води, - миска грязюки"Циба Михаил - 'Акванавти', або 'Золота жила'